2024. május 12., vasárnap

A jó pedagógus a személyiségével tanít

Huszonharmadik alkalommal tartják meg az Apáczai Nyári Akadémiát

A Vajdasági Magyar Pedagógusok Egyesülete július 3-a és 13-a között rendezi meg Újvidéken a XXIII. Apáczai Nyári Akadémiát, amely kiemelkedő lehetőséget nyújt a vajdasági pedagógusok továbbképzésére. A huszonhárom éves múltra visszatekintő esemény mögött kitartó munka áll, amelynek során több száz előadó és számos pedagógus próbált választ keresni az oktatás- és neveléstudomány időszerű kérdéseire, a legkülönfélébb tantárgyakon keresztül.
A minőségi, kreatív és érdekes előadások mellett a tapasztalatok megosztására és az egyéni pedagógiai munka fejlesztésére is nagy hangsúlyt fektetnek. A tanárok közül vannak, akik évről évre hazajárnak az akadémiára, az előadók sorából pedig többen is itt kezdték tudományos pályájukat.
Lukács Gabriella, a Vajdasági Magyar Pedagógusok Egyesületének elnöke kiemelte, hogy a VMPE az oktatás számos területén végez fontos feladatot a régióban, a tanárképzés pedig az egyik legjelentősebb aspektusa ennek.
– A pedagógusok a nyári szünidőben sem pihennek. Ilyenkor összegzik az előző tanév tapasztalatait, tanulságait, és készülnek a következő tanévre. A nyári akadémia keretében, az egyhetes programok során olyan pedagógiai, pszichológiai, módszertani témák szerepelnek, melyek időszerű szakmai szempontból jól hasznosíthatók az oktatói és nevelői munkában. A korábbi gyakorlatokhoz híven a program előadói ezúttal is közismert hazai és magyarországi pedagógusok, szakemberek. A sok információ, tudás, tapasztalatcsere és élmény mellett természetesen jó újra találkozni, ismét látni a régi arcokat, valamint új kollégákat megismerni – mondta Lukács Gabriella, aki szerint ezek a találkozások nemcsak a tudásukat mélyítik, hanem egymás közötti barátságukat, illetve a nemzetközi kapcsolataikat is. Az idei képzéseken csaknem negyven előadó és száz pedagógus vesz részt.

Lukács Gabriella (Fotó: Ótos András)

Lukács Gabriella (Fotó: Ótos András)


– Egy pedagógus nem lehet elkeseredett, megtorpant ember, mert a pedagógusnak egyetlen karizmája van, a jövőbe vetett hite. Egy jó pedagógus a személyiségével tanít. A tanár olyan szikra, kereső szakember, aki a szakértelmét arra használja, hogy megtalálja az embernek az erősségét, és ehhez a személyiségét használja eszközként. Mindig meg kell tennünk azt a jót, amire alkalmunk nyílik. A napról napra felbukkanó, újításokat igénylő módszerek, kutatások, felmerülő gondok, nehézségek megismerése és megismertetése kihívások elé állítja a pedagógust. Az oktatás nagyon gyorsan változik. Ez a folyamat együtt jár a tananyag burjánzásával, ami mindig felteszi az oktatásra fordítható idő kérdését is, hogy hogyan tudnánk eredményesebb, jobb oktatást biztosítani a környezetünk és a gyermekeink számára – magyarázta. Idén olyan kérdéseket vitatnak meg, mint például, hogy maradnak-e az oktatási módszerek a tanórán, vagy ezeket a hibrid oktatás váltja fel. Ugyanakkor központi téma az is, hogy miként lehet ígéretes és békés jövőt teremteni, amely képes megélhetést, boldogulást, minőségi életet biztosítani a fiataloknak idehaza, a szülőföldjükön.
– Számos kérdés merül fel bennünk a tanítással kapcsolatosan, ezért is van szükség az ilyen továbbképzésekre, nyári akadémiákra, hogy megbizonyosodjunk arról, hogy megvan bennünk a szikra, amely lángra lobban. Itt vagyunk egymásnak. A munka, melyet végzünk, céltudatos, kitartó, értékmentő és példaértékű. Mi hisszük, hogy a magyar iskolákban rejtőzik a jövő, a gyermekek, akik továbbviszik az anyanyelvet és a kereszténységet – tette hozzá Gabriella.
A pedagógusok a múlt héten a Történelem és magyarság, valamint a Tapasztald, hogy továbbadhasd! elnevezésű képzéseken vettek részt. Az előbbi képzés fontos szempontja a nemzeti, keresztény és konzervatív szellemiség fenntartása, hagyományaink ápolása hazai és anyaországi előadókkal. A Tapasztald, hogy továbbadhasd! program pedig műhelymunkákon, terepgyakorlatokon, csapatépítő feladatokon keresztül világít rá a fenntarthatóságra mint a környezetvédelem fontos aspektusára.
A héten az Interdiszciplináris, illetve az Osztályfőnöki elnevezésű képzésen vehetnek részt a pedagógusok. Az osztályfőnöki program célja az általános pedagógiai-pszichológiai ismeretek fejlesztése, ahol az oktatás minden szintjén munkálkodó szakemberek megtalálhatják a számukra érdekes tartalmakat. Az interdiszciplináris képzés keretében komplex természettudományos tanulói gyakorlatokat, multimédiás eszközöket és a projektoktatás módszereit mutatják be a fizika, kémia, biológia, informatika és a matematika oktatásában. A szervezők idén a robotikával bővítették ki a programot.

Nyitókép: A pedagógusok a nyári szünidőben sem pihennek (Fotó: ótos András)