2024. április 30., kedd

Nem szégyen segítséget kérni!

A depresszióval kapcsolatos tudnivalókra hívták fel a figyelmet a Magyarkanizsai Egészségházban

A Magyarkanizsai Egészségházban ezúttal a depresszióval kapcsolatos tudnivalókra hívták fel a figyelmet a szakmunkatársak.

Az egészségház szakmunkatársai ezúttal a depresszióval kapcsolatos tudnivalókra hívták fel a figyelmet (Puskás Károly felvétele)

Az egészségház szakmunkatársai ezúttal a depresszióval kapcsolatos tudnivalókra hívták fel a figyelmet (Puskás Károly felvétele)

Térségünkben szemmel láthatóan még mindig él az emberekben a szégyenérzet, ha erről a témáról van szó. Bár sokan felkeresik a pszichológust, Knežević Kasza Annát, nyilvánosan kevesen merik kimutatni érdeklődésüket a téma iránt. Talán így is van jól, hiszen a lelki problémáink nem tartoznak a nagyvilágra, legfeljebb egy-egy jó barátunknak vagy nagyon közeli hozzátartozónknak öntjük ki a szívünket. Ám adódhatnak olyan esetek, amikor sem barát, sem hozzátartozó nincs, vagy nem tud segíteni, hanem szakemberre van szükség. A téma kapcsán Knežević Kasza Anna pszichológussal beszélgettünk.

Mi a különbség a hosszan tartó rosszkedv és a depresszió között?

– Nagyon sokan összetévesztik a kettőt. Azonosítják a deprimáltság érzését a depresszióval. Az idők folyamán a köznyelvben sokszor használják a rossz hangulatra is a depresszió kifejezést, ám a kettő nagyban különbözik egymástól. A depresszió tünetekkel jár: az agyban keletkező biokémiai egyensúly felbomlásával alakulnak ki, tehát a depresszió egyfajta kedélybetegség, amely állandó rossz hangulattal, az érdeklődés csökkenésével, illetve a reményvesztettség érzésével jár. A depresszió tünetei közé tartozik a levertség, ami minimum két hétig tart, továbbá testi tünetekben is megmutatkozhat: koncentráció- és figyelemzavar, alvás- és étkezési zavar, illetve energiahiány és fáradékonyság is jelentkezhet. Önbizalomhiány és súlyosabb esetben öngyilkossági kísérlet vagy az ezzel kapcsolatos gondolatok is előfordulhatnak. Léteznek viszont atipikus tünetek, amelyek a mániás depressziónál jelentkeznek, ami azzal jár, hogy az egyén euforikus hangulatban van, viszont ez az időszak rövid ideig tart, és aztán felváltja a rossz hangulat, a már felsorolt tünetekkel.

Hogyan lehet kezelni a depressziót, elég egy beszélgetés, vagy vannak olyan esetek, amikor már csak a gyógyszer segíthet?

– A tapasztalatok azt mutatják, hogy az emberek akkor kérnek segítséget, amikor már a depresszió igencsak elhatalmasodott az életük és saját személyük felett. Emiatt legtöbbször a leghatékonyabbnak a gyógyszeres kezelés és a pszichoterápia együttese alkalmazása bizonyul. Enyhébb formáinál elég a pszichoterápia, ami azt jelenti, hogy beszélgetéssel folytatunk gyógyítást.

Ezeknek a gyógyszereknek nincsenek mellékhatásaik?

– Általában fél évig tart egy gyógyszeres kezelés, a legjobb esetben is. Nagyjából két hónap után kezdenek el hatni a gyógyszerek, ám ha hirtelen abbahagyják a szedésüket, jelentkezhetnek melléktünetek is. A végigkövetett, ellenőrzéssel egybekötött gyógyításnál semmiféle mellékhatás nincs, sőt mindenki kivirágozva érzi magát. Az a fontos, hogy miután valaki bekapcsolódik a gyógyszeres kezelésbe, rendszeresen járjon ellenőrzésre, mivel a gyógyszeradagok beállítása nem történhet meg egyik napról a másikra.

Mikor javasolt pszichológushoz fordulni?

– Nagyon fontos az egyén motiváltsága, és az, hogy ő is belássa, szüksége van segítségre. Ez a legfontosabb! Ne úgy érezzük, hogy ez egyfajta kudarc! Azt szoktam mondani, az erős embereknek az a jellemzőjük, hogy néha megengedik maguknak, hogy gyengék is legyenek.

Magyarkanizsán milyen korosztály és milyen problémával fordul Önhöz leginkább?

– Mindenféle korosztály megjelenik. A gyerekeknél gyakran a felnőttek nem veszik észre a tüneteket. Náluk a teljesítménycsökkenés, a beilleszkedési gondok és a problémás viselkedés utalhat a bajra. Ők így juttatják kifejezésre, ha baj van. Ám az is megesik, hogy az emberek úgy próbálják kihúzni magukat a depresszióból, hogy káros szenvedélyekhez fordulnak. Ez egy sikertelen próbája a pszichés betegség leplezésének, és legtöbbször a depresszióhoz vagy szorongáshoz köthető. Ilyen esetekben már a pszichiáterrel együttműködve dolgozunk.

Milyen módon lehet Magyarkanizsán pszichológushoz jelentkezni?

– Telefonon kell bejelentkezni, először az egészségházat hívva kell a pszichológust kérni, majd így tudunk időpontot egyeztetni. Csupán érvényes betegkönyvvel kell rendelkezni!

A szerdai akció kapcsán a Magyarkanizsai Egészségház igazgatója, Gyólay Karolina elmondta, hogy két szakorvossal rendelkeznek, és a depressziót is komolyan veszik az általa irányított intézményben, a figyelemfelkeltő akciókat pedig igencsak fontosnak tartják, annál is inkább, mert mindig akad olyan eset, amikor éppen ezen akciók alkalmával derül ki a baj.

– A depresszióra mint betegségre hívjuk fel a figyelmet. Szeretnénk, ha az emberek tudnák, ez is egy megbetegedés, ugyanolyan komoly, mint bármelyik másik. Ha időben észrevesszük, akkor könnyen kezelhető. A páciensek a választott orvosuknál az egész év folyamán egy űrlap kitöltésével szűrővizsgálaton esnek át, amelynek eredményéből a szakember azonnal meg tudja állapítani, ha baj van – mondta az igazgatónő, aki hozzátette, hogy a községi statisztikai adatok alapján a felnőttek 4,4 százaléka szenved depresszióban, ami az európai átlag felett van.