Fákat vágnak ki a múlt hét óta Radičevićnél az Óbecse és Szenttamás közötti úton. A munkálatokkal a Szerbiai Utak Közvállalatot bízta meg a kivitelezőt. Nem hivatalos értesülések szerint a fasort azért kell megcsonkítani, mert veszélyezteti a közlekedés biztonságát, ugyanis a szélvédett övezet kialakítására szánt fáknak legalább olyan távolságra kell lenniük az úttesttől, mint amilyen magasra megnő a növény.
A fák kisebb részét a földig, nagyobbik részét viszont csak egy meghatározott magasságig vágják vissza – a terepen dolgozó munkások szerint ez utóbbiak hamarosan új koronát növesztenek.
Az óbecsei Milan Doroslovački, az újvidéki Mezőgazdasági Egyetem Kertészettudományi Karának a végzős hallgatója szerint a szibériai szil egy valóban nagyon gyors növekedésű fa, és ahogy a Zöldfás utcai platánokon, úgy ezeken a szilfákon is rövid idő alatt megjelennek az új hajtások. Mint elmondta, a kivitelező szakszerű munkát végzett.
– Radičevićnél valószínűleg azért vágták vissza a szibériai szilfákat, mert azoknak ítéletidőben, viharban könnyen törik az águk, ami veszélyes is lehet. Az igen ellenálló szilek a visszavágás után meg fiatalodnak és még a teljesen visszavágott fák helyén is nőhetnek új ágak. Egyedül az kifogásolható, hogy nyáron végzik ezt a munkát, amit tanácsos inkább kora tavasszal vagy késő ősszel megtenni – jelentette ki Milan Doroslovački.
Az utóbbi években került a népszerű fák, illetve sövények közé a csodasövény (Ulmus pumila) vagy más nevén szibériai (turkesztáni) szil. A csodasövény nevet valószínűleg azért kapta, mert gyorsan képes zárt növényfalat képezni, és mivel könnyen metszhető tetszőleges formára is, a nagyvárosok közterületeire is egyre gyakrabban ültetik.
