2025. május 15., csütörtök

Legyőzhetetlen anyák

Én még a tervezett közös életünkről beszéltem 1999 márciusának egyik tavaszillatú délutánján, amikor ő az egyre hosszabb hallgatásaival éreztette, hogy nem akarja annyira az összeköltözést. A félig kész házának teraszáról néztük a délnek tartó forgalmat, már szótlanul mindketten. A közeli laktanyából nagy zajjal vonultak ki a harckocsik, katonai teherautók. Ne találkozzunk többet, mondtam elköszönéskor, inkább csak próbára akartam tenni őt, megbántottan a hosszú hallgatásoktól, de azt felelte rá, hogy jól van. Másnaptól még a tanáriban is kerültük egymást.

A háború első napjától iskolaszünetet volt, nem is találkozhattunk. Néhány napra rá újrakezdte: hajnalonként az ablakomba tavaszi virágokat rakott. Később jobb sorsra szépült, korai rózsákat. Szirmukra írta a nevem, és azt, hogy szeret. Sárga rózsákra kék irónnal írt, belyukadtak a betűk. Nyitott szemű halottak, ledobtam a kert porába az anyja kertjéből szedett virágokat. Mégis tetszett az ostrom, csak, mint ódivatú történetben, a rábólintás előtt kérettem magam. Végül ismét összejöttünk.

Nála voltam, amikor a tartalékos katonáknak szóló behívóval keresték. De nem a rendőrök, hanem az anyja verte ránk az ajtót: azt szerette volna, ha fia átszökik a határon. Hagyd békében a fiamat, óbégatta, és derékig érő hajamba markolt. Vagy anyád, vagy én, mondtam a vihar után a kapuban.

Nem ment el tartalékosnak, de óvatosságból az épülő házban bujkált, és csak lopva járt haza az anyjához, tiszta ruháért, ételért. Attól kezdve minden éjjel a cementszagú szobákban, zsákokon, homokrakáson fagyoskodva álmodoztunk: ha vége lesz a háborúnak itt lesz a konyha, ott a tűzhely, abban a szobában a gyerekek. A repülőket vártuk, hogy mikor érkeznek fölénk, mert a rádió mindig bemondta, ha fölszálltak a különböző támaszpontokról. A hírek után komolyzene szólt.

Nekünk akkor, ott jó volt. A rettegés elképzelhetetlen magasságokba emelt, az ég fehér vonalai fölé a gyönyörűség. Az áramtalan napokból kevésre emlékszem, de a keskeny utakra a csillagok és a Hold között, a morajra még mindig, a megálló időre, amibe minden tervünk belefért.

Az egyik reggel furcsa szagra ébredtünk. Az anyja lepermetezte a ház környékét, a falakat sóssavval. Tudta, hogy a fiával alszom, éjjelente gyakran ott ólálkodott, lábnyomát elárulta a homok. Elkedvetlenedtem. Már nem meséltem kedvenc ábrándjaimat, hogy a bombázások után vagyunk (pedig akkor már komoly tárgyalások folytak!), kész a házunk, együtt lakunk, hálószobánk teraszáról rálátok a szomszédos házakra, a falu körüli dombokra. Kifáradt bennem az álom, és újabban ő is ismét sokat hallgatott.

Már a nyárban jártunk, gőzölgő kávémba bújva ébredeztem. Minden szerelem elmúlik egyszer, mondta váratlanul, mint aki csak viccel, és csészéje fölött pislogva leste arcom rándulásait. A rádióra figyeltem inkább, arról beszélt, hogy vége. Hetvenhét nap után nem jöttek a repülőgépek se Aviano, se Taszár felől. Hamarosan ő sem bujkált tovább, haza költözött az anyjához.

Lassan tíz éve ennek. Mint két idegen, úgy élünk, nem számít a közös múlt. Ő az anyjával lakik, a háza félig készből pusztul. Az én életem is csendes, csak a kisfiamnak élek. Ha az apjáról kérdez, azt hazudom, hogy egy ismeretlen tartalékos katona volt. Csak azok a rémálmok ne lennének! Álmomban gyakran fehér repülőutakkal teli, morajló, fekete ég alatt állok, és nézem, hogy a fiam egy másik nőt ölelve távolodik, vissza se néz rám. Olyankor fölkelek, oda ülök mellé az ágyra, megsimogatom, és biztos vagyok benne, hogy hozzám mindig visszajön.

Magyar ember Magyar Szót érdemel