2025. május 13., kedd

Megegyezett Kína és az USA

Május 14-én kölcsönösen csökkentik a büntetővámokat

Eredményesen ért véget az Egyesült Államok és Kína képviselőinek egyeztetése Genfben. A Scott Bessent amerikai pénzügyminiszter és He Lifeng kínai miniszterelnök-helyettes vezette delegációk kétnapos hétvégi találkozójukon kereskedelmi megállapodást kötöttek. Az egyezség értelmében 90 napos szünetet tartanak az utóbbi időben felerősödött kereskedelmi háborúban és május 14-étől – mindkét részről – jelentősen csökkentik az egymás termékeire, árucikkeire nemrég kivetett, rendkívül magas büntetővámokat. Megegyeztek abban is, hogy egy újonnan megalakuló konzultációs testületben folytatják az egyeztetéseket a gazdasági és kereskedelmi ügyekről, illetve a hozzájuk kapcsolódó problémák kezeléséről, rendezéséről.

A megállapodás megnyithatja az utat Donald Trump és Hszi Csin-ping találkozója előtt (Fotó: AP via Beta)

A megállapodás megnyithatja az utat Donald Trump és Hszi Csin-ping találkozója előtt (Fotó: AP via Beta)

Peking tegnap jelezte: a genfi találkozó „fontos lépés volt a nézeteltérések párbeszéd útján történő rendezése felé és megalapozta az együttműködés elmélyítését”. Washington úgy ítéli meg, hogy a megállapodással áttörést sikerült elérni a patthelyzetbe jutott kereskedelmi konfliktusban.

Sokan arra számítanak, hogy a genfi egyezség hatására enyhül a feszültség a két ország között, amely április óta folyamatosan nőtt. Elsősorban az egymással szemben bevezetett büntetővámok miatt. A kereskedelmi háborút Donald Trump indította el, ami áprilisban odáig fajult, hogy 145 százalékos büntetővámot rótt ki a kínai importtermékekre, amire Peking 125 százalékos ellenvámokkal válaszolt. Trump az országok többségére is kiszabott egy alapvámot, amelynek mértékét egységesen 10 százalékban határozta meg.

Döntését a jelentős amerikai külkereskedelmi mérleg deficitjének mérséklésével indokolta. Az Egyesült Államok csak tavaly 1200 milliárd dollárral nagyobb értékű árut importált, mint amennyit külföldön értékesített. Trump megengedhetetlennek tartja az óriási mérleghiányt.

A helyzet megváltoztatása érdekében bevezetett intézkedései nagy felfordulást okoztak a nemzetközi kereskedelemben, a tőzsdéken, s a pénzpiacokon, továbbá globális recessziós és inflációs félelmeket gerjesztettek.

Kína jelezte: nem hátrál meg, de hajlandó tárgyalni Washingtonnal a két országot hátrányosan érintő vámintézkedések megváltoztatásáról.

A hétvégi genfi tárgyalások után az USA és Kína képviselői kedvezően nyilatkoztak. Szerintük jelentős előrelépés történt a korábbi helyzethez képest.

Tegnap közös közleményben ismertették a legfontosabb tudnivalókat. A dokumentumból kiderült: 90 napos szünetet tartanak a kereskedelmi háborúban. Ezzel összhangban május 14-étől radikálisan visszavágják az egymás termékeire kivetett óriási vámokat.

A közleményben rögzítették azt is, hogy az eddigi büntetőtarifákat kölcsönösen 115 százalékkal csökkentik. Bár ez az intézkedés komoly előrelépés a súlyos kereskedelmi konfliktus befejezése felé vezető úton, az Egyesült Államok továbbra is 30 százalékkal vámolja meg a területére Kínából érkező árukat. Kína pedig 10 százalékos tarifával sújtja az amerikai importtermékeket.

A döntés bejelentése azonnali, kedvező piaci reakciókat váltott ki világszerte. Sokan azonban arra figyelmeztetnek, hogy a megegyezés ideiglenes és törékeny. Mások pedig arra hívták fel a figyelmet, hogy a 30 százalékra mérsékelt amerikai vámok továbbra is nagyon magasak, s középtávon akár 60 százalékkal is visszavethetik az USA-ba irányuló kínai exportot.

Hogy ez miként változtatható meg, s egyáltalán milyen legyen a gazdasági-kereskedelmi együttműködés a két ország között, azt egy állandó egyeztető mechanizmus keretében vitatják majd meg. A mechanizmus sok egyébre is szolgálhat. Így akár arra is, hogy segítse egy olyan megállapodás kidolgozását, amely hosszú távú és kiegyensúlyozottabb kétoldalú kereskedelmi viszonyt biztosít.

Elemzők szerint a genfi egyezség arra utal, hogy mindkét ország felismerte a vámháború kockázatait, s legalább átmenetileg hajlandóak együttműködni. A megállapodás egyúttal megnyithatja az utat Trump és Hszi Csin-ping kínai elnök találkozója előtt.

Magyar ember Magyar Szót érdemel

Nyitókép: Scott Bessent amerikai pénzügyminiszter a tegnapi sajtótájékoztatón (Fotó: AP via Beta)