Az Europa Nostra kulturális és természeti örökségekkel foglalkozó civil szervezet, valamint az Európai Beruházási Bank intézetének képviselője, továbbá a Nemzetközi Műemlék Alap (World Monuments Fund) szakemberei látogattak el tegnap Szabadkára, ahol a Zsinagógáról, annak értékeiről, felhasználási lehetőségeiről, s nem utolsósorban a szakmai és anyagi támogatásokról beszélgettek a helyi illetékesekkel. Viktorija Aladžić szabadkai építész kezdeményezésének köszönhetően ugyanis a Zsinagóga felkerült a szervezet Európa 7 legveszélyeztetettebb műemléke programjának a listájára.
Irina Subotić, az Europa Nostra Szerbia elnöke sajtótájékoztatón számolt be arról, hogy elsősorban szakmai segítséget szeretnének nyújtani, s nem utolsósorban tanulni jöttek Szabadkára, mert lenyűgözi őket, ahogyan a Zsinagóga felújítása zajlik, amennyire szervezett a támogatási konstrukció, ahogyan több forrásból koordinálják a felújítást.
– Azért érkeztünk, hogy felajánljuk a szakmai segítségünket, s nem utolsósorban azért, hogy tanuljunk a Zsinagóga felújítását koordinálóktól. Az épület felújításának van egy kidolgozott menete, és van elképzelés arról, hogy milyen tartalommal is szeretnék megtölteni a munkálatok befejeztével. Ez kiváló példa arra, hogy Szabadka ennyire elszánt e projekt kapcsán – mondta Irina Subotić.
Nagy Kiserős Melinda, a Zsinagóga felújításával megbízott bizottság elnöke elmondta, a szakmai küldöttség szakmai támogatást kínál elsősorban, aminek nagyon örülnek a helyiek. Kiemelte, többek között javasolták, hogy a Zsinagóga udvarában hozzanak létre egy iskolát, ahol restaurálást tanulhatnának a régió diákjai, továbbá nyári műhelyeket és tábort is lehetne szervezni, mert hiánypótló tevékenység lenne.
– Az elmúlt időszakban a Zsinagóga két homlokzatát, a keletit és a nyugatit újítottuk fel, összesen 5 különböző forrásból. Most írjuk alá a szerződést a belgrádi kivitelezővel, aki a déli homlokzatot újítja fel, illetve nagy valószínűséggel ők végzik majd a központi kupola szanálását is. Nagy munka áll előttünk, ugyanis el kell készülnie a belső elektromos és gépészeti felújítás főtervének, valamint a belső tér restaurálására vonatkozó terv revíziójának is, ugyanis az több mint tízéves, s fel kell mérni a jelenlegi állapotokat. Annyit mondhatok, hogy 2015 végére befejeződik az épület teljes felújítása kívülről. Az udvari részt is rendezzük, most készülnek a tervek erre vonatkozóan is – mondta Nagy Kiserős Melinda.
Richard Deeley, az Európai Beruházási Bank Intézetének szakembere elmondta, hosszú évek óta kutatnak olyan projektek után, amelyek valóban sikeresek lehetnek. Kiemelte, mint azt Maglai Jenőtől, Szabadka polgármesterétől megtudta, novemberig kiderül, pontosan mennyi pénzre van még szükség ahhoz, hogy a szabadkai Zsinagóga épülete teljes egészében megújulhasson.
– Kiváló alkalom lenne, hogy a Zsinagóga felújítási folyamatában részt vegyenek a diákok is. Gyakorlati tapasztalatokat szereznének, rengeteget tanulhatnának a restaurációról, az egész régióból, Európa minden részéről érkezhetnének tanulók Szabadkára – mondta.
A küldöttség ellátogatott a Zsinagóga épületébe is. Mint azt Nagy Kiserős Melinda kiemelte, anyagi támogatásról ugyan nem tárgyaltak, kiváló alkalom azonban ez a civil szektor és a végrehajtók közötti együttműködés erősítésére, amit az Europa Nostra képviselői is szorgalmaznak. Európa-szerte felkeltették az érdeklődést az épület felújítási munkálatai.
A Zsinagógában a felújítást követően állandó kiállításokat láthatnak majd az érdeklődők, az istentiszteletek mellett folyamatosan nyitva áll majd a turisták előtt és havonta egyszer kisebb koncerteket is szerveznek majd.
