2024. május 9., csütörtök

Az ingázók megoldásra várnak

Nem lehet átgyalogolni a horgosi határátkelőn

Sokakat érint, főleg a mindennap ingázókat, hogy nem tudnak átjutni gyalog Szerbiából Magyarországra a két határ között. Horgoson, az autópálya átkelőjénél, a kis és a nagy határátkelőhelyek között ugyanis munkálatok folynak. Ez önmagában véve nem is lenne baj, a gondok ott kezdődnek, hogy az eddigi jól bevált módszer már nem alkalmazható, vagyis nem tudják lerövidíteni a várakozást azzal, hogy átgyalogolnak a két határ között.

A jobb megélhetés, a magasabb fizetés miatt a határ menti településekről bizony sokan minden egyes nap útra kelnek, hogy egy határon átkelve ugyan, de dolgozhassanak. És mint minden munkahelyen, vannak szabályok, ezek között a pontosság az egyik, amit a munkaadók igencsak fontosnak tartanak. Olyankor azonban, amikor órákat kell vesztegelni a határon, lehetetlen megbecsülni, hogy mikor kell elindulni, hogy időre odaérjenek. Éppen ezért többen azt választották, hogy Horgoson hagyják az autójukat, és gyalog átsétálnak a határon, majd onnan másik autóval folytatják az útjukat. Az autópálya melletti kaput a hatóság nyitva is tartja, épp az ingázók miatt, akik ott várakozás nélkül szépen átsétáltak – eddig. Most, hogy bővítik a határátkelőt, új sávokat és parkolót alakítanak ki, a Horgos 1 és Horgos 2 közötti földes út eltűnt, csakúgy mint az eddig átjárható kiskapu is. Akik éjszaka térnének haza a munkából, még a kis határt sem tudják használni, így elképzelhetjük, hogy milyen fejtörést okoz számukra is a mindennapi utazás. Több érintettet is megkérdeztem, hogy szerintük mi lenne a megoldás. Mivel leginkább a horgosiakat és a magyarkanizsaiakat érinti a téma, őket szólaltattam meg, de minden bizonnyal mások, például Szabadka környékiek is használták az átkelésnek ezt a módját. Egybehangzóan azt mondták, hogy a kis határ folyamatos nyitvatartása könnyítene a helyzetükön, ezt már a közösségi oldalon is jelezték a VMSZ vezetőinek.

Nagy Olivér videóban is rögzítette a reggel 6 órai helyzetet, melyen tisztán látszik, hogy a Horgos 1 határátkelőnél nem lehet gyalog átmenni. Egy nagy, másfél méteres árkon kell átsétálni, ami esőben biztos nem lehetséges. Ha mégis, akkor egy olyan részre érkezünk, amely már szépen el van kerítve, és a kerítés „még komolyodik”, ahogy fogalmazott. A szögesdróton már fehér ember nem próbál meg átmászni, az biztos, és persze nem is akar.

– A családom 2022 szeptembere óta kétlaki életet él. Szünetekben és hétvégenként Horgoson vagyunk, tanítási évben, hétköznapokon pedig Szegeden. Korábban Horgoson éltünk, Szeged, mint a második otthonunk, akkor került előtérbe, amikor a kisebbik fiunkon észrevettük, hogy nem a korának megfelelően viselkedik, majd Szegeden a CSMPSZ autizmussal diagnosztizálta. A 2022/2023-as tanévben nehézkes volt az ingázás, mivel a feleségem se nem uniós, se nem szerb állampolgár, ezért számára csak a Horgos 1 és a kelebiai határ volt járható. Szerencsére az idei nyártól, a magyar tartózkodási engedéllyel, már ő is használhatja a kis határátkelőket. Egy ideje azt alkalmazzuk, hogy autóval elmegyünk a határ egyik oldaláig, leparkoljuk az autót, majd átgyalogolunk a Horgos 2-n. A Röszke 2 oldalon meg beszállunk a határ túloldalán parkoló autóba és így vissza. Sokan ezt teszik. A gond csak akkor van, ha a kis határ nyitvatartásán kívül szeretnénk átkelni a határon, azaz 7.15 előtt vagy 18.45 után. Mindeddig ez sem volt akkora probléma, mert 2-3 kilométeres gyalogos kerülővel át lehetett menni a nagy határon. Sajnos ez a lehetőség a napokban megszűnt. Ha igazak a hírek, a szerbiai oldalon az újonnan épülő kamionterminált bekerítették, és ez elvágta a gyalogutat. Részbeni megoldás lehet, ha lenne parkolóhely a Horgos 1-es bejáratánál. Jelenleg ott nincs hely huzamosabb ideig parkolni. Megoldás lehetne a hosszabb nyitvatartás a kis határátkelőkön. A kis határátkelőkre még sajnos jellemző, hogy a tranzitforgalom átsorakozik, ha a nagy határ túlterhelődik. Az itt ingázók számára az nagy segítség lenne, ha a tranzitforgalmat határozottan megtiltanák a helyi kis utakon és átkelőknél. Távolsági közlekedésnek elvileg a kötelezően tranzitra kijelölt útvonalakat kellene használnia. Azért remélem, hogy az október 25-től beígért vasúti közlekedés sokaknak jelent majd egyszerűséget – mondta Nagy Olivér.

Bíró Koza Anett a Facebookon vette fel a kapcsolatot dr. Pásztor Bálint köztársasági képviselővel, akitől azt a választ kapta, hogy az októberben kezdődő rendes parlamenti ülésszakon a VMSZ képviselői szóvá fogják tenni a problémát, és akkor is kérni fogják a határátkelő nyitvatartásának meghosszabbítását. A képviselő azt írta: „Számíthatnak ránk.”

– Érintett vagyok az ügyben, mert 6 órától 14 óráig, illetve 14-től 22 óráig dolgozom Magyarországon, attól függően, hogy délelőtti vagy délutáni váltásban vagyok. Nem igazán tolerálják, ha elkésem, ami a hat év alatt négy-öt alkalommal történt meg. Mindig keresem az alternatív megoldásokat, hogy miként tudnék időt spórolni. Dr. Pásztor Bálintnak és Újvári Zsombornak is írtam, mindketten azt ígérték, hogy foglalkozni fognak az üggyel – mondta bizakodóan a mindennap ingázó Bíró Koza Anett.

Vass Lenke szintén Horgosról utazik mindennap dolgozni. Az ügyintéző munkakörben lévő fiatalasszony a gyermekeit is átviszi magyarországi tanintézménybe.

– Kezdetben autóval jártunk, majd két autót vettünk igénybe, úgy, hogy az egyiket a szerb oldalon hagytuk, a másikba a magyar oldalon ültünk be. Mindezt a határon való kiszámíthatatlanság miatt tettük, és láttuk, hogy rajtunk kívül még körülbelül százan jártak el ugyanígy – mondta Lenke, aki bár most nem a problémás átkelőt használja, de teljes mértékben együttérez azokkal, akiknek a kialakult helyzet megnehezíti az életüket, az autópálya nem sétára való, balesetveszélyes. – Jó lenne, ha a kis határ 0–24 óráig tartana nyitva, mert ha a helyzet tarthatatlanná válik, az még azt is eredményezheti, hogy a Magyarországon dolgozók átköltöznek, nem hiszem, hogy feladnák a munkahelyüket – mondta Vass Lenke.

Krekuska Éva is dolgozni jár Magyarkanizsáról Magyarországra.

– Kerítéssel zárták le a földes útról való feljárót… Eddig a két határ között parkoltunk, és reggel vagy késő este oda mentünk vissza a kocsiért. A kis határ nyitvatartási ideje alatt ott kell közlekedni gyalog, kocsikkal nem tudunk, amikor hosszú a sor, mert nem jutunk be dolgozni. A mi kérésünk az, hogy vagy nyissanak egy kiskaput, vagy a kis határ legalább 4 és 23 óra között legyen nyitva, ha másnak nem, legalább a motoros és kerékpáros forgalomnak – mondta az ingázó asszony.

Nikičić Goran gyakran jár Magyarországra, a magyarkanizsai képviselő-testület tagja, a Vajdasági Front képviselője így fogalmazott:

– Tarthatatlan ez az állapot, főleg a magyarországi munkát vállalóknak, akik több váltásban dolgoznak. Az államnak is oda kell figyelnie az ilyen problémákra, gondolok itt a hatalmi koalícióra. Ezeket a gondokat azonnal meg kell oldani, nem tűrnek halasztást. A huszonnégy órás kishatár-nyitvatartás megoldás lehet – mondta Nikičić Goran, aki a horgosi Polgári Közösség Egyesület tagja is. Az egyesület közleménye szerint a helyi, illetve a községi vezetőségnek kötelessége mielőbb orvosolni a problémát.

„Kérjük az illetékes szerveket, hogy kezdjenek el dolgozni a megoldáson, tekintsék az átjáró megépítését beruházásnak, melyre, mint tudjuk, van anyagi fedezet. Úgy véljük, hogy ha nem érkezik sürgősen megoldás, akkor nekünk, polgároknak kell megtalálni a módot arra, hogy az érintett emberek el tudjanak jutni a munkahelyükre akadály nélkül” – áll a civil szervezet közleményében.

Újvári Zsombor, mint magyarkanizsai köztársasági képviselő, megkeresésünkre elmondta, hogy a VMSZ parlamenti frakciója tud a problémáról, és mindenképp foglalkozni fog vele oly módon, hogy felemelik a szavukat. 

Nyitókép: Most, hogy bővítik a határátkelőt, eltűnt a Horgos 1 és Horgos 2 közötti földes út, csakúgy mint az eddig átjárható kiskapu is (Gergely Árpád felvétele)