2024. május 9., csütörtök
FORMULA–1

Ez már nem e világi!

Lehet, hogy a világ sok pontján a Red Bull és Max Verstappen a kedvenc, de nem Olaszországban, nem Monzában. Ott a Ferrari-zászlók lobognak, s ennek megfelelően az olasz istálló mindent megtett annak érdekében, hogy az Olasz Nagydíjon ismét a Fekete Csikó ágaskodjon: teljesen új, fejlesztett motorokat szereltek be a versenyautókba, ennek köszönhetően Carlos Sainz rajtolhatott az első pozícióból, a végén mégis Verstappen ünnepelhetett, s mögötte csapattársa, Sergio Pérez ért be másodikként. A hollandnak ez volt zsinórban a 10. győzelme, amivel abszolút csúcsot állított be, de az osztrák energiaital-gyártó cég is ünnepelhetett, hiszen zsinórban a 15. serleget vitte el. A 25 éves Vertappennek egyébként ez volt pályafutása 47. és idei 12. sikere, az összetettben pedig így már 145 pontos előnnyel áll az élen.

A futam rajtját halasztani kellett, mert a felvezető körön Cunoda Juki (Alpha Tauri) műszaki hiba miatt félreállt, ennek nyomán nem lehetett biztonságos körülmények között megtartani a startot. A viadal így húszperces késéssel kezdődhetett meg, a rajt pedig teljesen tiszta volt. A verseny első harmadában nem történt jelentős változás, a 15. körben viszont Sainz elhibázta a célegyenes végén a féktávot, a minimális hibát pedig Verstappen azonnal kihasználta, és megelőzte spanyol ellenfelét. A vb-címvédő innentől meglépett az üldözőitől, és sorra futotta meg a leggyorsabb köröket. A spanyol ferraris két alkalommal is nagyon keményen védekezve hárította a mexikói rivális támadását, de Pérez harmadik próbálkozására már nem volt ellenszere, így le kellett mondania a második helyről. Az utolsó körökben a két Ferrari-pilóta, Sainz és Charles Leclerc csatázott hatalmasat a harmadik pozícióért, amely végül a spanyolé lett. A vb két hét múlva Szingapúrban folytatódik.

Az olasz szurkolók csak a harmadik helyet ünnepelhették (Fotó: Beta/AP)

Olasz Nagydíj, Monza (51 kör, 295,443 km): 1. Max Verstappen (holland, Red Bull) 1:13:41,143 óra, 2. Sergio Pérez (mexikói, Red Bull) 6,064 másodperc hátrány, 3. Carlos Sainz Jr. (spanyol, Ferrari) 11,193 mp h., 4. Charles Leclerc (monacói, Ferrari) 11,377 mp h., 5. George Russell (brit, Mercedes) 23,028 mp h., 6. Lewis Hamilton (brit, Mercedes) 42,679 mp h., 7. Alexander Albon (thaiföldi, Williams) 45,106 mp h., 8. Lando Norris (brit, McLaren) 45,449 mp h., 9. Fernando Alonso (spanyol, Aston Martin) 46,294 mp h., 10. Valtteri Bottas (finn, Alfa Romeo) 1:04,056 perc h. stb.

A vb-pontversenyek állása 14 futam után (még 8 van hátra), versenyzők: 1. Verstappen 364 pont, 2. Pérez 219, 3. Alonso 170, 4. Hamilton 164, 5. Sainz 117, 6. Leclerc 111, 7. Russell 109, 8. Norris 79, 9. Lance Stroll (kanadai, Aston Martin) 47, 10. Pierre Gasly (francia, Alpine) 37 stb. Csapatok: 1. Red Bull 583 pont, 2. Mercedes 273, 3. Ferrari 228, 4. Aston Martin 217, 5. McLaren 115, 6. Alpine 73 stb.