2024. április 30., kedd

A szülők példája fontos

A fiatalokat fel kell készíteni a párkapcsolatra

A Kishegyesi Nagycsaládosok Egyesületének szervezésében másodszor tartott előadást a napokban a családról, a családon belüli viszonyokról, a válásról és a nevelés kérdéseiről Fontányi Andor pszichológus, a szociális központ munkatársa. Munkahelyén a fiatalkorú bűnözéssel és a válásokkal foglalkozik. A fiatalkorúak alapvetően nem bűnözők, csak hiányzik belőlük az önkontroll és sajnos a szülők sem veszik komolyan ezeket a figyelmeztetéseket: a verekedés is csak diákcsíny, a lopás és betörés is ugyanaz.

A válások egy folyamat végét jelentik, amikor már a központig eljutnak, már legfeljebb csak arra lehet hatni, hogy békés mederben folyjon. A központnak kell ugyanis eldöntenie, hogy melyik szülőhöz kerüljön a gyerek. Meg kellene egyezniük a nevelés kérdéseiben, ami persze nagyon nehéz, mert ez akkor sem működött náluk, amikor együtt voltak. A gyerekek aztán meg is sínylik a válásokat, magukat is okolják, mérgesek, ingerültek, szenvednek, megmagyarázhatatlanul viselkednek. A problémás gyerekek valójában szeretnék megoldani a problémájukat. A gyerek számára rendkívül fontos a szülők példája, és ez a viselkedésükből gyakran visszaköszön. A szülő véleménye a gyerekről idővel a gyerek véleménye lesz önmagáról. Az is gyakran előfordul, hogy a gyerek kötődése a szülőhöz túl sokáig tart, nem akarnak önállóvá válni, mert így kényelmesebb. Emiatt azután kitolódik a párkapcsolat keresése, a házasság és a gyerekvállalás is.

A párkapcsolatra készülő fiataloknak gyakran fel kellene tenniük maguknak a kérdést, hogy tudnak-e kapcsolatot teremteni, tudnak-e felelősséget is vállalni, vállalni tudják-e azt, hogy az öröm mellett a gyerekvállalás lemondással is jár. Jó lenne, ha a fiatal reális elvárásokkal indulna a párkapcsolatba, ne az legyen a célja, hogy megváltoztassa a másikat, ne azért szüljön, hogy megváltozzon a másik, ne mindig a másik legyen a hibás mindenért.

Az előadást követő beszélgetésben azt domborították ki, hogy jó lenne minél több fiatalt bevonni ezekbe a beszélgetésekbe, az általános iskolák végzős tanulóit is, hogy legyenek ismereteik a családi kapcsolatokról és párkapcsolatról, mielőtt még felkészületlenül belekerülnének.