„Vegyél részt a XIII. Tiszavirág Fesztiválon Zentán, és fedezd fel a régió természeti, kulturális és gasztronómiai kincseit egy különleges háromnapos program keretében!” – hívta fel minap a figyelmemet a lehetőségre a telefonom. A HellóVajdaság! platform ugyanis már a közösségi oldalakon keresztül is elérhető, az azonos elnevezésű alkalmazással pedig akár magánszervezésben, akár ügynökség segítségével kirándulást is tervezhetek a családomnak. Amennyiben a csoportos utazást választom, akkor pedig már kínálja is a programot: az első nap magyarkanizsai városnézéssel kezdődik, majd hajókirándulás következik az Adorján-tanyára. A zentai fesztiválra délután érkezünk, majd este, a szállásfoglalást követően a Papuli csárdában a legendás zentai halászlét is megkóstolhatjuk.
Másnap a csokoládémúzeum édes kalandjaira és történelmi sétákra csábít a program. Mindezt megkoronázza az ország legszebb virágoskertje Oromhegyesen... – olvasom fel a gyerekeimnek, akik leragadtak a csokoládénál, így a harmadik nap programjára már csak a párom figyel. Bor, történelem és búcsú Csantvéren, Topolyán és Bácskossuthfalván – rövidítem le a beszámolóm.
– Hol kell helyet foglalni? – kérdi a párom, miközben a gyerekek továbbra is azon tépelődnek, hogy vajon hány fajta csokit kóstolhatnak majd meg, és lesz-e koncert is a fesztivál keretében.
– A Helló, Vajdaság applikáción keresztül lehet jelentkezni a programra – felelem.

A Prosperitati Alapítvány munkatársai fontosnak tartják, hogy tapasztalat alapján kínálják fel a lehetőségeket az ide látogató turistáknak (Fotó: Prosperitati Alapítvány)
Ma már ugyanis egy rendkívül átlátható és vonzó alkalmazással is kiegészült az a platform, amelyről néhány évvel ezelőtt hallottunk először. Akkoriban még talán sokak számára homályos volt, hogy mire is gondolt pontosan a Prosperitati Alapítvány csapata, amikor 2020 táján bejelentette: olyan brandet terveznek építeni, amely összefogja a vajdasági magyar vendéglátóhelyek lehetőségeit, és segíti az érvényesülésüket. A honlap megjelentetésével aztán kikristályosodott a törekvés és a célkitűzések is: a platform ugyanis összefogta azt a több mint száz idegenforgalom terén működő vajdasági magyar vállalkozást, amelyek 2019-től az alapítvány pályázatain támogatásban részesültek. A tartalom azóta is folyamatosan újul: a portál hatékonyságát a Prosperitati Alapítvány csapata fejleszti. A törekvést nemrégiben egy alkalmazással támogatta meg a Magyar Nemzeti Tanács (MNT), az applikáció működtetése mellett pedig további kulturális és művelődési tartalmakkal is gazdagította a lehetőségeket az MNT.
Fremond Árpád, az MNT elnöke elmondta lapunknak, hogy a Határtalanul program keretében kiránduló diákcsoportok bevonzása rendkívüli jelentőséggel bír.
– A program lényege, hogy az adott magyarországi iskola legalább két határon túli régiót érintve szervezzen programokat, illetve kirándulásokat a diákjainak annak érdekében, hogy megismerjék a magyarlakta területek kultúráját és megtapasztalják azok hangulatát. Az elemzésekből azt láttuk, hogy sajnos a Délvidékre kevesebb utat szerveznek, mint más területekre. Ezért az applikációval, valamint a honlapon keresztül is olyan lehetőségeket szeretnénk felkínálni a magyarországi iskolák számára, amelyeket akár többnapos programként tudnak választani. A HellóVajdaság! platform szálláshelyeket, programokat, étkezési lehetőségeket, éttermeket, különböző rendezvényeket kínál fel az adott időpontban, vagy épp azt segít eldönteni, hogy a csoportok mikor utazzanak Vajdaságba. Az applikáció tehát egyrészt megkönnyíti a hozzánk való eljutást és az ittlétet, másrészt viszont segít megismerni is ezt a közösséget. Célunk ugyanis, hogy az applikáció leírással és ismertetővel szolgáljon az utazóknak, amikor elhaladnak a különböző szobraink, jeles helyszíneink mellett. Emellett a felhasználót értesíti is az éppen aktuális programokról, de arra is lehetőséget ad, hogy rákeressen az adott városban a színházi előadásokra, vagy más jellegű kulturális rendezvényekre is – vázolta a célkitűzéseket Fremond Árpád. Kiemelte: az alkalmazást folyamatosan bővítik. Az MNT szorosan együttműködik a Nemzetpolitikai Államtitkársággal, amely az alkalmazás fejlesztését is támogatja, de emellett a brand létezéséről is értesíti a magyarországi oktatási intézményeket – tette hozzá az elnök.

Fremond Árpád a Határtalanul program jelentőségét támasztotta alá (Fotó: Molnár Edvárd)
Az elmúlt években az MNT hozzájárult a Prosperitati Alapítvány azon kezdeményezéséhez is, amelyet a koronavírus-járvány előtt indítványozott: akkoriban az alapítvány írt ki először pályázatot magyar idegenvezetők képzésére, amelyet a járvány lecsengését követően az MNT még egy kiírással egészített ki. Így ma már 20 magyarul is beszélő idegenvezetővel rendelkezünk a Vajdaságban – emelte ki érdeklődésünkre Nagy Zita, az alapítvány ügyvezetője. Kérésünkre visszaemlékezett a kezdetekre is...

Nagy Zita a brand közösségépítő szerepét is kiemelte (Fotó: Molnár Edvárd)
– A Prosperitati Alapítvány támogatottjai között négycsillagos hotelek, apartmanházak, magánszállásadók is voltak, de több étterem is tudta növelni a kapacitásait: megjelent az igény, hogy ezeket meg is mutassuk a nagyvilágnak. Így született meg a HellóVajdaság! brand ötlete. Első körben az alapítvány rendszerében lévő nyertes turisztikai szolgáltatókat szerettük volna megmutatni a Vajdaságba érkező vagy Vajdaság iránt érdeklődő turistáknak. Mindez szépen lassan kibővült a közintézményeinkkel, az épített örökségünkkel és a természeti kincseinkkel. Úgy érezzük ugyanis, hogy ezeket egységként tudjuk programmá alakítani az ideérkező turisták számára – mutat rá az összkép jelentőségére az ügyvezető.
Az utak gyakorlati lebonyolítására vonatkozó kérdésünkre az ügyvezető kiemelte: a Prosperitati Alapítvány a rendeltetésének okán továbbra sem valósít meg jövedelmet, a programok alakításában működik együtt. A kidolgozott csomagokat akár magánszervezésben is bejárhatják azok, akik a platformon keresztül informálódtak. Ugyanakkor választhatják azt a lehetőséget is, hogy jelentkeznek a HellóVajdaság! elérhetőségein: ebben az esetben az alapítvány munkatársai fogadják az utazni vágyók jelentkezését, az utazásokat azonban teljes egészében az adott régiót lefedő turisztikai irodák bonyolítják le. Kíváncsi vagyok, hogy vajon Zita és munkatársai megtapasztalták-e már azokat az élményeket, amelyeket a HellóVajdaság! kínál?
– A családommal is szeretünk utazni. Fontosnak tartom, hogy első kézből, tehát tapasztalatból mondjunk el lehetőségeket Vajdaságról. Így akár a csapattal, akár a családjainkkal igyekszünk minél több helyre ellátogatni, megnézni ezeket a lehetőségeket, kipróbálni a szolgáltatásokat. Személy szerint mindig a szívemhez közeli élmény, amikor vízi turizmusról, vagy természetközeliségről szól a kirándulás: amikor a Fruška gora hegyen túrázunk, amikor körbekerékpározzuk a Topolyai- vagy a Palicsi-tavat. Nagyon szerettem azt is, amikor sárkányhajón eveztünk Magyarkanizsától Zentáig. Ezek azok az élmények, amiket szívesen ajánljuk az ideérkező turistáknak is, hisz számunkra is felejthetetlenek – említett meg kérésemre pár olyan élményt az ügyvezető, amely a szívéhez közel áll.
Zita kiemelte azt is, hogy a HellóVajdaság! brandnek közösségépítő szerepe is van.
– A turisztikai ágazatban aktívan tevékenykedő szolgáltatók, szállásadók, éttermek számára rendszeresen szervezünk kerekasztal-beszélgetéseket. Ezeken felmérjük azokat az igényeket, amik részükről jelentkeznek, hiszen ők látják legjobban az adott tevékenység hiányosságát vagy erősségét. Mi pedig próbálunk megoldásokat javasolni az esetlegesen felmerülő problémáikra. A tavasszal például Zentán találkoztunk a szállásadókkal, éttermesekkel, borászatokkal. Ők is megerősítették, hogy talán a marketing az, amire a legjobban szükségük van – mutatott rá az ügyvezető arra, amiért az idei évben nagy hangsúlyt fektetnek a brand népszerűsítésére.

Az applikáció többek között leírással és ismertetővel szolgál az utazóknak, amikor elhaladnak Vajdaságban különböző szobraink, jeles helyszíneink mellett, emellett a felhasználót értesíti az éppen aktuális programokról (Fotó: Prosperitati Alapítvány)
A cél megvalósítását a magyar fővárosban kezdték meg a FEB1 elnevezésű rendezvényen: a Budapest Kongresszusi Központ adott ugyanis otthont a 32. Turizmus Évadnyitó Gálának, ahol az idegenforgalom különböző ágazatainak meghatározó szereplői gyűltek össze, hogy közösen ünnepeljék az új idény kezdetét.
– Igyekeztünk minél több magyarországi és oda érkező utazási iroda képviselőinek elmondani, hogy kik vagyunk, miért vagyunk itt és mi az, amit meg szeretnénk mutatni. Ezt követően márciusban a gazdasági kamara jóvoltából részt vettünk a budapesti utazási kiállításon is, de képviseltettük magunkat a belgrádi turisztikai kiállításon is. A tapasztalatokból született meg az a döntés, hogy a magyarországi utazási irodák képviselőit meghívjuk Vajdaságba egy bemutatóra: a kiránduláson ugyanis saját maguk tapasztalhatják meg, mit kínál a HellóVajdaság! brand. Jelenleg két utazási iroda képviselőit látjuk vendégül, akik egy négynapos túrán vesznek részt az idegenvezetőinkkel. De a május folyamán már korábban megszerveztünk egy három napos kirándulást is: igyekszünk minél több programpontot érinteni és minél szélesebb körben megmutatni azt, ami a platformon található. Nem titkolt szándékunk, hogy jó hírünket vigyék, és ezáltal minél több turistát vezényeljenek irányunkba – mesélt a jelenleg is zajló programjukról Zita. Kiemelte, hogy hasonló terveik vannak a szerbiai utazási irodákkal is, amelyeket szeptembertől céloznak meg a bemutatóikkal.
Az említett háromnapos körúton részt vett Fleisz Tünde, a szegedi központú Proko-Travel Utazási Iroda makói kirendeltségének vezetője is.
– Zentán nagyon finom halászlevet ettünk, lenyűgözött a csokigyár és a városháza épülete is. Óbecsén a nemrégiben átadott okoshotelben is jól éreztük magunkat, de láttuk a topolyai TSC Arénát és a magyarkanizsai Birkózó Akadémiát, és nagyon finom borokat ittunk úgy a Brindza borászatban, mint a Zvonko Bogdan borászatban is. Körbejártuk Szabadkát és a Palicsi-tó környékét is. Számtalan ötletet kaptam ezáltal, hogy mit tudok ajánlani a Magyarországon pihenő turistáknak, de az anyaországi érdeklődőknek is. Hazaérve csak a baráti körömben hintettem el gyorsan, hogy hol jártam és mit láttam. Azonnal 10–15-ös csapatokba álltak össze, és mondták, hogy töltsünk el két éjszakát Szabadkán, menjünk el a Topolyai-tóhoz. Jelentkeztek a vadászok, a biciklizők, a sportolók, a túrázók... Személy szerint nagyon szeretem Vajdaságot. Elsősorban az ott élők mentalitása ragad el, de a gasztronómia is páratlan: szoktam is mondani, hogy olyan finomat sehol sem lehet enni, mint ott. A munka is összeköt ezzel a vidékkel, hisz nagyon jó kapcsolatokat ápolunk azokkal a magyarul beszélő idegenvezetőkkel, akikre nyugodt szívvel bízzuk rá a vajdasági túrák levezetését. Egyre több igény mutatkozik ugyanis a határon túli rövid kiruccanásokra.
Sokan nem akarnak hosszú órákat utazni, sokkal inkább szeretnének egy-két napos kirándulásra menni, megismerni a magyar lakta tájakat. A makói irodában külön törekszünk arra, hogy az ide látogató turistáknak plusz kirándulásokat is tudjunk biztosítani: rövid utakat akár Romániába, akár Szerbiába, amelyeken helyi jellegzetességeket tudnak megismerni. Hihetetlen, kiaknázatlan lehetőségek rejlenek a Vajdaságban akár nyugdíjas csoportok, akár természetkedvelők, akár csapatépítők számára is – mondta elragadtatva a magyarországi utazási iroda vezetője. Hozzátette: Vajdaságban a vendégszeretet is páratlan, az emberek kedvessége mindenkit magával ragadott, akit a Délvidékre kalauzoltak.
A vajdasági idegenforgalmi lehetőségek tárháza pedig tovább bővül: a Prosperitati Alapítvány és az MNT munkatársai az info@hellovajdasag.com címen várják mindazok jelentkezését, akiknek ötlete támad akár a szálláshelyek, éttermek bővítését illetően, akár programjaikkal kívánják gazdagítani a HellóVajdaság! platformot. |

Nyitókép: Felejthetetlen sárkányhajózás Magyarkanizsától Zentáig (Fotó: Prosperitati Alapítvány)