2025. május 2., péntek

A topolyai Toldi

Címlapinterjú
A világbajnokkal, Zydrunas Savickasszal (balról)

Az Egyesült Államokban nyilván csak nagyon kevesen vannak a magyarokon kívül azok, akik ismerik Arany János hősét, Toldi Miklóst. Még kevesebben lehetnek azok, akik ismerik a topolyaiak Toldiját, Mihájlovits Miklóst. Nos, a tengerentúliak e „hiányosságán” segít hamarosan Miki, aki március elején fellép az Ohio állambeli Columbusban az erősportok „Dakarján”, az Arnold Schwarzenegger Classicon.

Mit kell erről a versenyről tudni, és hogy jutottál ki oda?

– Ezt a versenyt maga Schwarzenegger alapította 1990-ben. Az erősportoknak ez a csúcsa, akár súlyemelésről, akár testépítésről, akár erősember-versenyről van szó. Ez a nagybetűs Verseny. Kiválóak a pénzdíjak, így e megmérettetésre mindenki a legjobb formáját hozza. Az, hogy én ezen részt vehetek, a véletlen műve. Tavaly Katona Ervin versenyzett ott, s ekkor kerestem fel a honlapot. Kora ősszel érkezett a címemre egy idei műsor, s akkor vettem észre, hogy van amatőr erősember-verseny is. Bejelentkeztem rá, de már el is felejtettem, amikor november végén jött egy posta, amelyben az adataimat kérték. Elküldtem az eredményeket, majd Katonával is kapcsolatba léptek, aki javasolt a részvételre. Én tehát ezen indulok, amelyet nem egész két hete hivatalos amatőr világbajnokságnak tituláltak, mert igen nagy az érdeklődés, hiszen a szűrő után is 57 versenyző maradt mintegy húsz országból.

Érdekes, hogy nem Kaliforniában tartják meg.

– Én is sajnálom, mert régi álmom eljutni Los Angelesbe. A kezdetektől fogva Columbusban rendezik meg, s újabban az extrém sportok is helyet kaptak.

Gondolom, a pénzügyi keret megteremtése sem volt könnyű...

– Nehezebb volt, mint gondoltam. Az egész mintegy 1500 euróba kerül, mivel a szállást is nekünk kell fizetni. Itt azonban szerencsém volt, mert a szervezők találtak nekem 125 dollárért, ami fele a megszokott árnak.

Az Amerikába tartó repülőgépeken igen szigorú ellenőrzés van. Ez azt jelenti, hogy sem kolbászt, sem sonkát, sem pedig táplálékkiegészítőket nem vihetsz?

– Sajnos azt! Ervin tavaly vitt ilyen kiegészítőket, s mivel ki volt bontva, majdnem gondja volt vele.

Mire számítasz a tisztes helytállás mellett?

– Én beleadok apait-anyait. Életem legjobb formájában vagyok, hiszen ekkora súlyokat még sohasem emelgettem, mint az utóbbi két-három hétben. Guggolásban és felhúzásban 300 kg-ot, fekvenyomásban 230-at teljesítettem az egyréteges ruha nélkül, ami akár 20 százalékot is javíthat az eredményen. A számomra tabunak számító előguggolásból 190-et, nyakból 144 kilót nyomtam ki, és 150 kg-os rönköt sikerült felemelnem. Szeretnék bekerülni az első tízbe, de ez roppant nehéz lesz, mert igen erős a mezőny. Az első tíz kap automatikus meghívást a jövő évi megmérettetésre.

Azt mondod, életed legjobb formájában vagy, holott egy igen komoly sérülésen és műtéten vagy túl.

– Tavaly augusztusban Magyarországon elszakadt a bicepszem 500 kilós kerékforgatás közben. Szegeden megműtöttek, mert csak azzal folytathattam a sportpályafutásomat. Az operáció jól sikerült. Ezután egy igen kemény időszak következett, mert ki kellett nyújtani a sérült izmot, s ez bizony többször is könnyeket csalt a szemembe.

Szerbiában Katona szervezte meg Szabadkán az eddigi legrangosabb versenyt, te Topolyán hármat rendeztél. Az utánpótlás végett, nem lenne-e jó kisebb városokban, falvakban is bemutatókat tartani?

– Sokat beszélgettünk erről Ervinnel. Sajnos, ő olyan rangos versenyekre jár, hogy nem nagyon marad ideje az ilyenekre, ugyanakkor jelezte, segít, amennyiben kitalálunk valamit. Biztosan érdekes lenne a helyi „fenegyerekeknek” is kipróbálniuk magukat!

Nem feledjük el, hogy Szabadka cserbenhagyta Ervint a nemzetközi verseny megrendezésekor. Topolyán hogyan sikerült mindez, s milyen terveid vannak a jövőre nézve?

– Nagy szerencsém van, mert a helyi önkormányzat mindig mellettem állt. Remélem, hogy az idén is így lesz. Decemberben már átnyújtottam a terveimet a májusi versenyre vonatkozóan, s máris vannak visszajelzések, hogy segítenek a kereteken belül. Az amerikai utam is csak így jöhetett össze, így itt ragadnám meg az alkalmat arra, hogy a szponzoroknak megköszönjem a segítséget.

Csak a kiutazási költségeket említetted, de szerintem az is érdekli az olvasókat, egy magadfajta sportoló mennyit költ otthon el, például csak a táplálkozásra? Hány disznót vágtok évente?

– Sokat! Rengeteg pénz megy el arra, hogy minőséges élelmet egyek úgy fehérjékből, mint szénhidrátokból. A táplálékkiegészítőkre szerencsére nem kell költenem, hiszen egy újvidéki cég segít ebben. Az, amit Fekete Laci mesélt Magyarországon, az azért túlzás, de biztos, hogy egy átlagemberhez képest a többszörösét esszük, napi hat étkezéssel.

Kiegészítők. A laikusok ilyenkor mindig a doppingra is gondolnak. Van nálatok ellenőrzés?

– Igen, tavaly a vb-n engem is kiszúrtak, s el is végezték. Átmentem a teszten. A kiegészítők kapcsán sok a tévhit. Itt is az a helyzet, csak akkor káros, ha túlzásba viszi az ember. Pontosan úgy, mint például a zsíros hús. Én egyszerűen nem tudok annyi fehérjét bevinni a szervezetembe, amennyire szükségem lenne. Itt jönnek a proteinek és a keratinok, amelyek az izmok növelésére valók. Ilyenkor télen a multivitaminok is nagyon fontosak.

Jelenleg 130 kilós vagy. Sok versenyen csenevésznek számítanál.

– Szeretném ezt is felnövelni valamelyest, de nem hirtelen, mert abból háj lesz. A túlzott súly csak egy-két versenyszámnál jelent előnyt, a többnél viszont hátrány a mozgékonyság és a robbanékonyság miatt. Én minden edzésidény után 5-6 kilóval szeretném növelni a súlyt.

Fő erősséged a fekvenyomás. Ebben a versenyszámban rekordálmokat dédelgetsz. Mikorra várhatjuk ezeket?

– Már tavaly áprilisban 270 kilónál tartottam, ám ekkor közbejött a sérülés. Akkor az Eb-re pénzügyi okok miatt nem sikerült kijutnom, s hallottam, hogy 250-nel nyertek. Ez csak még jobban motivál. A +125 kg-os kategóriában a szerbiai csúcsot Katona Ervin tartja 300 kilóval, s ezt lenne jó megdönteni egy éven belül. Bár tudom, ha ez sikerülne, Ervin nekiveselkedne, s felállítaná az új rekordot.

Mennyi az abszolút világcsúcs?

– A háromréteges ruhákkal Amerikában 450 kg körül van. Ruha nélkül viszont 320-330 kg.

Az Arnold Schwarzenegger Classic iránt óriási az érdeklődés. Hogyan ítéled meg a sportágad jövőjét?

– Remélem, hogy jól alakulnak a dolgok, már csak azért is, mert van egy olyan versenyzőnk, Katona Ervin, aki 2008-ban a 4. volt a világon. Ervin többek között azért is vállalta el a Nagy Testvérben való szereplést, hogy népszerűsítse a sportágat. Topolyán van egy-két igen ígéretes fiatal, aki az ifjúsági csúcsokat döntögeti. Ők most úgy tanulgatnak tőlem, mint én annak idején Liszka Pétertől.

Mikor foghatjuk a csipiszt?

– Columbusban március 5-én kezdődnek a selejtezők, a fő verseny pedig 7-én lesz. Én már 2-án elindulok, mert az olcsóbb repülőjegy három átszállást jelent, s akklimatizálódni is kell. Az idei terveimben kiemelt helyet foglal el még a júniusi, magyarországi fekvenyomó Eb, ahol az ezüstérmemet szeretném fényesíteni, a vb pedig szeptember 18-án kezdődik a szlovákiai Trnavában.

Magyar ember Magyar Szót érdemel