2024. április 30., kedd

Budapesten marad a CEU

Minden tevékenységét Budapesten fogja végezni a Közép-európai Egyetem (CEU) a 2017/2018-as tanévben – mondta a felsőoktatási intézmény elnök-rektora kedden Budapesten, sajtótájékoztatón.

Michael Ignatieff (középen) beszél az egyetem sajtótájékoztatóján (Fotó: MTI)

Michael Ignatieff (középen) beszél az egyetem sajtótájékoztatóján (Fotó: MTI)

Michael Ignatieff közölte, a CEU üdvözli a tárgyalások megkezdését Magyarország kormánya és New York állam vezetése között: tudomása szerint Altusz Kristóf miniszterelnöki megbízott múlt pénteken telefonon felvette a kapcsolatot New York állam vezetésével.

„Nem fogunk bezárni. Budapest az otthonunk” – szögezte le Michael Ignatieff, hozzátéve: reményeik szerint mihamarabb olyan hosszú távú megállapodás fog születni, amely lehetővé teszi a CEU Budapesten maradását.

„A magyar kormány térfelén pattog a labda, arra várunk, hogy konstruktív tárgyalásokat folytassanak New York állammal” – fűzte hozzá az elnök-rektor.

Michael Ignatieff újságírói kérdésre válaszolva úgy vélte: az elmúlt két hónapban tanúsított ellenállásnak hála most erősebb pozícióban vannak, mint amikor a parlament elfogadta a felsőoktatási törvény módosítását. Mint fogalmazott, nem csupán a CEU, hanem az összes magyarországi egyetem szabadságáért küzdenek.

Súlyos hiba lenne azt gondolni, hogy a kormány halogatással vagy a törvényi környezet további szigorításával ráveheti a CEU-t a távozásra Budapestről – emelte ki az elnök-rektor, aki szerint a magyar főváros a világ lehető legjobb helye egy egyetem számára.

Michael Ignatieff bejelentette azt is: június 22-én nemzetközi konferenciát rendeznek az akadémiai szabadság kérdéséről, a tanácskozás főszónoka Mario Vargas Llosa Nobel-díjas író lesz. Az egyetem tanévzáróján pedig Joachim Gauck volt német elnök veszi át az intézmény Nyitott Társadalom Díját.

Menczer: Nem teljesíthetetlen a törvényi követelmény

A magyar felsőoktatási törvény nem támaszt teljesíthetetlen követelményeket a külföldi egyetemekkel szemben – hangoztatta a Külgazdasági és Külügyminisztérium sajtófőnöke a közmédiának kedden adott nyilatkozatában.

Menczer Tamás azt mondta: ezt mutatja az is, hogy a négy érintett ország közül három nagykövete – a kínai, a thaiföldi és a malajziai – gyakorlatilag technikai kérdésként kezeli az ügyet, az érintett iskolák sem kifogásolják a törvényt.

A három amerikai intézmény közül a McDaniel College-dzsel folytatott tárgyalások haladnak a legjobban – tette hozzá.