2024. április 29., hétfő

Az iszonyatos verseny dacára minőségi munka

A minap átadták a Vajdasági Magyar Újságírók Egyesületének elismeréseit. A szakmai civil szervezet médiadíjjal tüntette ki a nyolcvanéves Magyar Szót, Vajdaság egyetlen magyar nevű napilapját, amely 1944 óta töretlenül szolgálja a közösséget. A rangos elismerést Varjú Márta főszerkesztő vette át. Szórványdíjban Vidács Hajnalka, napilapunk bánáti tudósítója részesült. Írott sajtó kategóriában Tóth Tibornak, a Hét Nap újságírójának, az elektronikus sajtó kategóriájában az elismerést Gusztony Andrásnak, az Újvidéki Rádió főszerkesztőjének ítélte oda a VMÚE elnöksége. Az idei életműdíjas Bodzsoni István, a Pannon RTV igazgatója lett. Az év pályakezdő újságírójának járó elismerést Szarapka Szabolcs, a Pannon RTV operatőre vehette át.
A Zentai Magyar Kamaraszínházban megtartott ünnepélyes díjátadón Kabók Erika, a Magyar Nemzeti Tanács Végrehajtó Bizottságának tájékoztatással megbízott tagja szólt az egybegyűltekhez.
Szakmaiság, hitelesség, tájékozottság

„A díj nem azt jelenti, hogy én vagyok a világ legjobb természetfotósa. Inkább úgy mondanám, hogy én voltam a világ legeredményesebb természetfotósa ebben az évben a zsűri szerint” – mondta egyszer Máté Bence természetfotós. A vajdasági Magyar Újságírók Egyesületének elnöksége minden évben kijelöli a szakma legjobbjait. Vannak és voltak közöttük veretes újságírók, nagy tiszteletnek örvendő médiamunkások és ígéretes fiatalok is minden évben. Az elmúlt több mint két évtizedben ez a díjkiosztó gyökeret eresztett, ez lett a szakma ünnepe az évenkénti találkozásunk helyszíne.
A szakmai díjnál értékesebb nincs, hiszen azt azok ítélik oda, akik hitelesen fel tudnak becsülni egy egész életpályát, vagy éppen meglátják a pályakezdőben azt a tüzet, kíváncsiságot és akaratot, ami ehhez a hivatáshoz elengedhetetlen. Valamennyiüknek kijár a tisztelet, hiszen ma újságírónak lenni egyáltalán nem egyszerű, illetve olyan újságírónak lenni, aki a többiek közül kitűnik. De nem lehetetlen. Talán soha nem volt még ennyire összetett és bonyolult a kommunikáció világa, mint napjainkban.
Az informatikai forradalom alapjaiban változtatta meg életünket, és ezen belül óriási hatással van a tájékoztatásra és tájékozódásra is. A szakértők az első újmédiának a könyv megjelenését tartják, mondják a kódexírás után a könyvnyomtatás ugyanolyan horderejű volt, mint ma a kommunikációs csatornák sokfélesége és milyensége.
A hagyományos média ugyan figyelembe veszi a médiafogyasztó igényeit de alapvetően egyirányú kommunikációt biztosít. Az újmédiában a médiafogyasztó tartalomgyártóvá is válhat, döntése szerint. A fogyasztó nemcsak hozzászólhat a közzétett tartalomhoz, hanem látható vagy éppen láthatatlan tömegként a terjesztő szerepét is betölti. 
Mészöly Miklós szerint „a műveltséget elvesztettük az értesültségben: olcsóbb és praktikusabb, mint a műveltség. ”
 

A Vajdasági Magyar Újságírók Egyesületének idei díjazottjai: Szarapka Szabolcs, a Pannon RTV operatőre, Tóth Tibor, a Hét Nap újságírója, Vidács Hajnalka, a Magyar Szó bánáti tudósítója, Gusztony András, az Újvidéki Rádió főszerkesztője, Varjú Márta, a Magyar Szó főszerkesztője, és  Bodzsoni István, a Pannon RTV igazgatója (Fotó: Ótos András)

A Vajdasági Magyar Újságírók Egyesületének idei díjazottjai: Szarapka Szabolcs, a Pannon RTV operatőre, Tóth Tibor, a Hét Nap újságírója, Vidács Hajnalka, a Magyar Szó bánáti tudósítója, Gusztony András, az Újvidéki Rádió főszerkesztője, Varjú Márta, a Magyar Szó főszerkesztője, és Bodzsoni István, a Pannon RTV igazgatója (Fotó: Ótos András)

Nyitókép: Ótos András felvétele