2024. május 9., csütörtök

Kézzel, szeretettel

Egyedi ékszereiről és az alkotás öröméről beszélgettünk a temerini Csernyák Zsuzsannával

A kézimunka az a fajta kreatív monotónia, amire nagy szükségünk van ebben a stresszes, rohanó világban. Azon túl, hogy örömünket leljük az elkészült alkotásban, maga a folyamat is pozitívan hat; edzi a kezet, az ujjakat, jótékony hatással van az ízületekre. Segít koncentrálni, növeli kitartásunkat, segít a düh kezelésében.

Akárhány felé tépi is szét az embert a rengeteg kötelezettség, engedve a kreatív energia késztetésének szemet gyönyörködtető dolgok születhetnek, és az a néhány órás öngyógyító folyamat segít könnyebben forgatni a mindennapok mókuskerekét.

A temerini Csernyák Zsuzsanna – számos kötelezettsége mellett – több szinten is enged kreativitása hangjainak. Zene iránti szenvedélyének kántorként és a helyi Juventus énekkar vezetőjeként hódol, mindeközben összefogja a temerini szálakat a Vajdasági Jótékonysági Liciten. Kézimunkáit, egyedi, gyöngyökből varrt ékszereit is elsőként ezen a platformon értékesítette. Ma sem a profit kedvéért gyártja az apró, de annál mutatósabb mütyürkéket, hanem szeretetből, s mivel érdeklődés mutatkozott a filcből és gyöngyökből összeszerkesztett, ízléses ékszerek, könyvjelzők iránt, Handmade By Zsuzsi néven a közösségi hálón is bemutatja az újabb alkotásokat, itt szívesen fogadja a megrendeléseket is.

Csernyák Zsuzsa (Ótos András felvétele)

Csernyák Zsuzsa (Ótos András felvétele)

– Mindegyik kézimunkát úgy készítem, mintha magamnak készíteném, mindegyikbe beleszeretek, mindegyikbe beleteszem önmagam. Ezt csak így tudom csinálni – mondja Zsuzsi.

– A férjem szerint nagyon alulértékelem a munkámat, hiszen valóban szimbolikus összegért értékesítem ezeket a teljesen egyedi ékszereket, de a célom nem a profit-, hanem az örömszerzés. Elsősorban magamnak szerzek örömöt, míg készítem, és örülök, ha mások is örömüket lelik bennük – mondja Zsuzsi, mikor rácsodálkozom az egyik aprólékosan kidolgolgozott, több színben csillogó, virág formájú bross hátoldalán szerénykedő árcédulára.

– Az nekem bőven elég, hogy a keresetből megvehetem a minőségi alapanyagokat, és kicsi zsebpénz még marad is – fejti ki.

Mindegyik ékszerbe beleteszi önmagát (Ótos András felvétele)

Mindegyik ékszerbe beleteszi önmagát (Ótos András felvétele)

– A kézimunka iránti fogékonyság apai nagyanyám révén ivódott belém – kezdi a történetet Zsuzsi, mikor arról érdeklődöm, hogyan talált rá erre a tevékenységre.

– Nagyanyámmal együtt varrtunk a babáimnak ruhát, készítettünk jelmezt. Nagyanyám állandóan kötött, vagy horgolt. Ha éppen nem dolgozott valamit, akkor kézimunkázott, megtanított engem is. Felnőve is megmaradt bennem a kézműveskedés iránti szeretet, de nem szerettem a hosszadalmas, elhúzódó munkákat. Keresztszemes hímzéssel szerettem varrni, de szóba se jöhetett valami nagy kép, vagy terítő, mindig a gyors sikerélményre törekedtem. Ma már nagyon sokan, így mi is legtöbb esetben borítékot viszünk ajándékba rokonoknak, de szokásom volt egy kis kézműves dologgal személyesebbé tenni ezeket az ajándékokat. Kezembe akadt a filc, amit azért szeretek, mert jó tartást ad, szépen lehet rá varrni is, nagyon sokoldalúan használható.

Egy egyedi készítésű könyvjelző bárkinek kedves ajándék (Ótos András felvétele)

Egy egyedi készítésű könyvjelző bárkinek kedves ajándék (Ótos András felvétele)

Ebből gyakran készítettem ajándékba könyvjelzőket rokonoknak, ismerősöknek. Mikor felfedeztem a Vajdasági Jótékonysági Licitet, ezeket ajánlottam fel. A nem várt sikeren felbuzdulva elkezdtem továbbgondolni ezeket a filcből készült kézimunkákat. Nagyon szeretem a csillogást, a flittereket, a lányomnál pedig ráakadtam gyöngyöcskékre. Megtetszett, elkezdtem kísérletezni, majd utánajárni az interneten, ahol rengeteg ötletet merítettem az indulásnál. Később magam is elkezdtem vásárolni a gyöngyöket, mert egyre több fantáziát láttam bennük. Ezekből a kezdetleges próbálkozásokból született meg az első brossom, amit a barátnőm születésnapjára készítettem.

(Ótos András felvétele)

(Ótos András felvétele)

A brossok azért kezdtek érdekelni, mert a kínálatból valamiért kivesztek, viszont nagyon mutatósak, bármilyen alkalomkor azonnal feldobják az öltözéket.

Milyen kihívásokkal találkoztál a kezdetekkor?

– A formát, a színeket magam gondoltam ki, a kidolgozáson, vagy a kapcsok felerősítésén azonban sokat kellett finomítani, ehhez rengeteg hasznos tanácsot találtam az interneten, de magamnak kellett kitapasztalni, hogyan lesz jó egy munka. Aprócskának tűnik a különbség, ha a gyöngyöket átlátszó zsinórral varrom és nem színes cérnával, sokkal elegánsabb. Rájöttem hogyan lehet jobb a tartása a brossnak, vagy hogyan váljék láthatatlanná a kapocs odaerősítése. Arra is rájöttem, hogy az addig beszerzett gyöngyök nem túl minőségesek, nem is teljesen egyformák, gyorsan lekopik a színük. Kutattam egy kicsit, majd meg is rendeltem az első japán és cseh gyöngyeimet, amelyekkel ma is dolgozom. Ezek már tartósak, a fényük is gyönyörű, jó minőségű gyöngyök. Leginkább 11-es gyöngyökkel dolgozom, de a gyöngy nagysága attól is függ, mekkora lesz maga az ékszer.

Zsuzsi-függő, divatos fém-színekben... (Ótos András felvétele)

Zsuzsi-függő, divatos fém-színekben... (Ótos András felvétele)

Ezen a ponton már megrendelésre is dolgoztál?

– Ekkor még mindig csak a saját örömömre kézműveskedtem, de fejlődni akartam és szerettem volna, ha van egy kicsit változatosabb gyöngykészletem, hogy megvalósíthassam az elgondolásaimat, mikor elkap az ihlet. Egyszer egy barátnőm az egyik brossot látva megkérdezte, hogy pont olyan színekben tudnék-e függőt készíteni. A fejemben egy kis kerek forma jelent meg, ami a valóságban úgy állt össze, hogy a filcre egyenként rávarrtam két sor gyöngyöt, hátoldalára kapott egy merevítést, a két anyagot pedig szintén gyöngyökkel dolgoztam össze. Ekkor készült el az első Zsuzsi-függő. Így neveztem el, mert ez formailag és technikailag is teljesen saját, az én fejemben született meg, és nem jött velem szembe azóta sem semmi hasonló. Így indult. Természetesen azonnal gyártottam magamnak is egyet, mert nagyon tetszett. Aztán folyton kérdezgettek engem és a barátnőmet is, hogy honnan nekünk ez a függő. Kisvártatva az egész baráti körnek gyártottam őket. Mindezt hobbiból, szeretetből, ajándékként.

...és a tengert idézve (Ótos András felvétele)

...és a tengert idézve (Ótos András felvétele)

Aztán eljött az idő, hogy ne a saját profilomon untassam a munkáim bemutatásával az embereket, hanem egy külön oldalt kaptak az ékszereim, és hirtelen lettek a baráti körön kívül is megrendelőim. Legnépszerűbbek továbbra is a Zsuzsi-függők, de gyártok már egész szetteket, tehát nyakéket és gyűrűt is a függők mellé. Orvosi fémből is gyártok függőket, így ha valaki érzékeny, akkor is bátran viselheti.

Milyen ötletekkel keresnek fel téged a megrendelők?

– Nagyon szeretem, ha valaki saját ötlettel keres meg, még akkor is, ha a kínálat elég változatos. Az internet adott egy nagyfokú láthatóságot, ennek köszönhetően pedig külföldről is szép számmal jönnek megrendelések. Nagy kihívás volt egy ajándékba készített, kutya formájú bross, amellyel a megrendelő a barátnőjét lepte meg. Egy fénykép alapján kellett elkészítenem a kutyus mását. Ez például Szarajevóba utazott.

A színeknek és formáknak csak a képzelet szabhat határt (Ótos András felvétele)

A színeknek és formáknak csak a képzelet szabhat határt (Ótos András felvétele)

Egyébként a meghatározott formájú brossok nagyon népszerűek, készítettem már unikornist, pónit, violinkulcsot, vörösboros poharat. Valójában a fantázia szab csak határt a lehetőségeknek. Ezeknél úgynevezett francia drótot használok, ezzel dolgozom a filcre a mintát, majd azt kitöltöm gyöngyökkel. Mire beletanultam fejtettem is ki elég sok munkát, de ha jól megcsinálom a mintát, már könnyű a dolgom. Volt olyan megrendelőm, akinek húsz függőt is készítettem, mind különböző színekben.

Népszerűek a bojtos függők is (Ótos András felvétele)

Népszerűek a bojtos függők is (Ótos András felvétele)

Mái napig nem tudom hogyan akadt rám, de egy diplomata feleségétől is kaptam megrendelést. A ruhájára szeretett volna egy szép csatot. Ilyet először csináltam, és nagyon szép emlékű munka volt, nagyon jól is sikerült. Németországból, Magyarországról is érkezett megrendelés. Van, aki a kínálatból kiválaszt egy neki tetsző formát, majd elküldi egy ruhadarab fényképét, hogy hozzáillő színekben készítsem el az ékszert. Nagyon szeretem a csillogást, így most a strasszokkal is próbálkozom. Csodálatosan mutatnak a gyöngyökkel kombinálva, vagy magukban is. Egészen drámai belépőnk lehet egy ilyen látványos, strassz függővel.

Drámai hatást érhetünk el ezzel a strassz-függővel (Ótos András felvétele)

Drámai hatást érhetünk el ezzel a strassz-függővel (Ótos András felvétele)

Tervezel esetleg szélesebb körben is fogadni megrendeléseket?

– Eljátszottam már a gondolattal, hogy lehetne vásárokba is járni, az internetes marketinget is lehetne komolyabban venni, de erre nem állok készen. Tulajdonképpen voltam is két vásáron, de csakis azzal a céllal, hogy a megrendelőkhöz közelebb hozzam, számukra személyesebbé tegyem a munkáimat. Egészen más ugyanis megfogni, a fény felé fordítani ezeket az ékszereket, mint egy képernyőn látni csupán. Ha viszont komolyabb kínálattal szeretnék előállni, az nagyon hosszadalmas és megerőltető rákészülési folyamat. így az egész már nem lenne hobbi, és bizonyára, nem tudnék akkora szeretettel és élvezettel elkészíteni minden egyes darabot, mint most. Erre a pontra pedig nem szeretnék eljutni.

Szemet gyönyörködtető mütyürkék (Ótos András felvétele)

Szemet gyönyörködtető mütyürkék (Ótos András felvétele)

Miközben beszélgetünk, az asztalt szép lassan beterítő, csillogó mütyürkék leginkább egy imresszionista festmény hatását adják vissza. Zsuzsi pedig rajongással ír le egyenként minden egyes darabot.

Hogy a kép teljes legyen, érdemes megcsodálni ezeket az egyedi munkákat a Hand Made By Zsuzsi Facebook oldalon, ahol az alkotó kreativitását is megkapjuk teljes csomagban. Zsuzsi ugyanis ötletes, humoros, ízléses kis videókkal csinál kedvet az ékszerek viseléséhez, miközben a képsorokból átsugárzik az a derű és szeretet, amelyet minden egyes gyöngyszem rögzítésébe beledolgoz.

Nyitókép: Zsuzsi minden munkát igyekszik aprólékosan kidolgozni (Ótos András felvétele)