2024. április 30., kedd

A jószágtenyésztés fejlesztése a végső cél

A Tartományi Mezőgazdasági, Víz- és Erdőgazdálkodási Titkárság a jószágtenyésztési program keretében pénteken 190 gazdával írt alá támogatási szerződést

A tartományi jószágtenyésztési program keretében megvalósuló pályázat fő célja az állomány genetikai potenciáljának fejlesztése. Mindez azért kulcsfontosságú, mert kizárólag a törzskönyvezett jószág után jár állami támogatás. A szerződéseket Vuk Radojević illetékes titkár pénteken a képviselőházban adta át a felhasználóknak. A támogatás értéke 55 millió dinár.

Márton Márta átveszi a támogatási szerződést Vuk Radojević illetékes titkártól (Fotó: Dávid Csilla)

Márton Márta átveszi a támogatási szerződést Vuk Radojević illetékes titkártól (Fotó: Dávid Csilla)

– Az előző évek tapasztalatai alapján megállapíthatjuk, hogy a jószágtenyésztési program igazán sikeres. A titkárságunk a jövőben is hozzájárul a jószágtenyésztés fejlesztéséhez. Ez azért fontos, hogy a vajdasági tenyésztők versenyképes termékekkel jelenjenek meg a hazai és a külföldi piacon. A program csaknem 6000 bejegyzett gazdaságot ölel fel. Ilyen módon közösen szorgalmazzuk a minőséges jószágtenyésztést – tette hozzá Vuk Radojević.
Márton Márta, a Zoleja-M Kft. szelekciós alapszolgálat képviseletében Bácskossuthfalváról érkezett. Elmondása szerint 2006 óta foglalkoznak ezzel a munkával, éppen ezért nem első alkalommal jelentkeztek a tartományi titkárság pályázatára. Kiemelte, hogy a támogatás nagy jelentőséggel bír, hiszen így tudják továbbra is az adott áron kínálni törzskönyveztetési szolgáltatásaikat. Elmondása szerint a szolgáltatási árak majdnem tíz éve nem változtak az alapszolgálatnál. Egy tehénre egy évre 2000 dinár a szelekciós munka értéke. A juhoknál 500 dinár egy évre, abban az esetben, ha az állomány száma 100-nál kevesebb, ha pedig ettől magasabb, akkor 300 dinár. A kecskéknél a törzskönyveztetés 900 dinár egy évre, mivel ott havonta az alapszolgálat munkatársai tejmintákat gyűjtenek. A tenyésztők ezenkívül hitelesítési költségeket fizetnek a regionális szolgálatoknak, és a Mezőgazdasági Kar keretében működő Fő Jószágtenyésztési Szervezetnek. Hangsúlyozta, hogy a tehenészek korábban bekapcsolódtak a törzskönyveztetés folyamatába. A juhok tenyésztése az utóbbi öt évben sokat fejlődött. Többszörösére emelkedett azoknak a juhászoknak a száma, akikkel együtt dolgoznak.
– A tartományi támogatás megkönnyíti a munkánkat. Sokat járunk terepre, ehhez megfelelő állapotban levő járműre van szükségünk, természetesen ez karbantartási költségekkel is jár. Az üzemanyagköltség pedig a legnagyobb tételnek számít a jármű fenntartása mellett. A terepi munkához egy jármű nem is elegendő. A támogatás többi részét az irodai kellékek beszerzésére, a fizetésekre, az adójárulékokra fordítjuk – hangsúlyozta Márton Márta.
Sinkovity László, az óbecsei Agroprodukt Šinković Kft. ügyvezető igazgatójának véleménye szerint a támogatás kedvez a jószágtenyésztésnek. 50 éve foglalkoznak keltetéssel, lassan 20 éve van saját szülőállományuk. Hangsúlyozta, hogy a szülőállomány beállítása, előnevelése, termeltetése – kétéves folyamat. Évente 50–60 000 szülőpárt tartanak. A csaknem 500 ezer dináros támogatást a napi kiadásokra, fizetésekre, a nyersanyag beszerzésére és a korszerűsítésre fordítják majd. Céljuk a minőség megőrzése.
– Elsősorban a piaci körülmények határozzák meg a tenyésztést. Minden támogatás jól jön, és ez ösztönzőleg hat a jószágtenyésztőkre. Bízok abban, hogy a jövőben kizárólag a tiszta genetikával és a komoly, egészséges szülőállománnyal lehet majd érvényesülni a piacon – emelte ki Sinkovity László.