A szabadkai Ifjúsági Iroda, valamint a Fogyatékkal Élő Egyetemi Hallgatók Egyesülete közös szervezésében került sor tegnap arra a műhelymunkára, amelynek címe Fogyatékkal élő fiatalok részvétele, s amelyen a helyi civil szervezetek arról kaptak információt, hogyan tudnának nyitni és ezáltal bekapcsolni a fogyatékkal élő fiatalokat munkájukba.
Milan Janković, a Fogyatékkal Élő Egyetemi Hallgatók Egyesületének végrehajtó igazgatója elmondta, a Szerbiai Regionális Inkluzív Ifjúsági Kezdeményezés projektum keretében a tegnapi műhelymunkával kezdődött meg Szabadkán a kétnapos rendezvény. A projektumot az ifjúsági és sportügyi minisztérium támogatja az ifjúsági stratégia kidolgozási folyamatának keretében.
– A műhelymunka célja, amelyen a helyi ifjúsági szervezetek 17 képviselője vett részt, hogy az egyesületek fogadóképesek legyenek a fogyatékkal élő fiatalok irányába is, ebben szeretnénk erősíteni őket. A mai nap folyamán pedig a járókelőkkel beszélgetünk arról, hogyan fogadják el a fogyatékkal élő fiatalokat. Azt követően pedig egy kerekasztal-beszélgetésen a helyi illetékesekkel ugyancsak A fogyatékkal élő fiatalok részvétele címmel arról beszélgetünk, milyen akadályokba ütköznek, milyen nehézségekkel kell szembenéznie Szabadkán egy fogyatékkal élő fiatalnak. A legtöbb fiatal azt tapasztalja, hogy elsősorban fizikai akadályokról van szó, vagyis nehezen megközelíthetőek az épületek, legyen szó kávézóról, színházról, hivatalos intézményről, de a diszkrimináció különböző fajtáival is szembesülniük kell, egészen a megbélyegzésig elmegy ez a kirekesztés – mondta Janković.
Vjekoslav Ostrogonac, a Városi Tanács ifjúsággal megbízott tagjai kiemelte, mivel megállapításra került, hogy a fiatalok nagyon keveset vesznek részt a döntéshozatalban helyi szinten, ez egy lépés, hogy megnyissák a kapukat, és többek között a fogyatékkal élők is részt vegyenek az őket érintő problémák megoldásában. – A legfontosabb cél az akadályok és az előítéletek leküzdése, és ez a projektum nagyszerű lehetőség, hogy ezeket a problémákat elkezdjük megoldani – részletezte Ostrogonac.
Dejana Baltes, az Ifjúsági Iroda vezetője elmondta, már tavaly is volt közös projektumuk a belgrádi egyesülettel, s nagyon fontosnak tartja, hogy ezekről a témákról beszélgessünk, ezáltal pedig megszűnjenek az előítéletek, kommunikáció kezdődjön a fiatalok között.
Snežana Maravić, a szabadkai ZaJedno egyesület aktivistája, defektológus támaszként érkezett a fiatalok mellé, kiemelte, hogy a fizikai akadályok mellett az emberi faktor is fontos szerepet játszik, és amennyiben a fogyatékkal élőkről beszélünk, akkor az élet minden területén, a sport, a kulturális, a társadalmi élet területein is nehezen alkalmazkodnak.
– A legfontosabb az információcsere lenne, mert amikor valamiről keveset tudunk, akkor félelemmel viszonyulunk felé, esetleg emiatt rosszul reagálunk helyzetekre. Nem azt állítom, hogy csakis az átlagemberen múlik a dolog, azt hiszem, hogy mindkét félnek közelíteni kellene, s valahol félúton találkoznának, s akkor az már tulajdonképpen az inklúzió – mondta a szakember.
