2024. április 30., kedd

Peru őserdejében 35 csacsapoja szarkofágot fedezték fel

Az észak-perui őserdőben 35 csacsapoja indián szarkofágot, bennük múmiákat fedeztek fel helyi lakosok. A leletekre még júliusban találtak rá, ám az esetet idáig titokban tartották, hogy a sírrablókat távol tartsák.

A helyi lakosok a Bongara provinciabeli Jazan megye El Tigre-hegyén találták meg a 700-1500 között virágzott csacsapoja kultúrához tartozó temetkezési helyet.
A perui kulturális minisztérium régészeket küldött a sírokhoz, hogy felmérjék őket és további lelőhelyek után kutassanak. A régészek szerint a bebalzsamozott múmiák igen jó állapotban maradtak fenn.
Az első vizsgálatok szerint a sírokban vezető csacsapoja családok gyerekeinek a holttestei nyugszanak. A törzset, amelynek neve felhőharcosokat jelent, az inkák igázták le röviddel azelőtt, hogy a spanyolok gyarmatosították volna a földjüket.
A csacsapoják tisztelték halottaikat: egyenként szarkofágokba, vagy közös mauzóleumokba temették őket. A mauzóleumokat természetes barlangokban alakították ki, vagy meredek sziklafalakba vésték.
Hajdani településeiken a törzs életének számos nyomát találták meg. Legismertebb építményük az Andok mintegy 3000 méter magas Barreta-csúcsán álló Kuelap kőerőd.