2024. április 27., szombat
CÍMLAPTÖRTÉNET

Mindenmentes élet

Az adai származású Bács Ágnes Magyarországon folytatott középiskolai tanulmányai során csaknem nyolc éve hallott először a vegán étrendről, magáról a veganizmusról. Egyetemi tanulmányaival párhuzamosan 2021-ben elvégezte a Vegán-Gluténmentes Séf képzést, majd egy évre rá, az Életmód és táplálkozási tanácsadó kurzust. A fiatal vegán séffel a vega és a vegánság témakörét jártuk körbe, valamint az is kiderült, van-e igény a mindenmentes ételekre.

Mi a különbség a vega és a vegán étrend között?

– Egyes vegetáriánusok fogyasztanak halat, tojást, illetve tejtermékeket, a vegánok semmiféle állati eredetűt nem esznek, sőt vannak olyanok is, akik mézet sem használnak etikai okokból, kizárólag növényi alapanyagokból készült dolgokat esznek. A vegetarianizmusnak különféle irányzatai vannak, mint amilyen az ovo-lakto, a szemi-, a peszketáriánus, a veganizmus pedig mindenféleképpen elutasítja az állatok árucikk státuszát. Ez megnyilvánulhat nemcsak a táplálkozásban, hanem a ruházkodásban is, tehát még bőr-, vagy szőrmeruházati termékeket sem vásárolnak. Véleményem szerint a vegetáriánus és vegán étrend is csak akkor lehet egészséges, ha azt megfelelően állítják össze és teljes értékű. Az is kísérletezhet vele, aki csak szeretné kipróbálni a vega vagy a növényi alapú vegán táplálkozást, vagy csak egyszerűen kíváncsi, és több teljes értékű, nem feldolgozott ételt kíván fogyasztani. Ezt megteheti heti vagy hónapos kihívás keretein belül is. Tíz éve minden januárban meghirdetik a veganuár kihívást, a prove.hu oldalon elérhetőt ajánlom, akit érdekel, az csatlakozhat hozzá. Azonban véleményem szerint a táplálkozás mellett az egészséghez elengedhetetlen a kellő mennyiségű víz fogyasztása, a vitaminok és ásványi anyagok, a nyomelemek szervezetbe juttatása, emellett a mentális egészség, a rendszeres testmozgás. Ugyanakkor az is fontos tényező, hogy milyen személyekkel vesszük körbe magunkat.

Amióta vega étrendet folytatsz, milyen változásokat tapasztaltál?

– Nem tudatosan döntöttem a vegetarianizmus mellett, egyszerűen nem szeretem a húst, a húskészítményeket. Mindenképpen az előnyökhöz sorolnám a változatosabb étkezést, sokkal több gyümölcsöt és zöldséget fogyasztok, ide sorolnám ugyanakkor a könnyebb és gyorsabb emésztést, a kitisztult arcbőrt. Azt tapasztaltam, hogy szebb lett a hajam és a körmeim is, a külsőségek mellett a belső változások közül kiemelhetem, hogy már nagyon régóta nem voltam beteg, úgyhogy ez nagy előny! A hátrány leginkább a társasági életben mutatkozott meg, amikor a társasággal elmentünk valahova, például étterembe, akkor mindig kérdés volt, hogy van-e vega opció, bár ez mára szinte megoldódott, ugyanis szinte mindenhol van vega változata is az ételnek. A vegán étrenddel kapcsolatban szokták kérdezni, hogy kialakul-e a fehérjehiány. Fehérjehiány nem szokott keletkezni, de nagyon fontos az, hogy a bevitt fehérjeforrások kombinálva legyenek, mivel így, a fehérjekomplettálással érhető el az aminosavak optimális bevitele, ami azt jelenti, hogy a teljes és a nem teljes értékű fehérjéket variáljuk egymással. A tempehnek például növényi teljes értékű aminosavprofilja van, ez egy fermentált szójakészítmény, de ma már csicseriborsóból vagy lencséből készült is kapható. Ezenkívül a különböző zöldségek és hüvelyesek (babok, lencsék, sárga- és csicseriborsó, olajos magvak, szója), teljes kiőrlésű gabonák magas fehérjetartalommal bírnak. Ide sorolnám még a B12-vitamin-hiányt, mert a vegánok, ha semmilyen állati eredetű táplálékot nem visznek be, akkor nekik ajánlott ennek a vitaminnak a szedése, táplálékkiegészítőként pedig az omega–3-at szokták ajánlani a zsírsavak pótlására, ezek megtalálhatók a lenmagban, a dióban, a szójában és a repcében is. Tanácsos a vas pótlása is, C-vitaminnal kombinálva, mivel elősegíti annak felszívódását.

Az újvidéki Magyar Nyelv és Irodalom Tanszék alapképzéses hallgatójaként sikeresen elvégezted a Vegán-Gluténmentes Séf képzést. Hogyan zajlott a képzés?

– A tanfolyamot 2021-ben végeztem el. Mivel akkor volt a járványhelyzet, ezért élő online órák formájában vettem részt a képzésen. Ez egy nemzetközileg akkreditált diplomát adó oktatás volt, Stőhr Grétától tanultam meg a vegán séfség és az üzletvezetés csínját-bínját. Hetente voltak órák, minden órára fel volt adva a lecke, hogy melyik modul ételeit kell elkészíteni és dokumentálni. A szószoktól, a köretektől, a salátákon át egészen az olasz, a francia, az indiai, az arab és a thai konyhának a különlegességéig, mindent főztünk. Természetesen mindegyik konyha esetében növényi alapanyagokat használtunk, emellett minden gluténmentes is volt. Különösebb nehézséget egyik étel elkészítése sem okozott, mivel már több évvel ezelőtt jobban beleástam magam a témába, illetve azért is, mert minőségi alapanyagokból főztünk. A képzés elején, amikor az alapanyagok listáját olvastam, kicsit megdöbbentem, hogy mennyi minden van, amit még sosem használtam. Volt olyan alapanyag, amit nem is tudtam, hol tudok beszerezni. Ilyen volt a kewra víz, ez egy indiai fa virágából készült víz, a sörélesztőpehely, a nyílgyökérliszt, a konjakliszt vagy az útifűmaghéj. Akkor még a kókusztejszín és a kókusztejpor is furcsa volt számomra, de ma már ez rutinszerű, és szinte mondhatni, nap mint nap használom őket. Az alapanyagokat bioboltokban szereztem be, többnyire Magyarországon vásárolok, mert Szerbia még nem igazán fejlett ezen a téren az árkategória és a kínálat tekintetében sem.

Hogyan sikerült összehangolnod a tanszéken folytatott tanulmányaidat a képzéssel?

– Akkor úgy alakítottam az életem, hogy ez a kettő kiegészítse egymást, és ez nagyon jól működik mind a mai napig. Ha sokat kell foglalkoznom az egyetemi teendőimmel, ami elég gyakran előfordul, akkor a konyhában töltött idő az, ami abszolút kikapcsol és feltölt, és ez ugyanúgy igaz fordítva is. Nálam nagyon bevált az arany középút.

A közösségi médiában is aktív szerepet vállalsz, milyen tartalmak kerülnek fel az oldaladra?

– Leginkább Instagramon vagyok aktív, de Facebook-oldalam is van, Gigi’s vegan az oldalam neve. Az utóbbi időben recepteket is megosztok videoleírással, mert szeretnék segíteni az ötletadásban. Próbálok olyan ételeket készíteni, amik még a kezdők számára is könnyen beszerezhető alapanyagokból állnak, emellett olyan ízvilágot adjanak át, ami hasonló az itt megszokotthoz. Ami inspirál, az a kísérletezés és a változékonyság, mivel elég ritkán főzök recept alapján, általában inspirálódásként vegán vagy vega recepteket nézek, de mindig valamit variálok rajtuk, vagy azért, mert bizonyos összetevő nem kapható, vagy mert én máshogy szeretném.

Mit rendelnek szívesen tőled? Mekkora igény van a mindenmentes ételekre?

– Mostanában leginkább a könnyű, krémes pohárdesszertjeimet rendelik, mivel tej-, tojás-, glutén-, szója- és cukormentesek, nekem is ezek a kedvenceim. Sokszor keresnek meg tortarendelésekkel, nagyon mennek a linzerek, a kókusztekercsek, a répás szeletek, a sós pogácsák is. Azt látom, hogy most leginkább tényleg a mindenmentességre van igény, mert nagyon sok az ételérzékeny ember. A visszajelzések legtöbbje az, hogy nem hiszik el, hogy mindenmentes az ebéd vagy a sütemény, amit készítek, hiszen nagyon ízletes, és nincs semmilyen hiányérzet az ételek elfogyasztása után. Szerintem nálunk az ilyenfajta ételeket csak a valamire érzékeny emberek igénylik, szélesebb körben pedig nem annyira nyitottak az emberek az ilyen új reformételek kipróbálására.

Szeretnéd fejleszteni magad?

– Mindenképpen szeretném fejleszteni magam a cukrászat terén. A vegán séfség mellett 2022-ben elvégeztem a táplálkozási és életmód-tanácsadási képzést, inkább magam miatt, hogy az ételek, amelyeket készítek minél teljesebb értékűek legyenek. A cukrászképzést Magyarországon vagy még távolabb szeretném elvégezni, úgy érzem, ott erre több lehetőség van.

Tavaly beírtad a mesterképzést. Miként szeretnél dolgozni a jövőben?

– Nyitott vagyok bármilyen lehetőségre, az egyetemből kifolyólag szívesen tanítanék kisgyerekeket, mert nagyon szeretek foglalkozni velük, de dolgoznék újságnál vagy tévénél is. Ha az élet a mentes séfség és cukrászkodás felé terel, akkor abban is abszolút teljes mértékig ki tudok teljesedni.

Nyitókép: Bács Ágnes (Ótos András felvétele)