2024. május 9., csütörtök
VIZES VB – DOHA

Horvátország harmadszor világbajnok

A horvátok győzelmével zárult a férfi vízilabdatorna a dohai világbajnokságon, Ivica Tucak tanítványai egy végig kiélezett, fordulatos mérkőzésen ötméterespárbajt követően győzték le az olaszokat a fináléban. Alessandro Campagna együttese még öt másodperccel a rendes játékidő vége előtt is nyerésre állt, Rino Burić keze azonban nem remegett meg a nyomás alatt, akciógóllal mentette döntetlenre a találkozót.

A büntetők során az olaszok az első három kísérletet gólra váltották, negyedikre Echenique kapufát lőtt, majd a franciák elleni elődöntő hőse, Mate Anić hárította Di Fulvio lövését. A horvátok 2007 és 2017 után harmadszor végeztek az első helyen. Érdekesség, hogy a horvátok egyetlen különdíjat sem gyűjtöttek be, a vb legértékesebb játékosának (MVP) Francesco di Fulviót, a legjobb kapusának pedig a szintén olasz Marco del Lungót választották. A gólkirályi címet a francia Thomas Vernoux érdemelte ki 26 találattal.

A magyar úszók közül Betlehem Dávid és Szabó-Feltóthy Eszter szerepelt a legjobban a hétvégén, előbbi 1500 gyorson, utóbbi pedig 200 háton ért negyedikként a falhoz. Az éremszerzésre leginkább Betlehemnek volt esélye, aki sokáig dobogós helyen haladt, az utolsó 100 méteren szakadt le, ám így is új, 14:46,44 perces új egyéni csúcsot úszott. A szerbiaiak közül egyedül Anja Crevar döntőzött a hétvégén, 400 vegyesen a 4. helyen végzett. A szabadkai Barna Andrej 50 gyorson 21,89 másodperces új országos csúccsal a 13. lett.

Eredmények, úszás, férfiak, 50 m gyors: 1. Vladiszlav Buhov (Ukrajna) 21,44 másodperc. 100 m pillangó: 1. Diogo Matos Ribeiro (Portugália) 51,17 másodperc. 200 m hát: 1. Hugo González (Spanyolország) 1:55,30 perc, … 7. Telegdy Ádám 1:56,66. 200 m mell: 1. Tung Cse-hao (Kína) 2:07,94 perc. 4×200 m gyorsváltó: 1. Kína 7:01,84 perc. 50 m hát: 1. Isaac Cooper (Ausztrália) 24,13 másodperc. 1500 gyors: 1. Daniel Wiffen (Írország) 14:34,07 perc, … 4. Betlehem Dávid 14:46,44. 400 m vegyes: 1. Lewis Clareburt (Új-Zéland) 4:09,72 perc, … 8. Holló Balázs 4:19,66. 4×100 vegyes váltó: 1. Egyesült Államok 3:29,80 perc. Nők, 100 m gyors: 1. Marrit Steenbergen (Hollandia) 52,26 másodperc. 200 m mell: 1. Tes Schouten (Hollandia) 2:19,81 perc. 50 m pillangó: 1. Sarah Sjöström (Svédország) 24,63 másodperc. 200 m hát: 1. Claire Curzan (Egyesült Államok) 2:05,77 perc, … 4. Szabó-Feltóthy Eszter 2:09,76, …7. Molnár Dóra 2:11,01 perc stb. 800 m gyors: 1. Simona Quadarella (Olaszország) 8:17,44 perc, … 8. Késely Ajna 8:29,83 perc. 50 m mell: 1. Rūta Meilutytė (Litvánia) 29,40 másodperc. 50 m gyors: 1. Sarah Sjöström (Svédország) 23,69 másodperc. 400 m vegyes: 1. Freya Constance Colbert (Nagy-Britannia) 4:37,14 másodperc, … 4. Anja Crevar 4:38,93, 5. Kapás Boglárka 4:39,78. 4×100 vegyes váltó: 1. Ausztrália 3:55,98 perc. 4×100 m mix gyorsváltó: 1. Kína 3:21,18 perc.

Vízilabda, férfiak, a döntő: Horvátország–Olaszország 11:11 – ötméteresekkel: 15:13. A 3. helyért: Spanyolország–Franciaország 14:10. Az 5. helyért: Görögország–Szerbia 15:11. A 7. helyért: Magyarország–Montenegró 14:14 – ötméteresekkel: 18:16. A végeredmény: 1. Horvátország, 2. Olaszország, 3. Spanyolország, 4. Franciaország, 5. Görögország, 6. Szerbia, 7. Magyarország, 8. Montenegró, 9. Egyesült Államok, 10. Románia, 11. Ausztrália, 12. Kína, 13. Japán, 14. Brazília, 15. Dél-afrikai Köztársaság, 16. Kazahsztán.

PÁRIZSBAN SEM LESZ EGYSZERŰ

Dohában vált véglegessé mindkét szakágban a párizsi vízilabdatornák mezőnye, így lebonyolították a sorsolást. A magyar női és férfiválogatott egyaránt a papíron könnyebb csoportba került, ám ez egyúttal azt is jelenti, hogy az egyenes kieséses szakaszban nehezebb út vár majd a csapatokra. A Mihók Attila és Cseh Sándor vezette vb-ezüstérmes lányok Hollandiával, Ausztráliával, Kínával és Kanadával mérkőznek a csoportkörben, így a második szakaszban a világbajnok amerikai, a spanyol, a görög, az olasz, illetve a francia válogatott lehet az ellenfél. Varga Zsolt együttese a legerősebb ellenfelek közül a spanyolokkal, a szerbekkel és a franciákkal került egy hatosba.

Péntek este a Dél-afrikai Köztársaság hivatalosan is lemondta az ötkarikás szereplést, így a férfiaknál Románia, a hölgyeknél pedig Kanada kapott kvótát. A párizsi olimpia vízilabdatornáit július 27. és augusztus 11. között rendezik meg.

A női torna csoportbeosztása, A csoport: Hollandia, Ausztrália, Magyarország, Kína, Kanada. B csoport: Spanyolország, Görögország, Olaszország, Egyesült Államok, Franciaország.
A férfitorna csoportbeosztása, A csoport: Görögország, Horvátország, Egyesült Államok, Románia, Olaszország, Montenegró. B csoport: Magyarország, Spanyolország, Ausztrália, Japán, Szerbia, Franciaország.

Nyitókép: Horvátország 2007 és 2017 után története harmadik vb-címét szerezte