2024. május 11., szombat

Mindenki jól érezte magát

Az idén is telt házas volt a 22. Őseink zenéje rendezvény Szenttamáson

Az idén újra a szenttamási Jovan Jovanović Zmaj Általános Iskola adott otthont az Őseink zenéje népzenei rendezvénynek, amely a dél-bácskai kisváros és a régió egyik legjelentősebb népzenei eseményei közé tartozik. Az első néhány Őseink zenéje találkozó nem mozgatott meg hatalmas tömegeket, és erős anyagi háttere sem volt, idővel azonban komoly népzenei eseménnyé nőtte ki magát, ahol a kezdő, a haladó és a jól ismert zenekarok is megmutathatják azt, hogy mit tudnak. Közben nemzetközi lett, hiszen a zenekarok és a közönség az egész Kárpát-medence területéről érkezik.

Paraczky László felvétele

Paraczky László felvétele

Az idei rendezvényen a szenttamási Galáris citerahármas, a Szenttamási Tamburazenekar, magyarországi vendégként pedig Pál István Szalonna és bandája lépett fel.

A jelenlévőket először Salamon Rudolf, az eseményt szervező Arany János Magyar Művelődési Egyesület elnöke köszöntötte, aki elmondta, a vajdasági vonószenekarok eddig úgymond dolgozni jöttek Szenttamásra, az idén viszont vendégként vannak jelen.

Paraczky László felvétele

Paraczky László felvétele

Paraczky László felvétele

Paraczky László felvétele

‒ Azért hívtuk Szalonnát és bandáját, mert szerintem ez egy nyomós ok arra, hogy eljöjjenek a népzenével foglalkozók, és hogy jól érezzék magukat – fogalmazott Salamon Rudolf.

A népzenei rendezvényt a Galáris citerahármas nyitotta meg. Szabó Robertina, a csoport tagja elmondta, a koncertre dél-alföldi népdalcsokrot készítettek. 2016-ban 15 taggal indult a csoport, mára hárman maradtak.

‒ Aktívan dolgozunk, részt veszünk a Szólj, síp, szólj! vetélkedőn, az Aranyciterán és a Durindón is, ezenkívül felléptünk Bácstopolyán és a muzslyai Szilasi-napon is. Mivel Szenttamáson nagy hagyománya van a citeramuzsikának, ezért új tagok toborzására törekszünk – mondta  Szabó Robertina.

Paraczky László felvétele

Paraczky László felvétele

Paraczky László felvétele

Paraczky László felvétele

A Szenttamási Tamburazenekar 2022 októberében verbuválódott össze olyan amatőr zenészekből és énekesekből, akik a magyar népzene kedvelői − maguk is ezt a műfajt folytatják. A prímtamburán játszó Salamon Ákos elmondta, a zenekar az Arany János egyesület keretében működik, és jelenleg heten vannak.

‒ A rendezvényre minden évben eljövök, ugyanis itt alkalom van a találkozásra és barátkozásra azokkal az ismerősökkel, akik kedvelik a népzenét – fogalmazott  Salamon Ákos.

A magyarországi vendégegyüttes az idén Szalonna és bandája zenekar volt, amelynek tagjai mind a mai napig a nemrégiben hetvenesztendős Prima Primissima díjas Magyar Állami Népi Együttes muzsikusai. Pál István, a zenekar prímása elmondta, az Őseink zenéjére az egész Kárpát-medencéből válogattak népdalokat.

‒ Több alkalommal is felléptünk Vajdaságban a Szalonna és bandája zenekarral, a Magyar Állami Népi Együttessel, jómagam pedig Szabadkán tanítottam is. Rengeteg barátunk van itt, és valószínűleg nyárig még jönni fogunk. Mindig jól érezzük magunkat, mert jó a közönség, jókat muzsikálunk és jókat mulatozunk – mondta Pál István.

Paraczky László felvétele

Paraczky László felvétele

Paraczky László felvétele

Paraczky László felvétele

Paraczky László felvétele

Paraczky László felvétele

A zenekar kiváló produkcióit az est folyamán szűnni nem akaró vastaps kísérte, és ők szolgáltatták a talpalávalót a koncert utáni táncházhoz is.

A 22. Őseink zenéjének két kísérőrendezvénye volt. Az érdeklődők megtekinthették a helyi Kézimunkakedvelők Egyesületének alkalmi kiállítását, Micsik Béla törökbecsei citeraoktató pedig Citerasmogató elnevezéssel hangszerbemutatót tartott.

A népzenei eseményt a helyi vállalkozók mellett a szenttamási önkormányzat, a Tartományi Művelődési, Tömegtájékoztatási és Vallási Közösségi Titkárság, a Tartományi Oktatási, Jogalkotási, Közigazgatási és Nemzeti Kisebbségi – Nemzeti Közösségi Titkárság,  a Magyar Nemzeti Tanács és a Bethlen Gábor Alapkezelő Zrt. támogatta. 

Nyitókép: Paraczky László felvétele