2024. április 30., kedd

Macron harcot hirdetett a „szociális dömping” ellen

Emmanuel Macron francia elnök tegnap Romániában és Bulgáriában folytatta kelet-közép-európai körútját. Szerdán az ausztriai Salzburgban Christian Kern osztrák kancellárral és az úgynevezett slavkovi hármas – Ausztria, Csehország és Szlovákia – kormányfőivel egyeztetett. Tegnap Klaus Iohannis román államfő fogadta Bukarestben a feleségével érkező Macront.

A Bukarestben elhangzottak alapján egyértelműen kiderült, hogy a francia elnök körútjának egyik központi célja, hogy megszerezze a hozzájárulást az érintett országok vezetőitől a munkavállalók kiküldésére vonatkozó európai szabályozásnak a módosításához. Ez francia érdek volna, és Macron egyik választási ígérete.

Miről is van szó? Brüsszelnek egy 1996-os a munkavállalók kiküldetésére vonatkozó irányelvéről. Ez a jogszabály lehetővé teszi az uniós tagállamokban működő cégeknek, hogy meghatározott időre egy másik tagállamba „száműzzék” a munkavállalót, aki továbbra is a kiküldő céggel marad munkaviszonyban, tehát a küldő ország társadalombiztosítási rendszeréhez tartozik. Ennek alapján a munkáltató a szociális járulékokat a küldő országban fizeti, nem például Franciaországban vagy Belgiumban. Ez szúrja a szemét Macronnak.

Az MTI beszámolója szerint a Cotroceni-palotában zajló megbeszélés után tartott sajtótájékoztatón Emmanuel Macron biztosnak mondta, hogy az év végéig sikerül megállapodni a kiküldött munkavállalókról szóló európai uniós jogszabály módosításáról. Kijelentette: a direktíva módosítása révén korlátozni kell a munkavállalók másik országba történő kiküldésének az időtartamát, és biztosítani kell, hogy egy-egy országban ugyanazért a munkáért ugyanazt a bért fizessék a kiküldött munkaerőnek, mint a hazainak.

A francia elnök gratulált Klaus Iohannis román elnöknek azért az igyekezetéért, hogy együtt dolgozzanak ezen a területen. Úgy vélte: a román fuvarozók félreértették a törekvését, amikor ellenük irányuló lépésként értelmezték a kezdeményezést. Szerinte a javasolt szabályozás csupán azt a gyakorlatot iktatná ki, hogy francia szállítók román sofőröket alkalmazzanak, és romániai béreket fizessenek számukra. Úgy vélte, ez „szociális dömping”, és ellene szól az Európai Unió elveinek.

A témával kapcsolatban Klaus Iohannis román elnök a „szociális dömping” kiküszöbölésére tett francia törekvést is legitimnek tartotta, de a román munkavállalók azon igyekezetét is, hogy Franciaországban dolgozzanak. Úgy vélte, szakértők további munkájára van szükség ahhoz, hogy a vitatott EU-direktívát jobbá tegyék.

„Méltányos megoldást akarunk mindenki számára. (.) A szállításban olyan szabályozás kell, amelyik kiiktatja azokat, akik a fejlettség különbözőségével spekulálnak” – jelentette ki a román elnök.

Klaus Iohannis nyomatékosította: tíz évvel az EU-csatlakozás után Románia ma az Unió felnőtt államának számít, és „az EU újjáalapító állama akar lenni”. Hozzátette: szorosabb együttműködést szeretne a két ország között, különös tekintettel az európai projektum megszilárdítására, akár újbóli meghatározására, mert ehhez mindkét ország ragaszkodik. 

Havasi: Nem volt szó magyarországi látogatásról

Nem volt szó arról, hogy Emmanuel Macron francia elnök mostani útján Magyarországra jönne, ugyanakkor még ebben az évben sor kerülhet egy újabb hivatalos találkozóra a V4-ek és Franciaország között; ennek időpontját még keresik – válaszolta az Origo kérdésére Havasi Bertalan, a miniszterelnök sajtófőnöke.

A portál csütörtöki írásában felidézte, a francia elnök előző nap háromnapos kelet- és közép európai útra indult. Az úttal kapcsolatban az ellenzéki sajtóban megjelentek olyan állítások, hogy Macron szándékosan nem jön Budapestre. Erről azonban eredetileg sem volt szó – írta a lapnak Havasi Bertalan.

A Miniszterelnöki Sajtóiroda vezetője közölte: „Nem volt olyan terv vagy megállapodás, hogy Emmanuel Macron az idén augusztusban Magyarországra látogatna. Ugyanakkor júniusban, az EU-csúcstalálkozó előtt a visegrádi négyek miniszterelnökei – köztük Orbán Viktor – már megbeszélést folytattak a francia elnökkel. Itt merült fel annak lehetősége, hogy még ebben az évben tarthatnának egy újabb Franciaország–V4 hivatalos találkozót.” (MTI)