2024. április 29., hétfő

Mezőgazdasági fórumokat tartottak Királyhalmon és Kelebián

Pályázatok gyümölcstermesztőknek is

Csütörtök este Királyhalmon mezőgazdasági lakossági fórumot tartottak, amelyen a gazdák első kézből informálódhattak a Mezőgazdasági Minisztérium, valamint a Tartományi Mezőgazdasági, Víz- és Erdőgazdálkodási Titkárság őket érintő pályázatairól, illetve azokról a lehetőségekről, amelyek a termelők előtt nyitva állnak. A település művelődési házában megrendezett eseményen Tóbiás József, a Vajdasági Magyar Szövetség parlamenti képviselője, Ótott Róbert, tartományi mezőgazdasági titkárhelyettes és Balog Anita, a Vajdasági Agráregyesületek Szövetségének falugazdásza szólalt fel.
Tóbiás József felszólalásában a területalapú támogatásokról, valamint a vetőmagok vásárlására vonatkozó pályázatokról ejtett szót, és azt is kihangsúlyozta, hogy az IPARD pályázatok is nyitottak a termelők előtt, viszont ezek elsősorban a nagyobb gazdaságok számára bírnak jelentőséggel.
Királyhalom és környéke hosszú időn keresztül a gyümölcstermesztésről volt ismert, és habár napjainkban egyre többen döntenek úgy, hogy másféle növényi kultúrával foglalkoznak, még mindig sokan termelnek például almát, barackot és egyéb gyümölcsfélét. Éppen ezért Ótott Róbert felszólalásában azokra a tartományi pályázatokra helyezte a hangsúlyt, amelyek a gyümölcstermesztők előtt is nyitva állnak.
Ótott Róbert elmondta, hogy a Tartományi Mezőgazdasági Titkárságnak évente 15–16 pályázata van a gazdák számára, és ezek leginkább 50–70 százalékos költségtérítést jelentenek. A titkárság legnépszerűbb pályázata a különböző kapcsolható eszközök vásárlásának társfinanszírozására vonatkozik, amellyel évente 700–800 gazdát támogatnak, ugyanakkor 3000-nél is több igénylés érkezik. A gyümölcs- és zöldségtermesztők előtt is számos pályázat áll nyitva. A termelők többek között a zöldség- és gyümölcs feldolgozásában használatos berendezések vásárlására pályázhatnak, legyenek azok a termény csomagolását, fagyasztását vagy egyéb feldolgozását lehetővé tevő gépek. A titkárság a zöldségtermesztést a fóliasátrak állítását lehetővé tévő pályázatával igyekszik támogatni, míg a gyümölcsösök és szőlőskertek esetében a telek körbekerítésére, vagy védőháló telepítésére pályázhatnak a gazdák.
Ótott Róbert szót ejtett a start up pályázatokról is, amelyekkel a fiatalokat támogatnák abban, hogy vagy átvegyék szüleik, nagyszüleik gazdaságát, vagy saját vállalkozást indítsanak. Ez 90 százalékos költségtérítést jelent, és számos formája lehet, többek között többéves ültetvények telepítésére, vagy öntözőrendszerek kialakítására is pályázhatnak a fiatalok.
A titkárhelyettes a Tartományi Mezőgazdasági Fejlesztési Alap kedvezményes hiteleiről is szót ejtett, kihangsúlyozva, hogy azok sikerrel kombinálhatóak a tartományi pályázatokkal, és például többéves ültetvények telepítését is segítik évi egyszázalékos kamattal.
Balog Anita gyakorlati dolgokra hívta fel a jelenlévők figyelmét. A rendezvény házigazdája Katona Róbert, a királyhalmi helyi közösség tanácsának elnöke volt. A lakossági fórumra nemcsak Királyhalmáról, hanem a környező településekről, Hajdújárásról és Noszáról is érkeztek termelők.

 

Változhat a mezőgazdasági nyugdíjbiztosítás

Mezőgazdasági lakossági fórumot tartottak Kelebián csütörtökön. A találkozón jelen volt Tóbiás József, a Vajdasági Magyar Szövetség parlamenti képviselője és Ótott Róbert, tartományi mezőgazdasági titkárhelyettes, akik sorra vették a 2024-es évre vonatkozó pályázati lehetőségeket. Tóbiás József kiemelte, hogy az idén jóval több pénz áll rendelkezésre a mezőgazdaság számára. Mint mondta, a minisztérium állítása szerint ez az összeg nettó 105 milliárd dinár, amelyhez hozzáadódik még a 14 milliárdos üzemanyagköltségre fennálló keret. Ebből 61,5 milliárd a direkt kifizetések, amelyek alatt a területalapú támogatás értendő. Több mint 7 milliárd dinárt biztosítanak a vidékfejlesztési, vissza nem térítendő pályázatokra, ami a növény- és állattenyésztést, berendezések és gépek vásárlását teszi lehetővé. A nagy gazdaságok számára ebben az évben is megjelent az IPARD 3 pályázat, amelynek keretösszege mintegy 6,3 milliárd dinár. Ez az egyetlen pályázat, amely biztosítani tudja az épületek építését vagy felújítását. A képviselő kiemelte a kamattámogatás lehetőségét is, amely 1–3 százalékos kamatösszeget biztosít, illetve a magánszemélyek esetében 6 millió, a jogi személyek esetében pedig 18 millió dinárig terjedhet. A képviselő hozzátette, hogy a VMSZ programjában szerepel a nyugdíjbiztosítás problémájának orvoslása.
– Szeretnénk egy igazságos szintre hozni, hogy minden mezőgazdasági termelő, minden gazdaság a saját gazdasági erejéhez viszonyítva fizessen. Ez vonatkozik a növénytermesztésre és az állattenyésztésre is. Szorgalmazzuk a mezőgazdasági stratégiát is, mert az országban szükség van rá hosszútávon. Ennek keretében a szakemberek akcióterveket alakítanak, melyek által a gazdák felmérhetik, hogy mit érdemes termeszteni. Eredményeként eljuthatunk oda, hogy a kisebb területtel rendelkező gazdák is meg tudjanak élni – mondta Tóbiás József.
A köztársasági pályázatokon kívül a tartomány is számos pályázati lehetőséget kínál a gazdák számára, melyet három fő csoportba soroltak be, mondta Ótott Róbert. Lehetőség van a feldolgozási támogatások kérelmezésére, és részt venni az eszközbeszerzési és állattenyésztési pályázatokon. Minden csoportban több lehetőség kínálkozik a pályázók számára. Továbbra is nyitva lesz az öntözési rendszer pályázata és a Start up pályázat. Kedvezményes hitelek az idén is lesznek, a segédtitkár pedig felhívta a figyelmet, hogy párhuzamosan kérelmezhetnek hitelt és pályázhatnak támogatásra. Az állattenyésztők számára viszont egy újdonság vár 2024-ben.
– Idén az állattenyésztők számíthatnak egy olyan kiírásra, ahol állatállomány vásárlására lesz lehetőségük. A 150 millió dináros keretösszegű pályázatból tenyészállatokat vehetnek. A tavalyitól eltérően, amikor csak tejhasznosítású teheneket és anyakocákat vehettek, idén megnyitjuk azt a lehetőséget, hogy minden állat vonatkozásában tudnak majd anyaállatokat vásárolni, legyen az tejhasznosítású vagy húshasznosítású tehén. Megmarad a sertéságazatban az anyakocák vásárlása, és megjelenik a kecske, a birka és egyéb állatállomány vásárlásának lehetősége is – nyilatkozta a titkárhelyettes.
A lakosok a fórumon az e-Agrar rendszerrel kapcsolatos észrevételeiket és panaszaikat osztották meg a jelenlevő illetékesekkel, akik feljegyezték és ígéretet tettek, hogy intézkednek ez ügyben.

Nyitókép: Benedek Miklós felvétele