2025. május 21., szerda

Szobrok társaságában

A Mátyás királyt ábrázoló bronzalkotást Franjo Mačković készítette
Franjo Mačković:  első lépésként a faváz készült el a Mátyás szobor esetében is

Franjo Mačković: első lépésként a faváz készült el a Mátyás szobor esetében is

A szabadkai Corvin Mátyás utcában minden bizonnyal hamarosan felállításra kerülő Mátyás király-szobor, Franjo Mačković munkája. A szobrászt palicsi otthonában kerestük fel, ahol már a kertben szobrok társaságában találják magukat az odalátogatók. A legszembetűnőbb egy öt méter magas Dávid-szobor:
– Ki akartam próbálni magamat, hogy vajon képes vagyok-e egy ekkora szobort elkészíteni. Michelangelo a kedvencem és leginkább a reális ábrázolás érdekel – mondta a szobrász, majd pedig legújabb művéről, a Mátyás-szoborról beszélgettünk.
– Csákány Lajos, a megrendelő képeket hozott Mátyás királyról, de ezeket nem egy az egyben másoltam le. Az arcvonásainak kialakításhoz az arcképével ellátott pénzeket használtam ihletésül, a ruházatát pedig részletekkel gazdagítottam. Az elképzelés szerint a szobornak lesz kardja és koronája is. Sokáig dolgoztam a Mátyás-szobron, megközelítőleg fél évig. Nem siettem el, előfordult, hogy néhány nap pihenőt tartottam. Erre szükség van, mert ha gyorsan dolgozunk, nem vesszük észre a hibákat. Amikor egy szobrot rendelésre készítek, akkor azt úgy kivitelezem, ahogyan elvárják tőlem. Egyébként nincsenek rajzaim, a szoborról a képek a fejemben jelennek meg, azt pedig ugyanúgy szeretem viszontlátni a kész alkotásnál is. Mondhatni azt is, hogy a tökéletességre törekszem. Amíg alszok, gyakran szobrokkal és agyaggal álmodok – hallottuk a művésztől, aki kitért arra is, hogy bonyolult folyamat elkészíteni egy szobrot.
– A Mátyás-szobor esetében az első lépés a faváz elkészítése volt. Ezek után sok minden függ attól is, hogy milyen szobrot készítünk. Kezdve az agyagtól, amíg eljutunk a gipszformáig, sok a tennivaló. Az alapnál még fából készült a szobor kardja is, de végül majd az is bronz lesz. Az öntödében is még sokat kell dolgozni rajta – tudtuk meg a szobrásztól, aki a saját életéről is mesélt. Elmondása szerint nehéz körülmények között nőtt fel tizenöt testvérével, apja földműves volt. Tizenévesen, petróleumlámpa mellett – mivel áram nem volt – hollywoodi sztárok arcképét rajzolta. Ottjártunkkor meg is mutatta, hogy még őrzi a régi rajzait, amelyeken Tony Curtis, Clarke Gable, és az akkori fiatalok hősei, Tom Sawyer és Davy Crockett látható. Franjo Mačković családját és önmagát is megörökítette, végtelen türelemmel rajzolt, érdekelte a pointilizmus, azaz apró pontokkal is készített rajzokat. Miközben anyja azt tanácsolta, hogy tanuljon, az apja inkább arra hajtotta, hogy dolgozzon.
Az akkori Munkásegyetemen Ivan Jandrić keramikustól tanult, aki azonnal meglátta, hogy jó érzéke van a szobrászathoz, és erre fel is hívta a figyelmét. Dr. Vinko Perčić is felfigyelt a rajzaira, és arra buzdította, hogy Zágrábban folytassa a tanulmányait, végül Belgrádba ment, de ott nem sikerült érvényesülnie, nem lett főfoglalkozású művész.
– Főleg télen, amikor jobban ráértem, festettem és fafaragással foglalkoztam. Részt vettem a Q csoport munkájában is. A palicsi Miroslav Antić Általános Iskolának készítettem egy szobrot Miroslav Antićról. Zvonko Bogdan szobrát is elkészítettem, mint ahogyan a palicsi legendához köthető Pál pásztort is megformáztam, rendelésre pedig a palicsi Kisvendéglő részére egy szakácsfigurát. Az udvaromban is szeretnék egy új alkotást, Szókratész szobrát szeretném felállítani – mondta Franjo Mačković.

Magyar ember Magyar Szót érdemel