2024. április 30., kedd

Rejtői rejtély

Nem államtitok már az 1980-ban bekövetkezett usticai repülőgép-szerencsétlenség, de továbbra sem tudni, mi és ki okozta a tragédiát

Hozzáférhetőek lettek az 1980-ban az olasz Ustica szigete felett felrobbant utasszállító géppel kapcsolatos, eddig államtitoknak minősített olasz diplomáciai és titkosszolgálati dokumentumok, amelyek tartalmát elsőként kedden a La Repubblica közölte. Az évtizedeken át államtitokként kezelt merényletre vonatkozó több ezer akta feloldásával azonban a 34 éves titok bizonyos részleteire derül csapán fény, a darabjaira robbant DC9-es sorsát továbbra is homály fedi.

Az Aerolinee Itavia olasz légitársaság 870-es járata 1980. június 27-én Bolognából Palermóba tartott, amikor – mintegy hetven kilométerre Szicíliától – Ustica szigete felett felrobbant és a tengerbe zuhant. A fedélzetén levő 81 személy (az utasok és a legénység tagjai) életét vesztette. Kezdettől fogva bizonyosnak tűnt, hogy az utasszállítót lelőtték, és nyomban Líbiára terelődött a gyanú, de a feltételezések között szerepelt az is, hogy az DC9-est amerikai vagy más NATO-gép találta el véletlenül, miközben egy, az utasszállító közelében repülő líbiai vadászgépet célzott meg.

Az új dokumentumok sem adnak választ arra, ki lőtte le a repülőgépet, az viszont egyértelműen bebizonyosodik, hogy az olasz, líbiai és amerikai hatóságok évtizedeken át szándékosan akadályozták a szerencsétlenséget kivizsgáló szakértők munkáját, homályban tartották az eset hátterét.

A La Repubblicában közölt dokumentumok szerint, 1992-ben az olasz ügyészségnek sikerült információkat kapnia Abdel-Hamíd el-Bakkús korábbi líbiai miniszterelnöktől, aki Kadhafit vádolta az olaszok elleni terrorista merénylettel. Erre utalnak Olaszország volt líbiai konzuljának telexüzenetei is, melyek a tragédia előtt arra figyelmeztették Rómát, hogy Kadhafi támadásra készül. Az usticai katasztrófa után egy hónappal egy líbiai vadászgép zuhant le a dél-olasz Calabria hegyei felett: az akták szerint a gép darabjait és a pilóta holttestét az olaszok villámgyorsan eltüntették. A titkosítás alól feloldott jelentések azt is bizonyítják, hogy a repülőgép lezuhanásakor a Tirrén-tenger övezetében egy amerikai hadihajó és több amerikai vadászgép is tartózkodott. Ezt Washington soha nem ismerte el.

A repülőgép-szerencsétlenséget tisztázni igyekvő olasz bírósági eljárás 2013-ban zárult le, amikor a semmítőszék – a felelősök megnevezése nélkül – az olasz belügyminisztériumot és a közlekedési tárcát az áldozatok családtagjainak kártérítésére ítélte.