2025. május 13., kedd

A városháza tervezőjéről az unoka szemével

Komor Marcell unokája, Székely Tamás Szabadkán járt

Komor Marcell építész unokája, Székely Tamás első alkalommal járt Szabadkán. Mint a városháza dísztermében vele folytatott beszélgetésben elmondta, az a célja, hogy végigjárja azokat a jelentős épületeket – Marosvásárhelyen, Pozsonyban, Szabadkán és másutt –, amelyeket Komor Marcell és Jakab Dezső tervezett.

Mint tudjuk, a két építész álmodta meg a szabadkai városháza, a zsinagóga, a palicsi vigadó épületét. Székely Tamást elbűvölte a városháza épülete, az, ahogyan felújították.

Nagy műveltségű nagyapja élete egyik meghatározó személyisége volt, tudtuk meg tőle a Milkó Izidor Vajdasági Zsidó Kulturális Intézet szervezésében megtartott esten, amelyen Husnyák Andrea faggatta. Mint a vendég elmondta, Komor Marcell és Jakab Dezső építészek közösen vezették a budapesti tervezőirodát, mindvégig kiváló barátságban és alkotó együttműködésben dolgoztak együtt. Manapság ilyen korrekt viszonyulást ritkán lehet a cégtársak között tapasztalni. Sőt, a többgenerációs Komor család és az egyedül élő Jakab egy többszintes villa más-más emeletén éltek, itt volt a két építész irodája is. A zsidó származású Komor Marcell, aki nagy hazafi, a magyar szecessziós irányzat nagy alakja volt, 1944 novemberében halt meg. Húgát látogatta meg, és a kijárási tilalom után indult haza, ám a nyilasok letartóztatták, a gyalogos menetben Bécs alatt vesztette életét néhány nap múlva.

Székely Tamás a MÁV-nál dolgozott fejlesztőmérnökként, ám van olyan alkotása, amelyet mindenki ismer, aki Magyarországon vasúton utazik. Ő annak a szignálnak a szerzője, amely a „vágány mellett tessék vigyázni” és egyéb közérdekű közlemények előtt felhangzik.

Várallyay Réka monográfiát készített Komor Marcellről és Jakab Dezsőről, ezt szeretné Székely Tamás kibővíteni, mint fogalmazott, levéltári anyagként saját magának és az utókornak a nagyapjáról és a családról.

Magyar ember Magyar Szót érdemel