2024. május 16., csütörtök
VÁLASZTÁSOK 2022.

A kisebbségi jogok kérdése mindig aktuális

A VMSZ tizenegy fejezetből álló választási programmal készült

A közelgő szerbiai rendkívüli parlamenti választásról és a magyarországi országgyűlési választásokról, a két ország kapcsolatairól, továbbá bel- és külpolitikai aktualitásokról nyilatkozott a Vajdasági Rádió és Televízió Pravi ugao című műsorában dr.Pásztor Bálint, a Vajdasági Magyar Szövetség listavezetője az előrehozott köztársasági parlamenti választásokon.

Értékelése szerint mindkét választás egyaránt fontos, továbbá az is fontos lenne, hogy a szerbiai és a magyarországi választást követően mindkét országban ugyanazok a politikai tömörülések kormányozhassanak, mint eddig. Hozzátette, a VMSZ azt üzeni a szerbiai magyar kettős állampolgároknak, éljenek szavazati jogukkal és a Fideszre voksoljanak. Szerbia vonatkozásában a VMSZ érdeke az, hogy a rendkívüli parlamenti választáson minél jobb eredményt érjen el, hogy folytathassa az évekkel ezelőtt megkezdett tevékenységet.

Pásztor Bálint álláspontja változatlan azzal kapcsolatban, hogy Szerbia és Magyarország kapcsolata olyan jó, mint szinte soha korábban a történelem során. A listavezető ezzel összefüggésben kiemelte, hogy Magyarország az elmúlt néhány évben 350 millió euró értékben ruházott be Szerbiában a Prosperitati Alapítvány közvetítésével, ez pedig vitathatatlanul jó az ország számára is, hiszen a támogatott gazdák és vállalkozók Szerbiában adóznak.

A VMSZ választási programjával kapcsolatban elmondta, hogy – bár napjainkban ritkaságszámba mennek a választási programok –, a VMSZ ezt az idén is összeállította, ezúttal 11 fejezetből áll. Ebben korábban kevésbé hangsúlyos területek is megjelennek, mint a környezetvédelem, a népesedés és a családtámogatás, emelte ki, mondván: „Mivel a VMSZ az egyetlen olyan magyar politikai tömörülés, amelyik indul a választásokon, a nemzeti identitás megőrzése is hangsúlyosan képviselteti magát a választási programban”. Az utóbbi terület esetleges hiányosságaira vonatkozó kérdésre válaszolva Pásztor kifejtette, szerinte elmúltak azok az idők, amikor a kisebbségi jogok, illetve a nemzeti identitás veszélyeztetettségéről volt indokolt beszélni. Ugyanakkor tény, hogy a nemzeti kisebbségek helyzetét mindig jobbá lehet tenni, egyebek mellett a jogalkotás által. Mint arra rámutatott, ezen sokat dolgoztak az elmúlt években, ugyanakkor a törvényes rendelkezések alkalmazását olykor és bizonyos területeken erősíteni szükséges. A VMSZ nem áll el azon ambíciójától, hogy a nemzeti kisebbségek helyzete minél jobb legyen, nyomatékosította Pásztor Bálint, aki a választási feltételekhez kapcsolódóan abbéli örömének adott hangot, hogy értesülései szerint az idén egyetlen párt sem bojkottálja a választásokat, „ez annak a jele, hogy az elmúlt időszakban mégis sikerült előrelépni”. A választási feltételeket jobbá tenni hivatott, nemrégiben elfogadott törvényes megoldások némelyikét „furcsának” minősítette, ám megjegyezte: ha ez volt az ára annak, hogy az idén ne legyen bojkott, akkor megérte. „Vajon az USA-ban, Németországban, vagy Nagy-Britanniában nem adnak át nem sokkal a választások napját megelőzően utakat? Németország vonatkozásában viszont senki nem mondja, hogy ezzel nyomást gyakorolnak a választópolgárokra” – jegyezte meg Pásztor Bálint.

A műsorvezetőnő, a Financial Times elemzésére hivatkozva azt a kérdést is feltette, hogy a szerb és a magyar vezetés barátsága Szerbia uniós integrációs folyamatának a kárára lehet-e, elsősorban a jogállamisággal és a joguralommal kapcsolatos, mindkét országra vonatkozó kedvezőtlen értékelések okán. Pásztor Bálint nemmel válaszolt, szerinte a Financial Times nagy tekintélynek örvend, ám nem független, másrészről pedig Orbán Viktornak és a Fidesznek jelenleg harmadik alkalommal van kétharmados többsége. Magyarországon az ellenzék eddig soha nem mondta, hogy a választások igazságtalanok voltak, vagy nem álltak összhangban a demokratikus mércékkel, jegyezte meg Pásztor Bálint, mondván: attól, hogy valaki nagy támogatottságot élvez, még nem diktátor.

A nemzetközi közösség azon elvárásával kapcsolatban, hogy az orosz–ukrán válság miatt Szerbia csatlakozzon az EU által is elrendelt, Oroszországot sújtó szankciókhoz, Pásztor Bálint kifejtette: „Tény, hogy Ukrajna az elmúlt időszakban több, a nemzeti kisebbségek szempontjából kedvezőtlen törvényt hozott, amelyek természetesen az ottani magyar közösséget is érintik. Ennek ellenére a Magyar Kormány maradéktalanul támogatta Ukrajna területi integritását és szuverenitását. Ez elvszerű hozzáállás. Napjainkban a területi szuverenitást nem lenne szabad megkérdőjelezni, hiszen azzal Pandóra szelencéje nyílhat ki. Értékelésem szerint az egyetlen helyes lépés támogatni Ukrajna területi integritását és szuverenitását.”