2024. május 9., csütörtök

Őseink nyomdokaiban

Szorgos kezek a tiszaszentmiklósi kézművestáborban

Péntekig gyermekzsongás tölti meg a Tiszaszentmiklós Magyar Kultúrkör székházának udvarát, ugyanis hétfőn kezdetét vette az egyesület hagyományos kézművestábora. A szervezők az elmúlt években is arra törekedtek, hogy „visszakanyarodjanak” a természetes életmód irányába, és az idén erre még inkább odafigyelnek, így a gyermekek természetes anyagokat használnak alkotásaik elkészítése során.

– Arra törekszünk, hogy a gyermekek ismerjék meg a természet adta anyagokat, és igyekezzenek a hulladékot szelektív módon szétválogatni. Rámutatunk nekik arra, hogy mennyi mindenre fel lehet használni ezeket az eldobandónak hitt anyagokat – magyarázta Csizmadia Benitta táborvezető, és hozzátette, hogy az újrahasznosítás témájában az esti órákban előadásokat hallhatnak a táborlakók. Hétfőn este Gergely József ornitológus, lapunk nyugdíjas munkatársa mesélt nekik a védett állatokról, kedden ennek kapcsán kvízkérdésekre kellett válaszolniuk, majd Vastag Tímea tanítónő tartott nekik előadást a gyógynövényekről.

– Arra az idén külön odafigyeltünk, hogy a gyerekek ne a sarki boltban vásároljanak mindenféle egészségtelen üdítőt, édességeket és sós nassolnivalókat, hanem a táborban próbáljanak meg szörpöket, limonádét, teát készíteni – újságolta a táborvezető, majd elmondta, hogy a hagyományos kézműves-foglalkozásokba ezúttal is betekinthetnek résztvevők.

– Batikolni, nemezelni tanulnak, tolltartót készítenek, megpróbálják a gyertyát újrahasznosítani, ugyanakkor Dienes Brigitta tanítónő vezetésével a körömvirágkrém előállításának fortélyaival is megismerkednek, valamint rózsavízből készítenek különféle illóolajokat. Nagy hangsúlyt fektetünk arra is, hogy a gyerekek elsajátítsanak olyan dolgokat is, amiket egykoron az iskolában tanítottak, vagy pedig szüleink, nagyszüleink mutattak meg nekünk. Azt, hogy a gyerekek legalább egy gombot fel tudjanak varrni a ruhájukra, ki tudják díszíteni a pólójukat, ruhájukat – magyarázta a táborvezető, aki hozzátette, hogy ezúttal 28 gyermek érkezett hozzájuk, többek között Magyarkanizsáról, Felsőhegyről, Hódegyházáról, Tiszaszentmiklósról, Csókáról, és egy személy Budapestről jött.

A tábor kiállítással egybekötött záróestjét július 28-án, pénteken tartják, amikor a résztvevők a szülőknek és az érdeklődőknek bemutatják a hét folyamán elkészített munkáikat, a szerepelni kívánó gyermekek pedig előadják azt, amivel készültek. 

Nyitókép: Praktikus dolgokat tanulnak a résztvevők (Fotó: Gergely Árpád)