2024. május 10., péntek
KAJAK-KENU – JUNIOR- ÉS U23-AS EB, PORTUGÁLIA

Huszonegy magyar arany

A magyar válogatott 21 arany-, hat ezüst- és öt bronzéremmel zárta a portugáliai Montemor-o-Velhóban rendezett junior-, U23-as és para kajak-kenu Európa-bajnokságot, ezzel pedig az éremtáblázat élén végzett. A magyar szövetség beszámolója szerint a korosztályos csapatok minden idők eddigi legjobb magyar teljesítményét érték el a kontinensviadalok történetében. Az Eb első döntős napján, szombaton négy arany-, három ezüst- és két bronzérmet lapátolt össze a küldöttség. Csikós Zsóka U23 K1 1000 méteren, az ifjúságiak között Kollek Bálint ugyanebben a versenyszámban, Mészáros Milán és Mitropoulos Iliász pedig C2 1000 méteren állhatott fel a dobogó felső fokára, míg Suba Róbert VL2 200 méteren győzött. Az ifik között három második helyet szerzett a válogatott: Juhász István C1 1000 méteren, Pető Hanna K1 1000 méteren, míg a Herda Richárd, Borbély László alkotta egység K2 1000 méteren ért célba másodikként. A két bronzérmet az U23-asok gyűjtötték be: Mizsér Márk és Erdélyi Tamás K2 1000 méteren, Kollár Kristóf pedig C1 1000 méteren állhatott fel a dobogó harmadik fokára.

Kiss Ágnes három aranyérmet nyert Portugáliában (Fotó: Canoe Europe)

A vasárnapi termés még a szombatit is túlszárnyalta, tizenhét arany-, valamint három-három ezüst- és bronzérmet gyűjtött a válogatott. A sort a paralimpiai bronzérmes Varga Katalin (KL2 200 m) első helye nyitotta, majd a délelőtti programban C1 500 méteren az ifiknél Kiss Ágnes, U23-ban pedig Opavszky Réka, K1 500 méteren Rugonfalvi-Kiss Janka diadalmaskodott, és mindkét korosztály női kajak négyese is aranyérmes lett. A férfiaknál az U23-as Hidvégi Hunor K1 500 méteren a norvég Gunnar Eidével nyert holtversenyben. Az ifjúsági korosztályban Kollek K1 500-on másodikként, míg Szegedi Angelina ugyanebben a számban harmadikként haladt át a célvonalon. Délután az ifiknél Tölgyesi Flóra K1 200 méteren ünnepelhetett, míg Gombás Alíz és Pető Hanna révén K2 500 méteren szintén magyar páros nyakába került az aranyérem. Biben Karina és Szabina U23-ban aratott magabiztos győzelmet 500 méteren, míg a férfiaknál ugyanezen a távon a nemrég világbajnoki címet szerző Samu Péter és Hidvégi Zalán duója diadalmaskodott, az idősebbeknél Fodor Bence és Balogh Gergely sem talált legyőzőre ebben a versenyszámban. A kenusoknál Lugosi Gergely és Juhász István párosa 500 méteren a Samu, Hidvégi duóhoz hasonlóan a vb után Eb-címet szerzett, míg Győre Panna és Benkucs Kira 200 méteren, Kiss Ágnes és Molnár Csepke pedig 500 méteren utasította maga mögé a mezőnyt, utóbbiak időeredményükkel az idősebbek között is első helyen végeztek volna. Az U23-asoknál az Opavszky Réka, Gönczöl Laura kettős bronzérmet nyert, 200 méteren viszont felállhattak a dobogó legfelső fokára. Kiss Ágnes nem sokkal később C1 200 méteren is bezsebelte az aranyat, ugyanezen a távon a férfiaknál Koczkás Dávid második lett, míg U23-ban Szarka Krisztián harmadikként ért célba. A kajakosoknál viszont a Samu, Kollek, Hidvégi, Tamás összeállítású négyesnek nem sikerült megismételnie a három héttel ezelőtti vb-n nyújtottakat, és ezüstéremmel zárt.

Nyitókép: Kiss Ágnes három aranyérmet nyert Portugáliában (Fotó: Canoe Europe)