Holnap, október 15-én lesz az európai újraélesztés napja, melyet első ízben Szabadkán is megtartanak. Délelőtt 11 órától a városháza dísztermében lesz egy rövid előadás az újraélesztésről, ahol gyakorlati képzésre is sor kerül, majd ezt követően délben a főtéren folytatódik a program, melynek célja az emberek figyelmének felhívása az újraélesztés fontosságára, illetve hogy minél többen elsajátítsák az újraélesztés technikáját.
Dr. Mila Dujmić Bogdanović, a Szabadkai Egészségházak igazgatónője elmondta, minden második vajdasági ember szívbetegségben hal meg, és Szerbiában évente 25 ezer ember hal meg szívproblémák miatt, ezért nagyon fontos egy ilyen akció.
– Az akció keretében bemutatjuk az embereknek, hogyan kell szívmasszázst adni, tudományosan bebizonyították ugyanis, hogy nagyon sok életet lehet megmenteni, ha azt időben megkezdik, míg a mentőszolgálat kiérkezik, melynek fontos megjegyezni a telefonszámát, a 194-et – mondta az igazgatónő.
Dr. Kornelija Horvat Jakšićtól, a mentőszolgálat főorvosától megtudtuk, Európában éves szinten 350 ezer ember hal meg hirtelen szívleállásban, s az esetek 80 százalékában ezek a kórházon kívül történnek. Éppen ezért fontos az embereket a megfelelő képzés mellett bekapcsolni a szakszolgálat munkájába, hogy a mentők kiérkezéséig szívmasszázst alkalmazzanak, és ezzel életet mentsenek.
– A rendezvényünkön a város vezetőségének néhány tagja is részt vesz, így ők elsőként tanulhatják meg az újraélesztés módját és az automata külső defibrillátor kezelését, melyet tulajdonképpen a laikusok számára készítettek, és olyan helyeken, közterületeken helyeznek el, ahol sok ember megfordul, hogy amennyiben hirtelen szívleállás történik, akkor ezt is igénybe lehessen venni. Sajnos, nekünk még mindig nincsenek ilyen készülékeink, éppen ezért az akció másik célja, hogy az önkormányzat segítségével beszerezzük ezeket. Az egészségházakban összesen 25 ilyen készülékünk van, melyeket az általános orvosaink is használnak, így már két sikeres újraélesztés is történt.
Elmondták, ilyen defibrillátorok – melynek darabja nagyjából kétezer euróba kerül kihelyezésére lenne szükség például a bevásárlóközpontokban, a piacokon, gyárakban, vasútállomáson, a városházán, vagyis ahol sok ember megfordul.
Szendi Zsolt mentő technikus és a rendezvény egyik szervezője megköszönte, hogy a város támogatása mellett az Egészségügyi Középiskola is diákjaival és felszerelésével hozzájárul az akcióhoz.
– Ez egyben egy kezdeményezés is, hogy a következő egy évben minél tömegesebben kapcsoljuk be a polgárokat a képzésbe, akik megkezdenék az újraélesztést, amíg mi a helyszínre nem érünk, és nem folytatjuk a mentést. Az életmentés folyamatában az első karika a helyszínen való segítségnyújtás, amelyet azok az emberek végeznének el, akik tudnak és mernek elsősegélyt nyújtani – mondta Szendi.
Mint elhangzott, az azonnali segítségnyújtás nagyon fontos, hiszen a hirtelen szívleállás mindig váratlanul történik olyan embereknél, akik korábban nem voltak szívbetegek, nem szedtek gyógyszert. A szív leállásával leáll a vérkeringés is, és az oxigén nem jut el a létfontosságú szervekhez. Az agysejtek a legérzékenyebbek, és már négy perc után megkezdődik az agysejtek elhalása, és mivel a szabadkai mentőszolgálat átlagosan nyolc és fél perc alatt ér ki a helyszínre, ami egyébként nagyon jó időnek számít, a négy percet tekintve az időben megkezdett újraélesztés kulcsfontosságú és életmentő, hiszen ilyenkor minden perc számít.
