2024. április 29., hétfő

A fejlődés jegyében

Az agrárdigitalizáció témájáról tartottak előadást Bácsfeketehegyen

A Vajdasági Agráregyesületek Szövetségének és Kishegyes Község Falugazdász-szolgálatának szervezésében tegnap mezőgazdasági tematikájú előadást tartottak Bácsfeketehegyen a Vinum Lódi helyiségeiben. Juhász Árpád falugazdász elmondta lapunknak, hogy az előadás témája az agrárdigitalizáció, és egy kilenc helyszínes előadás-sorozat egyik állomása Bácsfeketehegy. Az esemény iránt nagy volt az érdeklődés, több mint harminc helyi és környékbeli gazda vett részt rajta. Ezt az érdeklődést valószínűleg az is indokolja, hogy az előadás témáját képző technológiák már Vajdaság területén is jelen vannak – fogalmazott a falugazdász.
Az eseménynek volt egy elméleti és egy gyakorlati része. Az elméleti részt Vörös Árpád, a Farmtrade Kft. ügyvezető igazgatója tartotta. Ő a mezőgazdaság digitalizációjáról beszélt a bácsfeketehegyi gazdáknak.
– A talajtérképezés témáját ragadtuk ki, amivel mi főállásban foglalkozunk. Ez a térképezés mellett az inputanyagok kijuttatását is magában foglalja. A talajszkennelés, mintavételezés és tápanyagfeltárás tekintetében állítottuk össze a bemutatónkat. Arra szerettük volna ráébreszteni a termelőket, hogy ne egy parcellát számoljanak egy egységnek a mezőgazdaságban, hanem a parcellákon belül is vannak nagy heterogenitások. A mai műtrágyázás olyan szintre lépett, hogy egy parcellán belül sok különböző mennyiséggel kellene gazdálkodni, nem pedig egy megszokott mennyiséggel. Szó volt a szenzortechnológiákról, különböző precíziós permetezési technológiákról és a talajtérképezésről – mondta el lapunknak Vörös, majd arról is szólt, hogy a vajdasági gazdák közül aki megteheti, az vevő ezekre az új technológiákra. Generációváltás van a mezőgazdaságban, és a fiatal gazdák már nagyon sokat tudnak erről, viszont az anyagiak korlátozzák az újdonságok bevezetését. Igazából a megfelelő támogatások tudnák ezt a folyamatot felgyorsítani – tudtuk meg az ügyvezetőtől.
A gyakorlati bemutatót Pletikoszity Árpád, a Dronteh cég alapítója tartotta, számos valódi lehetőséget mutatott be a gazdáknak.
– Első és legfontosabb terület a feltérképezés. Milyen módon tudunk feltérképezni, és azzal mi mindent tudunk kezdeni? A legfontosabb, hogy a növények különböző érési fázisában meg tudjuk állapítani, hogy jelentkezik-e valami hiány vagy valamilyen betegség. A kis, felmérő drónok ezt a célt szolgálják, és az előadás során is bemutattuk őket, gyakorlati körülmények között. Ezt követően a terepi, illetve munkavégző drónokat is bemutattuk. Ezek közül kettőt hoztunk, egy folyékonyanyag-kijuttató, vagyis permetező drónt, valamint granulátumszóró drónt, amely műtrágyaszórásra való. A permetező drónokból kijuttatott vegyszerek skálája Szerbiában még elég szűkös, ezért nem terjed ki a teljes spektrumra. Fő célunk az volt, hogy bemutassuk a technológia lehetőségeit és ezeknek az eszközöknek a hátrányait. A hagyományos permetezőket, műtrágyaszórókat még nem lehet eldobni, a bemutatott megoldások kiegészítő elemei a már meglévő alkalmazásoknak – fogalmazott Pletikoszity, majd hozzáfűzte, hogy a mezőgazdaság nehéz anyagi helyzete korlátozza az efféle technológia terjedését Vajdaságban. Emellett a jogi szabályozás is akadályokat gördít eléjük, emiatt tárgyalásokat folytatnak a mezőgazdasági minisztériummal, hogy ezek a gondok mihamarabb megoldódjanak.

A drónok alkalmazása a mezőgazdaságban egyelőre kiegészítő jellegű / Lakatos János felvétele

A drónok alkalmazása a mezőgazdaságban egyelőre kiegészítő jellegű / Lakatos János felvétele

Nyitókép: Vörös Árpád az új technológiákról tart elődadást / Lakatos János felvétele