2024. május 12., vasárnap

Egy újságíró a japán alvilág hálójában

Kevés olyan ország van a világon, mint Japán, amely egyrészt  menő, másrészt rejtélyes a nyugati ember számára. Különösen az ezredfordulón számítottak trendinek a japán popkultúra különböző termékei: a manga, az animé, illetve a világszerte kultikus népszerűségnek örvendő popzenei irányzat: a Shibuya-kei. És  még meg sem említettük a különböző harcművészeteket, amelyek iránt szintén komoly rajongás alakult ki az úgynevezett gajdzsinek, vagyis a nyugati idegenek körében. Persze mindez nagyban köszönhető a távol-keleti ország akkori kormánya által elindított Cool Japan reklámkampánynak is, aminek legfőbb célja az volt, hogy megváltozzon a merev és kizárólag a munkájának élő japánokról alkotott kép, átadva helyét a különböző szórakozási lehetőségeknek, egzotikus italoknak, ínyencfalatoknak, a harcművészeteknek, a japán (tömeg)kultúra iránti rajongásnak. Ebben az időszakban kis ezer nyugati fiatal kötötte talpára az útilaput, hogy személyesen is átérezze a felkelő nap országának, ezen belül is az egész nap nyüzsgéssel teli neonvárosnak, Tokiónak a varázslatát. Köztük volt Az újságíró (Tokyo Vice) című életrajzi/bűnügyi sorozat főhőse, Jake Adelstein (Ansel Elgort) amerikai újságíró is, aki Missouriból érkezett Tokióba, hogy japán irodalmat tanuljon az egyetemen.

Adelstein kalandjait a magyarul is megjelent könyvében (Tokió vice – Egy újságíró a japán maffia hálójában) örökítette meg, s ez alapján készült az HBO MAX sorozata is.

Az amerikai fiatalember a tanulmányai elvégzése után a legnagyobb japán napilapnál, a Jomiuri Simbunnál helyezkedett el, az első külföldi újságíróként. Adelsteint, mint a többi kezdőt a bűnügyi rovathoz osztották be. Hősünk rögtön az első munkanapján ráébred arra, hogy ellentétben a nyugati médiumok rohanó, de mégiscsak valahol bohém világával szemben a Jomiuri Simbunn a japán nagyvállalatokhoz hasonlóan működik: mindennek alapja a tekintélytisztelet, a nők és a külföldiek pedig másodrangú kollégák ebben az uniformizált világban.

Adelstein munkája is az elején a semmitmondó rendőrségi közlemények újságcikké formálása volt, amelyekhez semmilyen más, szerzett információt nem szabad hozzátoldani.

Az ambiciózus, nyugati, tényfeltáró újságíráshoz szokott fiatalembernek persze nem fűlik a foga ehhez, és miután egy gyilkossági ügyhöz osztják be, ő a saját szakállára, no meg a rendőrség és főnökei nagy bosszúságára nyomozni kezd, és gyorsan számos más esettel is találkozik, amelyeknek a szálai a japán szervezett bűnözéshez, a jakuzához vezetnek. Adelstein addigra már elég mélyre ás ahhoz, hogy rendőrségi kapcsolatra is szert tegyen egy veterán, a kollégáival ellentétben feddhetetlen és le nem fizethető nyomozó, Katagiri Hirotó (Ken Watanabe) személyében, akin keresztül tisztább képet kap a bandaháború által fenyegetett tokiói alvilágról, illetve az egymással szemben álló két jakuza klán tagjairól. Egyikükkel, a hivatásában kételkedő Szatóval (Kaszamacu Só) össze is barátkozik. A veterán nyomozó és a fiatal jakuza felbecsülhetetlen értékű információval látja el a sorozat főhősét, s ennek köszönhetően egyrészt elnyeri főnökei tiszteletét, másrészt viszont nyakig belesüllyed a japán alvilág sötét ingoványába.

Maga a sorozat több szálon keresztül bonyolítja a cselekményét. Az egyik: Jake Adelstein és Hirotó nyomozása az egyébként is eladósodott, egyszerű japán embereket még nagyobb adósság-csapdába, ebből kifolyólag pedig a szó legszorosabb értelmében öngyilkosságba kergető, Tokiót is meghódítani akaró, és ezért a helyi klánnal szép lassan bandaháborúba keveredő vidéki jakuzák után. A másik szálon pedig egy amerikai társalkodónő, Samantha (Rachel Keller) kálváriáját követhetjük, míg a harmadik szálon a két jakuza klán rivalizálásán keresztül Tokió alvilága tárul elénk.

A legendás Michael Mann (Starsky és Hutch, illetve Miami Vice sorozatok, illetve a Szemtől szemben, A bennfentes, Az utolsó mohikán, az Aviátor filmek stb.) sorozata nemcsak a külföldiek számára tárja elénk Japán fővárosát egzotikus és vonzóan rejtélyes világvárosként, hanem megmutatja sötét oldalát is: a mindent behálózó korrupciót, a szexizmust és az idegengyűlöletet, amikkel a turisták nem feltétlenül találkoznak tokiói tartózkodásuk során. A sorozat második évadját a tervek szerint az idén áprilisban kezdik vetíteni az HBO MAX-on.