2024. április 30., kedd
ENNIVAL(L)Ó

Bort, búzát, békességet, (koktél)itókát és (bab)eleséget

Ételek és életek, amelyek közel állnak a szívünkhöz. A mindennapi életünk ízeihez, receptjeihez, illa(na)taihoz tartozik egy-egy (sors)történet. Ebben a rovatban a magaméit írom le, remélve, hogy ezekben a sztorikban az Olvasó is megtalálja majd (a) magá(é)t. Recept is lesz, lehet utánunk csinálni – sütni, főzni, enni: lenni.

Advent idején részt vehettünk egy igen tartalmas és interaktív könyvbemutatón Zomborban. Balatoni Kata Csillagrege – Advent a Kárpát-medencében című kiadványát ismerhették meg a gyerekek, pedagógusok, a szülők és a többi érdeklődő is. A néptáncpedagógus, neveléstudományi kutató könyvéből a magyar kultúra sokszínű értéke tárul elénk az anyaország, Erdély, Felvidék, Kárpátalja és Vajdaság öröksége által. A kötet 50 dallam és több mint 30 mondóka, köszöntő segítségével, zenei mellékletet tartalmazva (!) járja körül, eleveníti meg a téli ünnepkörök birodalmát, gyerekek és felnőttek számára egyaránt élvezetes módon, köntösben.

Az új évi fejezet bevezetőjében a következő áll: „A hiedelem szerint, az újév első napjának történései meghatározók voltak az egész évre. Ezért is fontos, hogy vidámságban térjünk át az óesztendőből az újba. Szokás volt a malacsütés, a lencsefőzés, a halevés, melyektől mind a szerencsét és gazdagságot remélték. Ostorokkal, kolompokkal zajt keltettek, hogy elűzzék a rosszat maguk körül. A fiúk és a férfiak házról-házról vitték jókívánságaikat, melyekért jutalmul bort, pálinkát, kalácsot vagy pénzt is kaptak. A kisebb gyermekek között szokás volt a búzahintés. Ők is járták a házakat, búzát, babot vagy kukoricaszemeket szórva, jókívánságok közepette. Viszonzásul aszalt szilvát, diót, kalácsot kaptak. Újévi bált is szerveztek maguknak, ahova sorra meghívták egymást, miközben almákat gyűjtöttek, amit a fiúk beleöntöttek a lányok kötényébe.”

Saját kultúránkat, hagyományainkat élni, őrizni, másokét pedig tisztelni. Ennek a gyakorlatnak voltam megtapasztalója tavaly, éppen ebben az ünnepi időszakban, amikor Zombor és Kispest testvérvárosi kapcsolatából adódóan meghívást kaptam az anyaországba, a Szerb Fővárosi Önkormányzat estjére, ahol a verseimmel mutatkozhattam be, David Kecman zombori költő, író és Dragomir Dujmov magyarországi szerb író, költő rangos társaságában. Emlékezetes maradt az est, a szívélyes fogadtatás hangulata. Nemrég, egy zombori önkormányzati viszontlátogatáson alkalmam volt ismét találkozni Boriszlav Russzal, a Szerb Fővárosi Önkormányzat vezetőjével, aki elmesélte, hogy micsoda fejedelmi menüsorral készülnek a budapesti nemzetiségi estre, gasztroünnepre. Ezúttal az ő nagyszerű, szerb asztali babreceptjét ajánlom újévi fogásként:

Prebranac

1,5-2 kg babot (nagyobb szemű legyen, pl. a tetovac fajta) megfőzzük bablevesnek, füstölt csülökkel vagy tarjával. Amikor a bab elkészült, átszűrjük – a levet fel tudjuk használni egyéb dologra –, a babot pedig átszedjük egy nagyobb edénybe, és hűlni hagyjuk. Ezt követően kisütünk szalonnacsíkokat (lehet kétféléből, baconből vagy füstölt szalonnából, és vegyíteni). 2 kg vöröshagymát megpucolunk, felszeletelünk és zsiradékon megdinsztelünk, majd összekeverjük a szalonnával. Ízlés szerint tejföllel, kis olívaolajjal, őrölt fekete borssal, pirospaprikával ízesítjük, tetszés szerint. Hozzáadjuk a babot, összekeverjük, beletesszük egy cserépedénybe, és egy kis ideig hagyjuk benne állni. A sütőt előmelegítjük 200 fokra. Ajánlatos az edényt lefedni egy fedővel, és így fél órán át sütni, majd a fedőt levéve további 50 percig, visszavéve fokozatosan a hőfokból. Amikor kisült, lehet tálalni pl. a bablevesben főtt tarjával, csülökkel vagy akár csevappal is.

Borislav úr azzal zárta a menümesét, hogy ez bizony (különösen télvíz idején) nagyon tápláló és egészséges fogás. A nemzetiségi ünnepen, a szerb asztalon mindemellett volt még csevap ajvárral és szerb gibanica, villányi bor szódával, no meg fel- és levezetésnek az elmaradhatatlan hazai, Manastirka szilvapálinka.

Mindezek után, jó egészséget és TELJESséget kívánva javasolnék két könnyű szilveszteri koktélt. Kedves, koktélmester barátomat, Ferencet kértem fel, ajándékozzon meg bennünket egy különlegességgel saját kínálatából. Mindkettő saját kreáció:

Kék varázs koktél

Hozzávalók: édes pezsgő, koktélcseresznye és annak leve, teáskanálnyi Curaçao likőr.

Elkészítése: Töltsünk 1 pohár édes pezsgőt a pezsgőspohárba, majd a koktélcseresznye levéből keveset óvatosan csurgassunk le egy teáskanál hátán a pezsgőspohár aljába. Tűzzünk egy szem koktélcseresznyét koktélpálcikára vagy fogvájóra, és azt merőlegesen helyezzük a pohárra. Ezután óvatosan csurgassunk a pohárba néhány csepp (amíg az ital kékké nem válik) Curaçao likőrt, és kész is az ünnepi, kék csoda.

Mellé, elé vagy utána egy gines kedvenc:

Narancsos gin-tonik

Hozzávalók: 250 ml narancslé, 375 ml hideg tonik, 160 ml gin, késhegynyi őrölt kardamom, 2 rozmaringág, 1 narancs vékonyra szeletelve, jég.

Elkészítése: Öntsük a narancslevet egy kis lábasba, szórjuk bele a kardamomot, tegyük hozzá a rozmaringágakat. Forraljuk fel, majd főzzük két-három percig, hogy a narancslé kissé besűrűsödjön. A narancslevet szűrjük le, öntsük bele egy kancsóba, és hagyjuk szobahőmérsékletűre hűlni. Négy pohár között osszuk el a gint és a narancsszeleteket, töltsük rá a gyümölcslevet, halmozzuk a tetejére a jégkockákat, végül öntsük le a jéghideg tonikkal.

Hálás vagyok Ferinek, hogy elfogadta a felkérést, megtisztelt vele, és mivel ki is próbálhattam, igazolhatom: mindkettő szilveszteri koccintásra való nedű.