2024. április 30., kedd

Elhelyezték a megszentelt alapkövet

A palicsi magyar művelődési ház külső munkálatai 2019 nyarán fejeződnek be

Szombaton ünnepélyes keretek között elhelyezték a palicsi magyar művelődési ház alapkövét. A határon átnyúló együttműködés szellemiségében kidolgozott Colourful Cooperation projektumkeretében két művelődési ház épül, Mórahalmon szerb, Palicson pedig magyar. A projektet Szabadka város önkormányzata a Magyarország–Szerbia IPA Határon Átnyúló Együttműködési Program keretében valósítja meg.

A magyar művelődési ház külső munkálatai 2019 nyarán fejeződhetnek be, a szerb művelődési házat pedig a következő év kora tavaszán adják át rendeltetésének. A projektum összköltségvetése 3,7 millió euró, ennek a 85 százalékát európai uniós forrásokból teremtik elő.

A palicsi Bohinj utcában, a Miroslav Antić Általános Iskola szomszédságában épülő magyar művelődési ház a tervek szerint gazdag kulturális tartalommal várja majd a vendégeket. Hasonló elképzelések alakultak ki a határ túlsó oldalán épülő szerb művelődési ház tekintetében is. Utóbbi kínálatában nemcsak a kulturális, hanem a szakrális, a gazdaságépítő és a gasztronómiai tartalmak is megtalálhatók lesznek. Az alapkőletételen elhangzottak értelmében a projektumban Újvidék város is részt vesz, méghozzá kiállítások, különböző előadások és műhelyfoglalkozások keretében.

Nógrádi Zoltán, Mórahalom polgármestere szerint az alapkő letételével egyensúly teremtődött a szerb-magyar határ két oldalán megvalósuló projektumban (Gergely Árpád felvétele)

Nógrádi Zoltán, Mórahalom polgármestere szerint az alapkő letételével egyensúly teremtődött a szerb-magyar határ két oldalán megvalósuló projektumban (Gergely Árpád felvétele)

A projektum egyik célja közelebb vinni a szerb és a magyar nemzeti közösséghez egymás kultúráját és hagyományait. A két művelődési háznak köszönhetően valósul majd meg az átfogó, a szerb–magyar határtérség vonatkozásában kidolgozandó kulturális stratégia – hangzott el, és az is, hogy a projektum emellett részletes kulturális és idegenforgalmi információkkal segíti a magyar–szerb térségen belüli kulturális együttműködést és az idegenforgalom fejlesztését. Ennek szellemében szerb és magyar nyelvű internetes információs, illetve hírközpontot hoztak létre. Az elképzelések, illetve a tervek szerint a két művelődési ház hozzájárulhat a két település és a térség idegenforgalmának erősítéséhez.

Lapunkban már írtunk arról, hogy a Colourful Cooperation projektum vezető partnere a szegedi székhelyű Duna–Körös–Maros–Tisza Eurorégiós Fejlesztési Ügynökség –Nonprofit Közhasznú Kft., magyarországi partnere a mórahalmi Egy-Másért Ifjúsági és Közösségfejlesztési Egyesület, Szerbia részéről pedig a Tartományi Regionális Fejlesztési, Régióközi Együttműködési és Helyi Önkormányzati Titkárság, valamint Szabadka és Újvidék város. A projektum teljes költségvetése 3,7 millió euró, ennek a Szabadkára vonatkozó része 1,3 millió euró – ebből a város megközelítőleg 170 ezer eurót fedez.

A szabadkai Zeneiskola tanulóinak fellépésével kezdődő rendezvényen részt vett Pásztor István, a Tartományi Képviselőház és a Vajdasági Magyar Szövetség elnöke, Nyilas Mihály, a tartományi kormány alelnöke, Nebojša Vojnović tartományi regionális fejlesztési, régióközi együttműködési és helyi önkormányzati titkárhelyettes, Sarlay Péter, a Szabadkai Főkonzulátus konzulja, Kakas Béla, Csongrád Megye Közgyűlésének elnöke, Nógrádi Zoltán, Mórahalom polgármestere, Török György, a Magyar–Szerb Kereskedelmi és Iparkamara elnöke, Csókási Eszter, a Duna–Körös–Maros–Tisza Eurorégiós Fejlesztési Ügynökség – Nonprofit Közhasznú Kft. elnöke, Duka Félix, az Egy-Másért Ifjúsági és Közösségfejlesztési Egyesület elnöke, mgr. Hajnal Jenő, a Magyar Nemzeti Tanács elnöke, Bogdan Laban, Szabadka polgármestere, Horvát Tímea, Szabadka alpolgármestere és a Colourful Cooperation projektmenedzsere, valamint Bunford Tivadar, a városi képviselő-testület elnöke.

Köszöntőbeszédet Nebojša Vojnović, Bogdan Laban, Duka Félix és Horvát Tímea mondott, majd ezt követően elhelyezték a létesítmény alapkövét, amelyet korábban Szakály József plébános szentelt meg.

Az Egy-Másért Egyesület alapfeladataként nemcsak a közösségépítést, hanem a magyarokkal szomszédságban, illetve együtt élő népek jobb megismerését és a kapcsolatok szorosabbra fűzését tekinti – emelte ki Duka Félix, mondván, hogy az épülő művelődési házak az együttműködés új dimenziójának a kapuját nyitják meg. Mórahalmon remekül halad az építkezés, a művelődési ház majdani működtetését lehetővé tevő stratégiákat pedig már kidolgozták – mondta Duka Félix, majd egyesületének támogatásáról biztosította szerbiai partnereit, hiszen „a célok és a kiválasztott út közös”.

Bogdan Laban a szerb–magyar kapcsolatokat méltatta alkalmi beszédében, kiemelvén, hogy ezek kiválósága Aleksandar Vučić szerb államfő és Orbán Viktor magyar miniszterelnök érdeme. A palicsi magyar művelődési ház a találkozók, a két ország közötti együttműködés és a kapcsolatépítés központja lesz – húzta alá a polgármester.

A tartományi vezetés szívügyének tekinti a Colourful Cooperation projektumot, és aktív tevékenységével hozzájárult ahhoz, hogy az elnyerje az EU támogatását – emelte ki a sajtónak nyilatkozva Nebojša Vojnović, majd a projektum Újvidék szempontjából való fontosságát hangsúlyozta, emlékeztetvén, hogy a tartományi székváros 2021-ben Európa egyik kulturális fővárosa lesz, a Colourful Cooperation projektum keretében pedig arra is eszközöket különítenek el, hogy Újvidék-szerte úgynevezett kulturális állomások épüljenek ki.

Szakály József plébános megszentelte az alapkövet (Gergely Árpád felvétele)

Szakály József plébános megszentelte az alapkövet (Gergely Árpád felvétele)

MÁR ELKÉSZÜLT A KULTURÁLIS STRATÉGIA

Nógrádi Zoltán, Mórahalom polgármestere szerint az alapkő letételével egyensúly teremtődött a szerb–magyar határ két oldalán megvalósuló projektumban. A mórahalmi Kolo Szerb Művelődési Központ épületének immár a kétharmada elkészült, a tél beálltáig szeretnék befejezni a külső munkálatokat, és megkezdeni a belső építészet kivitelezését, egyebek mellett a szakrális és a kulturális tér kialakítását – tette hozzá a sajtónak nyilatkozva Nógrádi Zoltán, mondván, hogy 2019 februárjában vagy márciusában tervezik átadni a létesítményt.

Mórahalom polgármestere lapunk kérdésére válaszolva elmondta, hogy a szerb kulturális központ, azaz maga az intézmény kulturális stratégiája már elkészült.

– Egyrészt az előadó- és képzőművészet valamennyi szintjét szeretnénk bevinni, egészen a hagyományos eseményektől a kortárs művészetekig, vagyis a népi kultúrától a fiatalos, mai szerb kulturális tartalmakig mindent szeretnénk megmutatni. A szakrális, vallási események, valamint az ezekhez köthető kulturális események úgyszintén hangsúlyozottan jelen lesznek. A gasztronómia területéről sem szeretnénk megfeledkezni, ezért szerb konyhája is lesz az épületnek. Azt gondoljuk, hogy mind az elit, mind a populáris kultúrában nagyon szép elképzeléseket dolgoztunk ki. A Helló, Kolo! program mindenkit igyekszik megszólítani, úgy a betérő turistákat, mint a műkedvelőket. A Kolo Kulcsa program minden évben más-más várost fog megszólítani, a Szerb Kamarai Kolo program a gazdasági szereplőket, diplomáciai programunk pedig a politikai szereplőket szolgálja majd ki. Mi ennek a térségnek azonos jövőképet szánunk, ennek érdekében mindenkinek ott a helye, akinek erőforrása van a közös programok megvalósításához. Kiharcoljuk magunknak a támogatást és a figyelmet – fogalmazott Nógrádi Zoltán.

AZ ELŐADÓTEREM 250 SZEMÉLYT FOGAD MAJD BE

Kezdődjön akármilyen ház építése, az mindig a jövőt, a jövőbe vetett hitet szimbolizálja – emelte ki a sajtónak nyilatkozva Horvát Tímea. Szabadka alpolgármestere szerint a palicsi magyar művelődési ház otthont ad majd a művelődési egyesületeknek, és lehetővé teszi számukra, hogy méltó körülmények között foglalkozzanak a magyar kultúra őrzésével. A tisztségviselő értékelése szerint a határon átnyúló együttműködés keretében megvalósuló projektum az eddigiekhez képest magasabb szintre emeli az együttműködést a szerb és a magyar nemzet között, lehetőséget teremtve egymás még mélyebb megismerésére, valamint a gazdasági és az idegenforgalmi tevékenységek dinamikusabbá tételére. Horvát Tímea emlékeztetett rá, hogy a kivitelezővel – a belgrádi Modulor Kft. – aláírt szerződés értelmében az aláírástól számított 12 hónapon belül kellene befejezni az építkezési munkálatokat, ez pedig azt jelenti, hogy valamikor 2019 nyarán készülhet el az épület.

A szerbiai fél szintén kész tervekkel várja a létesítmény elkészültét. Horvát Tímea kérdésünkre válaszolva kiemelte, hogy a Colourful Cooperation projektum keretében 36 hónap alatt hatvan rendezvényt szerveznek meg, egyebek mellett hangversenyeket, irodalmi esteket, kiállításokat, továbbá festő- és szakirodalmi csoportokat. Emellett hat nemzetközi fesztivál és három nagyobb horderejű kiállítás megszervezését tervezik – tette hozzá a Colourful Cooperation projektmenedzsere, kiemelvén: „Nagyon fontos, hogy a létesítményben mindenki megtalálja a számára kiemelten fontos teret és tartalmakat.”

– Az épületben lesz egy földszinti terem, valamint kisebb, próbákra előirányzott termek, amelyeket a több szakcsoportból álló Palicsi Magyar Művelődési Egyesület használhat majd. Külső, nyári pódium is épül. A nagy előadóterem 250 személy befogadására lesz alkalmas – részletezte Horvát Tímea.