2025. július 10., csütörtök

Szépül a Bagolyvár

Az önkormányzat folytatja Palics rendezését és az illegális objektumok ledöntését

Kétségtelen, hogy a Vermes Lajos által megálmodott Bagolyvár az egyik, ha nem a legszebb épület Palicson, évek óta azonban elhagyatottan áll. A lepusztult épület, a bedeszkázott ablakok szomorú látványt nyújtanak. Sokáig nem is igazán tudtak mit kezdeni ezzel a különleges épülettel, egyesek szerint az épületnek nincsenek megfelelő adottságai, hogy azokat olyan módon használják ki, melyek fedeznék a Bagolyvár fenntartásának költségeit, habár kétségtelenül hordoz magában értékeket, melyeket meg kell őrizni. Ettől függetlenül a Bagolyvár az idő múlásával egyre rosszabb állapotba került. A város is hiába próbálta bérbe adni az épületet, nem volt rá jelentkező, sőt a tulajdonjog sem volt végérvényesen letisztázott, hiszen az egykoron Vermes Lajos tulajdonát képező épületet, melyet Vermes a családi vagyon felhasználásával épített fel, és a Palicsra érkező sportolókat szállásolta el itt, a második világháború után elvették a családtól. Vermes leszármazottai, unokája és dédunokája azonban kérték a Bagolyvár visszaszármaztatását.

Úgy tűnik viszont, hogy mégiscsak sikerült valamiféle megoldást találni, melynek eredményeként az idén megkezdték a Bagolyvár homlokzatának felújítását, és folyamatban van a licitáció is, azaz várják az érdeklődők pályázatait, akik vállalva a belső tér felújítását, bérbe vennék az épületet és új tartalommal töltenék meg.

Vjekoslav Ostrogonac, a város idegenforgalommal megbízott tanácsosa elmondta, a Bagolyvár felújítása két fázisban történik, a munkálatok értéke mintegy négymillió dinár.

– Az első fázis máris a végéhez közeledik, a tervek szerint az év végéig be is fejeződik, a második fázisban pedig az épület felső részén dolgoznak majd, ami során a többi között kicserélik az esővízcsatornát és a faelemeket. Egyelőre nem tudni, hogy az épület milyen célt szolgál majd, minden attól függ, hogy ki nyeri meg a licitációt, és milyen elképzelései vannak az épülettel kapcsolatban – mondta a tanácsos.

Az önkormányzat és a Park Palics Közvállalat, mely a palicsi idegenforgalmi terület rendezését végzi, még a nyár folyamán megkezdte az illegális, engedély nélküli objektumok bontását. Sajnos sok épület kapcsán az a legnagyobb probléma, hogy nincs, aki gondot viselne rájuk, hiszen olyan vállalatok tulajdonában volt, melyek csődeljárás alatt állnak, vagy már nem is léteznek. Az épületek tulajdonosai között egyébként egyaránt vannak magánszemélyek és vállalatok is.

Összesen mintegy 300 épület van a Víkendtelepen, és mintegy száz objektumot, azaz a meglévők egyharmadát illegálisan, azaz mindenféle dokumentáció és engedély nélkül építettek fel. Az építési felügyelőség meghagyása alapján a Víkendtelepen eddig tíz épületet bontottak le, a bontási munkálatokat pedig a Park Palics Közvállalat saját eszközeiből finanszírozza, amire eddig százötvenezer dinárt költöttek el.

Mint megtudtuk, azok az épületek kerülnek elbontásra, melyek illegálisan épültek, illetve azok, melyek útban vannak, és helyükön infrastruktúra épül majd vagy a részletes rendezési terv alapján új utcát nyitnak.

Goran Gabrić, a Park Palics igazgatója úgy fogalmazott, a Víkendtelepen a város 2,5 hektárnyi szabad építkezési területtel rendelkezik, melynek eladását tervezik, hogy itt lakások, továbbá olyan objektumok épüljenek, melyekben idegenforgalmi, vendéglátóipari, valamint sporttartalmak kapnának helyet.

A bontás célja, hogy rendezzék és előkészítsék az egyik legattraktívabb építési területet Palicson, mely a tópart északkeleti részét érinti a Hotel Prezidenttől a Hotel Sportig. A palicsi kemping területén is bontásra ítéltek néhány épületet, ezeket a munkálatokat a város szakszolgálatával közösen bonyolítanak le. A terület rendezésével igyekeznek azt vonzóvá tenni a befektetők szemében, akik segítségével egy modern európai turisztikai célállomás épülne ki a palicsi Master Tervvel összhangban.

Magyar ember Magyar Szót érdemel