Ma megkezdődött Budapesten az Amerikai Magyar Akadémikusok Társasága (AMAT) és az MTA külső tagsága által az Akadémia 200 éves fennállásának tiszteletére szervezett kétnapos bicentenáriumi tudományos konferencia. A Magyar Tudományos Akadémia Az Arany János-érem olyan külhoni magyar tudósok, kutatók kitüntetésére szolgál, akik a külhoni magyar tudományos közélet szervezésében, irányításában, az egyetemi oktatásban, tudományos könyvkiadásban, muzeológiai, levéltári, könyvtári munkában, tudományos ismeretterjesztésben, azaz általában a külhoni magyar tudományosság és közösség ügyének előmozdításában szereztek kiemelkedő érdemeket.
Idén három határon túli kutató vehette át az Arany János-érmet.
Szalma József jogász, a Vajdasági Magyar Tudományos Társaság egyik alapító tagja, jelenlegi elnöke az elmúlt több mint fél évszázadban a vajdasági magyar tudományos közélet szervezésében, irányításában, az egyetemi oktatásban, könyvkiadásban, tudományos ismeretterjesztésben szerzett kiemelkedő érdemeket.
Lengyel László agrármérnök, az állattenyésztés-tudomány doktora, a Magyar Tudományos Akadémia köztestületének külső tagja, a Vajdasági Magyar Akadémiai Tanács, az MTA Szegedi Területi Bizottsága Mezőgazdasági Szakbizottsága, valamint a Magyar Kisállat-nemesítők Génmegőrző Egyesületének tagja a vajdasági térség fejlesztését meghatározó programokban és projektekben betöltött kezdeményező, vezető szerepének elismeréseként részesült az elismerésben.
Veress Emőd jogász, az MTA doktora az erdélyi magyar jogtudomány, azon belül a magyar nyelvű felsőfokú jogi oktatás szervezésében, a magyar nyelvű szakirányú tradíció szisztematikus feldolgozásában, ápolásában, kiadásában és népszerűsítésében, a romániai magyar nyelvű jogi terminológia újjáélesztésében és művelésében betöltött kiemelt szerepéért vehette át a díjat. (Forrás: Magyar Tudományos Akadémia honlapja)

Nyitókép: Szalma József jogász és Lengyel László agrármérnök