2025. május 9., péntek
ZOMBORBAN

Nyugat-Bácskában is ünnepeltek

Zsúfolásig telt nézőtér előtt zajlott múlt szombaton Zomborban a Magyar Polgári Kaszinó március 15-ei műsora, amelyet jelenlétükkel megtiszteltek: Kovács Gábor, Magyarország szabadkai főkonzulátusának konzulja, Szalai Ottó, Baja Város önkormányzatának képviselője, Tarján Levente, a Rákóczi Szövetség bajai szervezetének elnöke, Mészáros László, a Magyar Nemzeti Tanács képviselője, Pribilla Attila Zombor Város önkormányzatának képviseletében, továbbá a történelmi egyházak, a civil és a politikai szervezetek képviselői.

A Cselenák házaspár, Valéria és Kornél összeállította műsort a Povázsán László karnagy vezetésével fellépő egyesületi dalárda nyitotta meg a Himnusz és hazafias dalok eléneklésével.

Zenés-irodalmi összeállítással álltak közönség elé az egyesület ifjú műkedvelői, köztük középiskolások és egyetemisták. Fellépett: Janovits Szilvia, Cselenák Kinga, Csuvardity Tamara, Viderker Mónika, Molnár Valentin, Vranić Valentin, Oláh Dániel, Fil Krisztián, Fridrik Klára, Szlákó Cynthia, Pogány Viktória és Cselenák Zsolt. Vendégfellépőként énekelt a doroszlói Brindza Beatrix. A zenei korrepetitor Juhász Raffael volt.

A műemlékvédő szakkör tagjai a műsort megelőzően a szabadságharcosok emlékére mécsest gyújtottak a Szent Rókus temető öreg kápolnájánál, valamint megkoszorúzták a Kaszinó udvarán Schweidel József aradi vértanú emléklapját.

Doroszlón

Március 16-án este a Móricz Zsigmond Magyar Művelődési Egyesületben a György Mária rendezte alkalmi műsort tekinthette meg a népes közönség. Felléptek a Petőfi Sándor Általános Iskola másodikosai Hegedűs Erika tanítónő vezetésével, a Mikor masírozunk kapitány uram című népköltéssel csaltak mosolyt az arcokra. A felső tagozatosok, Szalai Mónika, Szalai Szilvia, Balla Réka, Müller Nikolett, Turkály Kristóf, Bugadzsia Benjamin, Tallósi Anasztázia, Horváth Anna és a Fehér Ferenc irodalmi csoport tagjai, Diósi Vivien, Szklenovszki Korinna, Wilhelm József, Lennert Móger Tímea felelevenítették az 1848/49-es eseményeket, énekszámok és versek hangoztak el klasszikus- és kortárs költők tollából. Katonadalokat énekelt az egyesület vegyes kórusa, valamint magyar indulók előadásával közreműködött a húsz tagú fúvós zenekar Csernicsek Józseffel az élen.

György Mária köszöntőjében hangsúlyozta a magyarságtudat fontosságát és ennek elmélyítésében az oktatás, az iskola fokozott szerepét, amihez fontos, hogy a magyar gyerekek anyanyelven tanuljanak.

Másnap a temetőben a honvéd síroknál koszorúzott az egyesület nevében Diósi János és Lennert Móger Tímea, a Vajdasági Magyar Szövetség nevében Pál Károly, a párt ügyvezető alelnöke, Pelt Ilona tartományi képviselő és Gellér Magdolna városi képviselő. Közreműködött az irodalmi csoport és a Wilhelm József vezette vegyes kórus.

Bezdánban

A rendkívül zord idő ellenére sokan érezték szükségesnek, hogy részt vegyenek a Vajdasági Magyar Demokrata Párt és a Vajdasági Magyarok Demokratikus Közössége közös szervezésében múlt pénteken tartott március 15-ei bezdáni ünnepségen, amelynek főszervezője Neveda Ferenc, a VMDP elnökségi tagja volt.

Az 1848-as eseményeket Kapitány Károly történelemtanár idézte fel alkalmi beszédben. Ft. Zélity Mihály plébános betegség miatti távollétében a Szalai Mihály, a falu kántora mondott imát.

A megemlékezést Kővágó Andzseló és Smérity Szilvia szavalattal gazdagította, valamint énekszámokkal fellépett a Horváth Pécsi Mária vezette Trió énekcsoport.

Az 1848/49-es emléktáblánál a Magyar Ház falán koszorút helyezett el a VMDP és a VMDK helyi szervezet nevében Neveda Orsolya és Beslity János, a VMSZ nevében Csapó Judit és Mátyus Erzsébet, a Helyi Közösség képviseletében Horváth János és Varga Ferenc, valamint a Petőfi Sándor Kultúrközösség nevében Foki Zoltán.

Nemesmiliticsen

A havazás és a jeges szél sem gátolta meg a nemesmiliticsieket a múltidézésben. Kegyeletadó szentmisén emlékezett a falu magyarsága az 1848-as eseményekre, majd megkoszorúzták Pál Tóni szabadságharcos sírját.

Magyar ember Magyar Szót érdemel