A Szabadkai Városi Múzeum 2018-ban ünnepelte fennállásának hetvenedik évfordulóját, amelyet egy film elkészítésével és egy ünnepséggel tettek emlékezetessé. Ezenkívül az intézmény számos kiállítással és színes programmal várta a látogatókat. Ezek közül A humanoid robotika születése – 50 éves a Mihajlo Pupin Intézet Robotikai Központja és a Boschan 100 című kiállítások még mindig láthatóak. Mgr. Hulló István igazgatójával az intézmény tavalyi tevékenységéről beszélgettünk.
Az első téma természetesen a jubileum volt.

Hulló István, a múzeum igazgatója (Fotó: Patyi Szilárd)
– A kerek évforduló kapcsán egy filmet készítettünk, amit mi itt a múzeumban úgy neveztünk el, hogy a négy állandó kiállítás. Ez szimbolizálja a múzeum eddigi életútját. 1948-ban, amikor a múzeum megalakult a Raichle-palotában, ott volt egy állandó kiállítás. Utána az intézmény átköltözött a városházára. Ott két nagy állandó kiállítás volt látható. A jelenlegi, harmadik helyszínen pedig alakul a negyedik állandó kiállítás, de azt kell mondanom, nagyon nehezen. 2018-ban az állandó kiállítás természeti és régészeti részén dolgoztunk. A természeti részt fejezzük be, a régészetire pedig most kaptunk egy kisebb támogatást. Az állandó kiállítás történeti, néprajzi és antropológiai része azonban hiányzik. Bár Vladan Vukosavljević művelődési és tájékoztatásügyi miniszter javaslatára a városnak rendelkeznie kell állandó várostörténeti jellegű kiállítással, ezt valahogy senki nem akarja meghallani. Sajnos ez egy komoly probléma – mondta Hulló István, és hozzátette, hogy az állandó kiállítás helye már megvan, csak az installációk hiányoznak, így az igazgató abban bízik, hogy idén már nagy előrelépés történik a kiállítás ügyében.
Bár az állandó várostörténeti kiállítás egyelőre még várat magára, számos érdekes és színvonalas kiállítást tekinthettek meg a látogatók a tavalyi évben. Erről az igazgató a következőket mondta:

„A belgrádi marok” – A robotikai kiállítás január 31-éig tekinthető meg (Fotó: Patyi Szilárd)
– A szerzői kiállításainkat emelném ki. Falkoner Ferenc barokk festő képeiből nagy horderejű és igényes kiállításunk volt, amely jelenleg Budapesten tekinthető meg. A másik jelentős kiállításunk – tanácskozással, műhelyekkel, katalógussal – a bukovinai székelyek életét mutatta be. Ezt maga Potápi Árpád János, a Miniszterelnökség nemzetpolitikáért felelős államtitkára nyitotta meg, így ez volt a legrangosabb megnyitónk. Nagyon örülünk annak, hogy nemrég a szabadkai születésű Boschan György festőművész születésének százéves évfordulója alkalmából is meg tudtunk nyitni egy kiállítást. Igaz, hogy Boschan György hosszú ideig a Képzőművészeti Akadémia tanára volt, így Belgrádban élt és alkotott, de a kiállítás igyekszik művészetének szabadkai vonatkozásait bemutatni.

A kiskunhalasi csipkét bemutató kiállítást sokan látogatták (Fotó: Gergely Árpád)
Ami a kiállítói tevékenységet illeti, meg kell említeni a vendégkiállításokat is. Nagyon szép kiállítás volt a kiskunhalasi csipkét bemutató kiállításunk. A kiskunhalasi csipke hungarikum, amelyet egyedi módon varrnak. Ez egy népszerű kiállítás volt, amelyet sokan látogattak. A nyár folyamán a horvát és bunyevác közösség javaslatára a Dužijanca jubileumára nyílt egy kiállítás, ugyanis ötven éve annak, hogy ebben a formában tartják meg ezt az ünnepet. Emellett még mindig megtekinthető a Belgrádi Tudomány és Technika Múzeumának és a Mihajlo Pupin Intézetnek a kiállítása a robotikáról. A humanoid robotika alapjait mondhatni Belgrádban rakták le, és indítottak el egy új tudományágat. Ennek a dicső múltnak az emlékeit, prototípusokat, különböző számítógépeket, ritka eredeti darabokat láthat a közönség – sorolta az idei kiállításokat Hulló István.

Boschan György festményei (Patyi Szilárd)
Az igazgatótól megtudtuk, hogy a múzeum leglátogatottabb programja a korábbi évekhez hasonlóan a Múzeumok éjszakája volt, amikor egy éjszaka alatt hozzávetőlegesen nyolcezren is megfordultak az intézmény falai között. Népszerű volt a Gyermekhét is, amikor műhelymunkákkal, játszóházakkal várták a legkisebb látogatókat. A Magyar Nemzeti Tanács által szervezett kirándulások keretében pedig négyszáz harmadik osztályos diák ingyen látogathatott az intézménybe, tárlatvezetéssel és műhelymunkával.

Értékes tárgyak Vojnich Oszkár gyűjteményéből (Fotó: Patyi Szilárd)
A múzeum munkája azonban nem csak a kiállítások szervezésében és a látogatók fogadásában merül ki, az intézmény restaurálással, preparálással, állományvédelemmel és a gyűjtemény gyarapításával is foglalkozik. Hulló István elmondta, hogy az MNT-nek köszönhetően az állománygyarapítás tekintetében nagyon jó évet zárt az intézmény. Az MNT anyagi támogatásával sikerült hozzájutniuk B. Szabó György festő és grafikus hagyatékához. Emellett az MNT segítségével műszaki fejlesztést is végrehajtottak a múzeumban, megközelítőleg egymillió dinár értékben.
Az intézmény 2018-ban kimagasló elismerésben részesült, amely annak köszönhető, hogy a múzeum több határon átnyúló projektumban vesz részt.
– Az évet három nagy nemzetközi projektum kezdete határozta meg. A múzeum vezetőségének, koordinátorainak és adminisztratív osztályának sok idejébe és energiájába telt, hogy ezeket a projektumokat elindítsa. A szakmai munka csak az első projektumnál indult el. Ez az Együtt a közös jövőért, közös kulturális örökségünkért elnevezésű Magyarország–Szerbia határon átnyúló Interreg–IPA-projektum, amely a szabadkai múzeum, a bajai múzeum és a szabadkai Községközi Műemlékvédelmi Intézet közös projektuma. Ezt a projektumot az európai integrációs minisztérium elismerésben részesítette, amit személyesen Jadranka Joksimović miniszter adott át a múzeumnak. Ez az utóbbi évek legnagyobb elismerése, amit intézményünk kapott – mondta Hulló István.
