2024. november 6., szerda

Hatékony technikák a tanulók megismerésére

Pedagógus-továbbképzést tartottak az óbecsei Samu Mihály Általános Iskolában

Hatékony technikák a tanulók megismerésére címmel tartottak pedagógus-továbbképzést szombaton Óbecsén a Samu Mihály Általános Iskolában a TANOM elnevezésű akkreditált fejlesztő programok keretében. A résztvevőknek a magyarországi dr. Duró Zsuzsa tehetségfejlesztési szakértő tartott előadást, aki kiemelte: nagyon fontos a tanulók megismerése, hiszen csak úgy lehet a leghatékonyabban, legeredményesebben képviselni azt a pedagógiai munkát, amelyet a személyiség- és képességfejlesztés területén meg szeretnének valósítani.

– Alapvetően embert kell faragnunk a gyerekből, ez a személyiségfejlődés, személyiségfejlesztés része, és nem utolsó sorban különböző képességeket kell erősítenünk. Itt a legfontosabbak az intellektuális képesség, művészi, motoros és a szociális képesség. Hogy ezeket a rendszereket a legmagasabb szintre tudjuk emelni, nagyon fontos, hogy a legkisebb életkori szakaszban megismerjük a gyerek erősségeit, gyengeségeit, és ebbe tudjunk behatolni pozitív értelemben, és a legjobban ki tudjuk használni azokat az adottságokat, amiből mi, pedagógusok képességeket szeretnénk erősíteni. Mire is gondolok én? A tanulási képességeknek a legfontosabb elemei a figyelem, az emlékezet, a gondolkodás. Ennek a hármas egységében találjuk meg a tanulási stílusokat és technikákat – fogalmazott a tehetségfejlesztési szakértő.

A Vajdasági Magyar Pedagógusok Egyesülete által szervezett TANOM-továbbképzésen 30 pedagógus vett részt.

– Anyanyelvünket ápolni, gyakorolni kell, megismerjük vele a világot, és ezt a hatalmas feladatot a pedagógusok önzetlenül csinálják. Ez a munkánk, ez a feladatunk. Hogy a pedagógusok is új ismereteket szerezzenek úgy a pedagógia terén, úgy az anyanyelvünk kincseinek feltárásában, ezért szervezzük ezeket a továbbképzéseket, és a legnagyobb örömünkre, egyre nagyobb számú pedagógus jelentkezik ezekre – közölte Korencsi László, a Vajdasági Magyar Pedagógusok Egyesületének alelnöke.

Lukács Emese, az óbecsei Samu Mihály Általános Iskola pedagógusa szerint minél jobban ismeri a pedagógus a tanulót, annál inkább tud hatékonyan dolgozni vele.

– A gyerekek sokszor nehezen nyílnak meg, sokszor úgy gondolják, hogy nem mi vagyunk a megfelelő alanyok, akiknek el tudják mondani a problémáikat. Ez egy fontos tényező, hogy mi elérjük azt, hogy nekünk igenis elmondhatnak mindent, mi azért vagyunk itt, hogy támaszaik legyünk. Ez egy olyan szakma, amit, úgy gondolom, hogy állandóan, egy egész életen át tanulunk, és bármilyen szerű tanulás jól jön, már csak abból származólag is, hogy ez egy dinamikus munka, sokoldalú. Minél jobban változik a világ, annál jobban kell, hogy kövessük mi is ezeket a változásokat, és ezáltal tudunk hatékonyabban dolgozni – mondta a pedagógus.

A TANOM 20 éves fennállása során mintegy 200 előadónak adott teret azzal a céllal, hogy a vajdasági magyar pedagógusok számára egy olyan fórumot tartson fenn, ahol az anyanyelvükön bővíthetik és fejleszthetik szakmai ismereteiket.

80 éves a Magyar Szó, Magyar Szó Online kiadás

Nyitókép: Kancsár Izabella felvétele