2024. április 30., kedd

Súlyos harcok Donyeckben és Luhanszkban

A NATO szakít Oroszországgal – Moszkva az EU-ból származó élelmiszerre is importtilalmat vezetett be

Három civil vesztette életét és öten sérültek meg csütörtökre virradóra Donyeckben az ukrán fegyveres erők és a szeparatisták között dúló harcokban – közölte a kelet-ukrajnai város vezetése.

A tüzérségi támadás nyomai Donyeckben (Fotó: Beta/AP)

A tüzérségi támadás nyomai Donyeckben (Fotó: Beta/AP)

A megyei egészségügyi hatóság közben arról adott hírt, hogy tüzérségi támadás ért egy kórházat Donyeck központjában, ennek következtében egy ember meghalt, ketten pedig megsebesültek.

A harcok nap közben sem szűntek meg Donyeckben, heves tűzharc bontakozott ki az ukrán biztonsági szolgálat (SZBU) helyi épületénél. A városvezetés arra kérte a lakókat, hogy hagyják el az utcákat, és vonuljanak biztonságos helyre.

A helybeliek a város több kerületéből jelezték, hogy időről időre robbanások zaja, nehéztüzérségi fegyverek lövései és gépfegyversorozatok hallatszanak.

A városvezetés szerint Donyeck élelmiszerellátása kielégítő, a tömegközlekedési eszközök is menetrend szerint járnak.

A harcok sújtotta másik kelet-ukrajnai megyeközpontból, Luhanszkból viszont azt jelentették, hogy gondok vannak a település élelmiszerellátásával, a boltok nagy része zárva tart. Az utcákon tálcákról árulják a kenyeret, az árusítóhelyek előtt hosszú sorok kígyóznak.

A városi tanács közlése szerint a településen a helyzet kritikus, és napról napra egyre rosszabbá válik. Már két hete Luhanszk nagy részében nincs áram- és vezetékes vízszolgáltatás. Múlt vasárnap óta a város egész területén némák a vezetékes és a mobiltelefonok. A bankok nem működnek, nem érkeznek meg a fizetések, a nyugdíjak és a szociális ellátások.

Az éjjel is heves tűzharcok folytak a városban, több lakóház és épület megrongálódott.

Lelőttek egy vadászrepülőgépet az oroszbarát szakadárok ellenőrizte kelet-ukrajnai térségben – jelentette csütörtökön az AFP francia hírügynökség. A Donyeck térségében alacsonyan repülő vadászgép felrobbant, majd egy mezőre zuhant. A pilóta még a gép földre érése előtt katapultált.

Közben Andrij Liszenko, az RNBO szóvivője csütörtöki sajtótájékoztatóján közölte, hogy az elmúlt 24 órában az ukrán fegyveres erők hét katonája vesztette életét és 15 sebesült meg a Kijev által terrorellenesnek elnevezett kelet-ukrajnai hadműveletben.

A szóvivő arról is beszámolt, hogy orosz területről ismét aknavetőkkel, Grad rakéta-sorozatvetőkkel, tarackágyúkkal és lőfegyverekkel lőttek át az orosz határ túloldaláról – a rosztovi területről – Luhanszk megyében állomásozó ukrán katonákra és határőrökre. Utóbbiak közül többen megsebesültek – mondta a szóvivő, de pontos számot nem közölt.

Liszenko kijelentette, hogy a szakadárok továbbra is kapnak Oroszországból katonai járműveket és fegyvereket, valamint erősítésükre újabb zsoldosok érkeznek Ukrajnába. Beszámolt arról, hogy az elmúlt napokban kilenc harckocsit, hét páncélozott járművet és két Ural teherautót hoztak át a határon Oroszországból Kelet-Ukrajnába.

A védelmi tanács honlapján csütörtökön azt írta, hogy 46 ukrán katonatisztet – köztük a határőrség 28 tagját – tartják erővel fogva orosz területen. A testület operatív értesülésekre hivatkozva közölte: veréssel kényszerítik az ukrán fegyveres erők tisztjeit arra, hogy vallják be, szándékosan lövettek át orosz területre.

Anders Fogh Rasmussen NATO-főtitkár felszólította csütörtökön Oroszországot, hogy a kelet-ukrajnai válság további mélyítése helyett erőfeszítéseit inkább a helyzet stabilizálására összpontosítsa.

Az észak-atlanti szövetség főtitkára erről kijevi látogatása során beszélt. Felszólította továbbá Moszkvát, hogy „lépjen vissza a szakadék széléről”, vonja vissza katonáit az ukrán határtól, és békefenntartás ürügyével ne hatoljon be csapataival Kelet-Ukrajnába.

A NATO-főtitkár kijelentette, hogy a Donyeck megyében – vélhetően rakétatalálat miatt – lezuhant maláj utasszállító repülőgép július 17-ei katasztrófáját is az okozta, hogy Oroszország „felelőtlenül” támogatja a kelet-ukrajnai szeparatistákat.

Rasmussen Ukrajna NATO-támogatásáról, az észak-atlanti szervezet és Kijev együttműködésének mélyítéséről folytatott megbeszéléseket Arszenyij Jacenyuk kormányfővel, Pavlo Klimkin külügyminiszterrel és Olekszandr Turcsinovval, a parlament elnökével.

Az ukrán parlament sajtószolgálatának közlése szerint a Turcsinovval folytatott találkozóján a főtitkár kijelentette, a NATO leállítja együttműködését Oroszországgal, és úgy határozott, hogy erősíti Ukrajna támogatását és együttműködését Kijevvel, valamint erősíti a kollektív védelmet valamennyi tagországa biztonságának szavatolása érdekében.

A főtitkár a találkozón leszögezte, hogy a NATO elítéli a Krím félsziget Oroszország általi törvénytelen bekebelezését, és Moszkva minden olyan lépését, amely Ukrajna területi épségének csorbulásához vezetett.

A NATO sajtószolgálata szerint a főtitkár azért érkezett az ukrán fővárosba, hogy az észak-atlanti szövetség támogatásáról biztosítsa Kijevet Ukrajna szuverenitásának és területi épségének megőrzésében.

Az ukrán kormány sajtószolgálatának közleménye szerint Rasmussen és Jacenyuk miniszterelnök a megbeszélésen megvitatta, miként mélyítheti együttműködését Kijev és a NATO, tekintettel az Ukrajnával szembeni oroszországi agresszióra. Ilyen területként említették az ukrán haderőreformot.

Közben Oroszország csütörtökön importtilalmat rendelt el az ellene szankciókat alkalmazó országokból származó gyümölcsre, zöldségre, hús- és haltermékre. Ezt Dimitrij Medvegyev miniszterelnök jelentette be a kormányülést követően. Az intézkedés az európai uniós tagországokra is vonatkozik.

„Oroszország egyévi időtartamra teljes embargót vet ki a marhahús, a sertéshús, a gyümölcs- és zöldségtermékek, baromfi, hal, sajt, tej, tejtermék behozatalára az Európai Unióból, az Egyesült Államokból, Ausztráliából, Kanadából és Norvégiából” – közölte Medvegyev.

Az Oroszország által bevezetett ellenintézkedések nem vonatkoznak a gyermek élelmiszerekre, sem olyan árucikkre, amelyet az orosz állampolgárok maguk vásárolnak a szankciók által érintett országokban – hangsúlyozta az orosz miniszterelnök.

Medvegyev egyúttal közölte, Moszkva ellenintézkedéseken dolgozik a Dobroljot orosz légitársaság ellen elrendelt szankciók miatt. Kilátásba helyezte, hogy meg fogják tiltani a nyugati légitársaságok Európa és Ázsia között közlekedő járatainak az orosz légtéren keresztül történő átrepülését. Ezen járatok számára a Szibéria felett vezető útvonal a legrövidebb.

Politikai motivációjúnak tartja az Európai Bizottság az európai uniós tagországok ellen csütörtökön bejelentett orosz importtilalmat – derül ki az EU brüsszeli végrehajtó testületének közleményéből. A bizottság szóvivője jelezte azt is, hogy Brüsszelben jelenleg vizsgálják az orosz intézkedések hatásait.

Az EU egyúttal értésre adta, hogy fenntartja a jogot ellenlépések megfontolására.