2025. május 13., kedd

Kezünkkel életet menthetünk

Szabadkán mutatták be az Európai Újraélesztési Társaság 2015-ös ajánlásait

Az Európai Újraélesztési Nap elnevezésű, Európa számos országában minden év október 16-án megrendezésre kerülő esemény gondolata az Európai Újraélesztési Társaságtól (ERC) származik. Célja a hirtelen szívhalál elleni küzdelemre való figyelemfelhívás, ezáltal minél több laikus segítségnyújtó képzése.

Kicsit és nagyot egyaránt szívesen láttak a mentősök (Diósi Árpád felvétele)

Kicsit és nagyot egyaránt szívesen láttak a mentősök (Diósi Árpád felvétele)

Szabadkán az eseményre szombaton a város főterén került sor, ugyanis a Szerbiai Újraélesztési Társaság ezen a napon mutatta be a szabadkai városháza dísztermében az ERC 2015-ös újraélesztési tanácsait a szakorvosoknak. A több mint 200 tagot számláló szakmai tanácskozáson a szerbiai szakorvosok mellett montenegrói és boszniai szakorvosok is jelen voltak. A z ajánlatokat dr. Raffay Violetta sürgősségi szakorvos, a Szerbiai Újraélesztési Társaság elnöke mutatta be, kiemelve, hogy az ERC 2015-ös ajánlása nagy hangsúlyt fektet a laikus elsősegélynyújtó és a mentésirányítás közötti együttműködésre.

– A hosszútávú túlélés biztosításához elengedhetetlen a minél szélesebb körű laikus újraélesztés, a korai AED, vagyis a közösségi hozzáférésű automata defibrillátor használat és a mentésirányító által asszisztált újraélesztés, más néven telefonos újraélesztés rendszere – összegezte a 15 ajánlást bemutató dokumentumot Raffay.

A város főterén a szabadkai mentőszolgálat tagjai mutatták be az alapszintű újraélesztés (BLS) alapjait az érdeklődő polgároknak.

– A legfontosabb, hogy a polgárok oda merjenek menni a segítségre szoruló személyhez – mondta ezzel kapcsolatban Raffay.

Dr. Jakšić Horváth Kornélia, a szabadkai mentőszolgálat főorvosa lapunknak elmondta, hogy Szabadkán másodízben rendezték meg az eseményt.

– Azt szeretnénk, hogy minél több polgár elsajátítsa az alapszintű újraélesztés BLS és AED használatának gyakorlatát. A hirtelen szívhalál nemtől, kortól, edzettségi, egészségi állapottól független. Bárkit, bármikor, bárhol érinthet – nyilatkozta a szabadkai mentőszolgálat főorvosa.

Mint megjegyezte, a szabadkai mentőszolgálat havonta általánosan 10 alkalommal végez újraélesztést, a túlélés pedig 5 és 10 százalék közötti.

– Sajnos az elmúlt egy évben egyetlenegy polgár sem végzett el alapvető újraélesztést, holott azzal a túlélés esélye megháromszorozható lenne. Reméljük, jövő ilyenkor már jobb hírrel szolgálhatunk – számolt be Jakšić Horváth Kornélia.

Szabadkán csupán egyetlen közösségi hozzáférésű AED készülék van, méghozzá a Nemzeti Foglalkoztatási Szolgálat szabadkai fiókjának épületében.

Magyar ember Magyar Szót érdemel