2024. április 30., kedd

Nemzetközi összefogással tavainkért

Az IPA-projekt teljes értéke 448 000 euró, ebből az európai uniós támogatás 380 000 euró

Tegnap a Pátria Szállóban a Szabadkai Építőmérnöki Kar szervezésében sor került  a Vizes élőhelyek fenntartható kezelése a Palicsi- és a Ludasi-tó határon átnyúló vízgyűjtőjén elnevezésű IPA-projekt nyitókonferenciájára. A konferencián jelen voltak a Kar szakemberei, valamint a projekt partnerei: a  Palics Ludas Közvállalat,  a Magyarországi Nemzeti Közszolgálati Egyetem, a Szegedi Tudományegyetem, a bajai Eötvös József főiskola, valamint a Kiskunsági Madárvédő Egyesület. A konferencián összefoglalták a projekt céljait és várható eredményeit. Erről nyilatkozott a média képviselőinek Vinkó Tamás, a Palics-Ludas Közvállalat munkatársa, Dobó Márta, a Palics-Ludas Közvállalat igazgatónője, dr. Horvát Zoltán, a Szabadkai Építőmérnöki Kar szakembere, valamint  dr. Tamás Enikő Anna, a Magyarországi Nemzeti Közszolgálati Egyetem bajai Víztudományi és Vízgazdálkodási Karának  vezetője.

Vinkó Tamás a konferenciát megelőző kutató- és oktatótáborban (Gergely Árpád felvétele)

Vinkó Tamás a konferenciát megelőző kutató- és oktatótáborban (Gergely Árpád felvétele)

– A projekt a vizes élőhelyeink kezelését foglalja magába, többek között azt, hogy milyen kapcsolata van a csatornáknak a vizes élőhelyekkel a Palicsi és a Ludasi tavakon, ugyanakkor a kutatások és mintavételek alapján javaslattételre kerül sor, mit lehet tenni az említett élőhelyek megőrzése, illetve fejlesztése érdekében. A kapott eredmények pedig felhasználhatók lesznek a vízgazdálkodás, a turizmus és a mezőgazdaság területén is. A Palics-Ludas Közvállalat partnerként vesz részt a szerbiai oldalon. Nekünk 75 ezer euró áll rendelkezésünkre, hogy különböző kutatásokat végezzünk a területen, oktatótáborokat szervezzünk, illetve a különböző területhasználók számára műhelymunkákat szervezzünk – mondta  Vinkó Tamás.

Dobó Márta, a Palics-Ludas Közvállalat igazgatónője elmondta, hogy a projekt keretében a vállalat üvegházát is felújítják. Ez nagyon fontos, itt termesztik ugyanis az idénynövényeket, a terepi kutatások során összegyűjtött magokból palántákat nevelnek, szaporítják a növényeket, majd azokat kiültetik élőhelyükre, ezáltal revitalizálva az adott élőhelyet.

– A  projekt teljes értéke 448 000 euró, ebből az európai uniós IPA-támogatás 380 000 euró. A Szabadkai Építőmérnöki Kar feladata a hidrológiai mérések elvégzése a Palicsi és a Ludasi tavon, emellett megmérjük a vízminőségi paramétereket is. Az említett mérések célja egy vízmérleg és vízminőségi modell felállítása a két tóra vonatkozóan– ismertette a projektfeladatokat dr. Horvát Zoltán. A projektben az egyik magyarországi partner a Magyarországi Nemzeti Közszolgálati Egyetem bajai Víztudományi és Vízgazdálkodási Kara. Az intézmény vezetője dr. Tamás Enikő Anna elmondta, hogy az ő feladatuk a projektben a Palicsi-, a Ludasi-, illetve a Vér-tó medertérképének felvétele egy GPS-szel ellátott nyomkövetővel, majd a kapott adatok alapján háromdimenziós medertérképet kell elkészíteniük.

– A vízminőségi vizsgálatok eredményeit beillesztjük egy modellbe, meg tudjuk nézni a modell által hogyan keveredneka különböző anyagok a tavakban, ugyanakkor a vízmozgást is tudjuk modellezni – tudtuk meg dr. Tamás Enikő Annától.

A konferencia résztvevői szervezetten meglátogatták a szennyvíztisztítót, valamint ellátogattak a ludasi Látogatóközpontba, ahol betekintést nyerhettek az elmúlt hét kutató- és oktatótáborának munkájába.