2024. május 12., vasárnap

Székelykáposztát a vajdasági asztalokra!

További munkára sarkallja a Dél-Bánát ízei televíziós műsor csapatát a Vajdasági Magyar Újságírók Egyesületének Szórványdíja

Az apróra vágott hagyma már aranybarnára pirult a tálban, amikor rákerültek a húskockák. Az ízesítést követően a pörköltszerű alapra karikákra vágott házi kolbász és káposzta kerül. Lassan összeállnak az ízek, amelyeket a végén a tejfölös habarással koronáznak meg az ügyes kezek. A hagyományos székelykevei recept mára már elterjedt térségünkben, hiszen a Dél-Bánát ízei televíziós műsor hétről hétre képernyő elé ülteti a vajdasági háziasszonyokat. A nézők már alig várják, hogy Teri néni megossza velük örökölt receptjeit, amelyeket Gyuris Karolina csal ki belőle szerdán esténként a Pannon RTV műsorán. A főzőcskézés műsorvezetője televíziós szerkesztőként robbant be a köztudatba, a mindennapokban azonban tanárként tisztelik a székelykevei és a kevevári gyerekek: három iskolában is oktatja ugyanis a fizikát és a kémiát a magyarcsernyei születésű pedagógus.

A Dél-Bánát ízei című műsor készítői a Szórványdíj átvételekor (Fotó: Gergely Árpád)

A Dél-Bánát ízei című műsor készítői a Szórványdíj átvételekor (Fotó: Gergely Árpád)

Hogy történt az, hogy egy fizika és kémia szakos tanár főzőműsor megvalósításában gondolkodjon?

– Tulajdonképpen a Pannon RTV keresett meg, és kínálta fel a lehetőséget erre. Kezdetben a Közügyek műsor keretében mutatták be azokat a rövid, 5-6 perces főzőműsorokat, amelyekben házi receptek alapján készítettünk ételeket. Hetente egyszer sugározta ezeket a televízió, és tematikailag többnyire az ünnepekhez, idényhez kötődtek. Karácsonyi és húsvéti menüket mutattunk be, a meggy érésekor azt használtuk alapanyagként, a tök beérésével abból készítettünk ételeket. Akkor még nem gondoltam, hogy saját műsorom is lesz, de nemsokára megszületett a Dél-Bánát ízei műsor ötlete. Idén már hatodik éve, hogy dolgozom a televíziónak, amely a harmadik évadot sugározza jelenleg: egy-egy évadra tizenöt műsort készítettünk el.

Említette, hogy mára egy jó kis csapat alakult ki: a nézők szívesen azonosulnak Teri nénivel is.

– Az első adásokban még egy másik asszonnyal főztem együtt, Bíró Terézre azonban már akkoriban is gondoltam, hiszen sok jó recept van a tarsolyában. Nagyon meglepődött, amikor felkértem arra, hogy szerepeljen a műsorban. Óvatosan kezelte a felkérést, mert ódzkodott a kamerától. Valóban lámpalázas, de idővel nagyon belejött a szereplésbe, és a kulisszák mögötti félelme egyáltalán nem látszik a műsorokon. Mindig azzal viccelődik velünk, hogy a felvétel előtt már bevette a nyugtatót.

Ha már a kulisszatitkoknál tartunk: hogyan zajlik egy forgatás?

– Teri nénivel előzőleg mindig egyeztetünk, hogy mit főzzünk a következő alkalommal. A forgatást megelőző nap én szoktam beszerezni a hozzávalókat. A kitűzött dátumon általában délután a megbeszélt időre megérkezik Belgrádból Idei Sándor operatőr. Míg ő előkészíti a kamerákat, addig mi Teri nénivel elkészítjük a hozzávalókat. Általában ezek az előkészületek bő fél órát vesznek igénybe, maga a forgatás pedig három-négy órán át tart. De ez attól is függ, hogy aznap mit főzünk. A műsorban főleg székelykevei ételeket készítünk, valamint a szülőfalum, Magyarcsernye ízeit is belopom a konyhánkba. A célunk az, hogy megőrizzük és továbbadjuk a tájegység hagyományos ételeinek receptjeit. Teri néni ugyanis még az édesanyjától tanult főzni.

Mi minden készült el már a műsorban?

– Főként egytálételek kerültek a műsor asztalára, emellett süteményeket és menüket is készítünk. Gyors, egyszerű receptekről van szó, olyan hozzávalókkal, amelyeket bárki megtalálhat a helyi kertekben, piacokon és boltokban. A székelykáposzta kimondottan közkedveltté vált: ezt az ételt először Székelykevén kóstoltam. Sok néző jelzett vissza akkor is, amikor csirkemártást készítettünk máléval, ami szintén helyi különlegesség. A székelykeveiek ugyanis a csirkepörköltet liszttel sűrűsítik, és a mártásszerű főétel mellé málét tálalnak.

A műsorban a gyors és egyszerű receptekre helyezik a hangsúlyt (Fotó: Idei Sándor)

A műsorban a gyors és egyszerű receptekre helyezik a hangsúlyt (Fotó: Idei Sándor)

A mindennapokban is szeret tenni-venni a konyhában?

– Nem igazán vagyok az a típus, aki a tűzhely mellett áll egész nap. De természetesen szeretek főzni és finom ételeket készíteni. A mindennapokban a családomnak, elsősorban a gyerekeimnek főzök. Van egy nyolcéves kislányom és egy hatéves fiam: Dominik leginkább azt szereti, ha rántott húst és sült krumplit készítek, Anna pedig a palacsintáért rajong. A hétköznapokban nem olyan élvezetes számomra a főzés, hiszen három iskolában dolgozom, ezért csak futva tudok a konyhában elkészíteni bármit is. Sokkal jobban szeretem azokat az alkalmakat, amikor nyugodtan előkészíthetem a hozzávalókat, és végigkísérhetem a folyamatot mindaddig, míg az asztalra nem kerül az étel. Ezt viszont többnyire csak hétvégén tudom gyakorolni.

A műsorban melyik étel készült el legnehezebben?

– Egyik sem okozott túl nagy gondot, legtovább azonban talán a karácsonyi menü elkészítése tartott. Ünnepekkor ugyanis komplett ebédet készítünk el: a levestől a főételen keresztül a süteményig minden az asztalra kerül. Ehhez rengeteg hozzávalót kell beszerezni és előkészíteni, és öt-hat órát is eltöltünk a forgatással.

Melyek a legemlékezetesebb főzések?

– Számomra a legérdekesebbek azok a forgatások, amelyeken bakikat követünk el. Például a székelykáposzta főzésénél Teri néni előbb beletette a húst a rotyogó hagymába, mint hogy Sándor felvette volna a folyamatot. Így egyenként szedegettük ki a húskockákat a forró hagymaléből, hogy megismételhessük a felvételt. Egyébként Sándor a főzés minden lépését lekíséri a kamerájával. Néha azonban belefeledkezünk a munkába, és úgy főzünk, mintha a kamera ott sem lenne. Előfordult, hogy megsóztuk az ételt, majd a felvétel miatt még egyszer meg kellett sóznunk.

Gondolom, hogy ilyenkor aztán a kóstolásnál színészkedni kellett…

– Hát igen… De ezt a nézők nem vehetik észre. Ez marad a mi kis csapatunk titka. Sándorral is nagyon szeretünk együtt dolgozni, mindent megtesz azért, hogy zökkenőmentes legyen a forgatás. Nagyon pontos, soha nem késik, és valóban ért a munkájához.

Sokszor el is feledkeznek a kameráról – ezek a műsorok a legsikeresebbek

Sokszor el is feledkeznek a kameráról – ezek a műsorok a legsikeresebbek

A csapat munkáját a nézők is méltányolják?

– Rengeteg pozitív visszajelzés érkezik a nézőktől. Sokszor történik meg az is, hogy otthonukban elkészítik a műsorban bemutatott ételt, és fotót küldenek nekem a családi ebédről. Ilyenkor kimondottan örülünk annak, hogy a féltve őrzött receptek bekerülnek a vajdasági otthonokba. Mert tiszta szívvel osztjuk meg a helyi jellegű finomságainkat.

Idén a csapat munkáját a Szórványdíjjal tüntette ki a Vajdasági Magyar Újságírók Egyesülete. Mit erősített meg Önökben ez az elismerés?

– Elsősorban nagyon meglepett bennünket, mert nem tudtunk róla. A kihirdetés napján ugyanis mi egész nap forgattunk, két műsort is készítettünk. Nem néztük tehát a telefonokat, nem olvastuk közben a híreket. Este fejeztük be a munkát, és már csak azt láttuk a készülékeinken, hogy folyamatosan érkeznek a gratulációk. Valójában azonban még akkor sem tudtuk, hogy mire. Az egyik kolléganőm világosított fel, hogy az egyesület díjazta a műsorunkat. Így még nagyobb volt az öröm, ami azóta is tart. Jó érzés, hogy elismerték az ötleteinket és a megvalósításba fektetett munkánkat. A nézők pozitív visszajelzései mellett a szakmai elismerés még jobban megerősíti bennünk azt, hogy továbbra is örömmel készítsük el a kedves nézőknek a finom dél-bánáti ételeket.

Karolina a terveket illetően elmondta, hogy egyelőre még nem kérte fel a csapatot a Pannon RTV a negyedik évad elkészítésére, de ők készen állnak az új kihívásokra. A következő műsorokat ugyanis ősszel kellene leforgatni ahhoz, hogy megszakítás nélkül folytatódjon a sorozat. Reméljük, hogy a szerda estéket a jövőben is Karolinával és Teri nénivel tölthetjük el, és a televízió képernyőjéről lecsippentett hagyományos receptek továbbra is a vajdasági konyhák kedvenceivé válnak!

Miben rejlik a sikerességük?

Egyszerre szórakoztat, hagyományokat örökít meg, népszerűsíti a szórványközösségek gasztrokultúráját, és többször feledésbe merült recepteket emel újra a köztudatba. Hogy vajon miről van szó? A Pannon Televízió Dél-Bánát ízei című gasztroműsoráról. A 2022-ben indult ötlet alapján mára már megkerülhetetlen szereplője lett a műsor a vajdasági magyar televíziós palettának. Köszönhető mindez annak, hogy egy összeszokott, profi és lelkiismeretes csapat dolgozik a kulisszák mögött. A műsor készítői, Gyuris Karolina és Bíró Teréz előzetesen alkalmanként a Pannon TV Közügyek című műsorában csillogtatták főzőtudásukat, majd sikerességükön felbátorodva jött létre tavaly a médiaház saját gyártású műsora, a Dél-Bánát ízei.

De vajon miben rejlik a sikerességük? Teri néni és Karolina receptjei, történetei nemcsak a tévében, hanem az interneten is nagy népszerűségnek örvendenek. Nézik Bácskában, Bánátban, követik a Székelykevéről elszármazottak, várják a magyarországi nézők és a helyi közösség tagjai is. Titkuk a nemes egyszerűségben rejlik, abban, hogy közérthetően, kedvesen, kedélyesen, a mindennapi emberhez szólva főzik ki hétről hétre a finomabbnál finomabb fogásokat. Teri néni mindene a főzés, kisujjában van megannyi recept és sok-sok évnyi tapasztalat. Kiegészítik egymást Karolinával, aki fiatalos lendületével, korát meghazudtoló konyhai ismereteivel képes arra, hogy hátán vigye a műsort. A csapat kirobbanthatatlan tagja Idei Sándor is, aki ugyan a képernyőn nem jelenik meg, de egy személyben felel a műsor rendezéséért, az operatőri feladatokért és a produkció vágásáért is. Precizitása, odaadó munkája a biztosíték arra, hogy a kezei közül minden körülmények között színvonalas produkció kerül ki.

Műsorunk őrzi a dél-bánáti tájegység minden apró gasztronómiai elemét. A Dél-Bánát ízei összes részét a tájegység szívében, Székelykevén rögzítik, a készítők pedig törekednek arra, hogy a terület minden alapvető gasztronómiai fogása megjelenjen a műsorban. Külön értéket nyújt az, hogy az ételekhez sok esetben saját történetet fűznek a készítők, amely által autentikussá válik a produkció. A műsor sikerességét mi sem bizonyítja jobban, mint hogy immáron a harmadik évadot rögzítik, és továbbra is nagy népszerűségnek örvend. Kiváló módon képes arra, hogy sugallja a szórványvidék gasztronómiai különlegességeinek jelentőségét, ezáltal pedig azt, hogy milyen gazdag hagyatékkal rendelkeznek e területek, e közösségek. A Pannon Televízió nem titkolt célja, hogy az elkövetkező időszakban is a Dél-Bánát ízeinek újabb évadjaival színesítse a vajdasági magyar gasztroműsorok palettáját. (Dedić Szuzanna méltatása, amely a VMÚE 2023. március 31-én a Zentai Magyar Kamaraszínházban megtartott díjátadó ünnepségén hangzott el.)

Nyitókép: A műsorban a gyors és egyszerű receptekre helyezik a hangsúlyt (Fotó: Idei Sándor)