Lassan küszöbön az év utolsó napja, és bármennyire is szeretünk sütni, inkább már csak pihennénk. Természetesen elkerülhetetlen, hogy ilyenkor is forgolódjunk egy keveset a konyhában. A következő finomságokat a nap folyamán bármikor elkészíthetjük. Tökéletes választás, ha otthon, szűk családi körben ünnepelünk, de vihetjük vendégségbe is.
BACONOS-TÚRÓS HÁROMSZÖGEK
Hozzávalók a tésztához: 10 dkg margarin, 1 dl tej, 1,5 dl víz, 3 dkg élesztő, 2 ek. méz, 2 tojássárgája, 50 dkg liszt, 2 dkg só; a töltelékhez: 40 dkg túró, 20 dkg bacon aprítva, lepirítva, só, őrölt fekete bors; a kenéshez: 1 tojás; a szóráshoz: 5 dkg szezámmag.
Elkészítése: A tejet és a vizet meglangyosítjuk, az élesztőt, a mézet és egy kevés lisztet csomómentesen elkeverünk benne, majd felfuttatjuk. A lisztet a sóval elkeverjük, majd az élesztős keveréket és a tojássárgáját hozzáadva tésztává dagasztjuk, végül az olvasztott margarint is belecsurgatjuk és beledagasztjuk. Langyos helyen kb. 35-40 percig kelesztjük, majd lisztezett deszkán fél cm vastag téglalapra kinyújtjuk, melyet kb. 7x7 cm-es négyzetekre vágunk. A töltelék hozzávalóit egy tálban összedolgozzuk, és minden négyzetre teszünk egy kanálnyit. A tészta széleit tojással megkenjük, majd két sarkánál összeillesztjük, és a széleit jól lenyomkodjuk, így háromszögeket kapunk. A tetejüket is megkenjük tojással, szezámmaggal megszórjuk, villával megszurkáljuk, hogy a gőz távozhasson, és 170 °C-ra előmelegített sütőben 30-40 percig sütjük.
TONHALAS EMPANADAS
(Spanyolországban népszerű étel)
Hozzávalók a tésztához: 20 dkg liszt, 3,5 dkg puha vaj, 1 tojás, 30 ml fehérbor/víz, só; a tonhalkrémhez: 2 x 160 g-os tonhalkonzerv, 1 kisebb fej vöröshagyma, 15 szem fekete olajbogyó, 2 ek. tejföl, 70 ml főzőtejszín, 1 ek. olívaolaj; a kenéshez: 1 tojás.
Elkészítése: Az átszitált lisztet és a sót egy nagy tálban összekeverjük, hozzáadjuk a puha vajat és elmorzsoljuk a lisztben. A borral elkeverjük a tojást, és a morzsás állagú liszthez dolgozzuk. Amikor tésztává állt, lisztezett felületre tesszük, és cipóvá formáljuk, fóliába csomagoljuk. Hűtőben pihentetjük 30 percen át. Közben elkészítjük a tonhalkrémet: a felaprított vöröshagymát az olívaolajon megdinszteljük. A tonhalat lecsepegtetjük, tálba tesszük, majd hozzáadjuk a finomra vágott hagymát, a tejszínt, a tejfölt, és az apróra vágott olajbogyót. Alaposan összekeverjük. A tésztát lisztezett deszkán kb. 2 mm vékonyra nyújtjuk és 9-10 cm átmérőjű köröket szaggatunk belőle. A korongokra egy evőkanálnyi tonhalkrémet halmozunk, majd szélüket kissé bevizezzük és félbehajtva a tésztát, szélüket összenyomjuk. Sütőpapírral bélelt tepsire tesszük, tojással megkenjük, és 190 ºC-ra előmelegített sütőben (légkeveréses üzemmódban) 30 perc alatt aranybarnára sütjük.
SONKÁS-SAJTOS POGÁCSA
Hozzávalók: 40 dkg liszt, 1 tasak sütőpor, 20 dkg vaj vagy/margarin, só, 1 tojás, 10 dkg füstölt sajt, 10 dkg trappista, 1 pohár tejföl, 10 dkg füstölt főtt tarja; a kenéshez: 1 tojás.
Elkészítése: A sütőporral elkevert lisztet összemorzsoljuk a vajjal. Hozzáadjuk a tojást, a kétféle sajtot megreszelve, az apró kockákra vágott tarját és a tejfölt, ízlés szerint sózzuk, majd a hozzávalókból sima tésztát gyúrunk. A tésztát lisztezett gyúródeszkán ujjnyi vastagra kinyújtjuk, és pogácsaszaggatóval kiszúrjuk. A pogácsák tetejét megkenjük a felvert tojással, és a 200 fokra előmelegített sütőben 20 perc alatt készre sütjük.
KÁPOSZTÁS VIRSLI TÉSZTÁBAN
Hozzávalók: 50 dkg leveles tészta, 30 dkg savanyú káposzta, 1 fej vöröshagyma, 1-2 dl almalé, virsli, 2 dl tejföl, 1 ek. mustár, só, cukor, olaj; a kenéshez: 1 tojás.
Elkészítése: Az apróra vágott vöröshagymát megpároljuk. Hozzáadjuk a káposztát, és az almalével felöntve puhára pároljuk. A tejfölbe keverjük a mustárt, sózzuk, pici cukorral ízesítjük. A tésztát kinyújtjuk akkorára, hogy 32 db (kb. 7x7cm-es) négyzetet kapjunk. Mindegyikre káposztát, mustáros tejfölt és virslit teszünk, majd két sarkát egymásra hajtva összetűzzük egy fogpiszkálóval. Megkenjük felvert tojással, és 200°C-ra előmelegített sütőben megsütjük. Tipp: Ha marad a káposztából, le lehet fagyasztani, és legközelebb felhasználni.
BOLOGNAI TÁSKÁK
Hozzávalók: 20 dkg darált hús, 10 dkg paradicsompüré, olaj, 1 kisebb fej vöröshagyma, 1 gerezd fokhagyma, ½ tk. bazsalikom, ½ tk. oregánó, só, 25 dkg leveles tészta.
Elkészítése: A vöröshagymát felaprítjuk, és kevés olajon megdinszteljük. Hozzáadjuk a darált húst, és addig pirítjuk, amíg a hús ki nem fehéredik. Ezután belekeverjük a paradicsompürét, a fűszereket, és az áttört fokhagymát. További 5-10 percig főzzük, majd levesszük a tűzről, és hűlni hagyjuk. A leveles tésztát néhány milliméter vastagra kinyújtjuk, és 6x10 cm-es téglalapokat vágunk belőle. A lapok felére szószt halmozunk, befedjük őket a másik lappal, a széleket pedig alaposan összenyomkodjuk. Kikent tepsibe tesszük, és 180°C fokra előmelegített sütőben megsütjük.
SAJTOS-KRUMPLIS STANGLI
Hozzávalók: 25 dkg vaj vagy zsír, 25 dkg liszt, 25 dkg reszelt sajt, 25 dkg főtt, áttört krumpli, só; a tetejére: 1 tojás, magvak, reszelt sajt.
Elkészítése: A hozzávalókat összegyúrjuk, kinyújtjuk a kívánt vastagságúra (minél vékonyabb, annál ropogósabb). Lekenjük felvert tojással, és ízlés szerint megszórjuk magvakkal vagy reszelt sajttal, és 200 fokra előmelegített sütőben 10-15 percig sütjük.



