2025. május 12., hétfő

Ingyenes alkalmazások krémjei

Alkalomadtán érdemes kipróbálni és használni az ingyenes alkalmazásokat.

Fájlkezelők

Sokféle kétpaneles fájlkezelő közül választhatnak az érdeklődők, de a Total Commanderrel eddig egyik sem tudta felvenni a harcot érdemben. Most először azonban úgy érezzük, van olyan alternatív alkalmazás, amely nemcsak arra képes, hogy funkcionálisan helyettesítse a népszerű programot, hanem néhány területen még túl is teljesíti annak tudását. Az ingyenes Multi Commander felületének kinézete és elrendezése részletesen testre szabható, így akik esetleg nem rajonganak annyira a klasszikus kétpaneles elrendezésért és az alsó gombokért, azok átállíthatják a paramétereket. A Commanderben megszokott funkciókon kívül a program többek között arra is képes, hogy megjelenítse a regisztrációs adatbázist, megtalálható benne képkonvertáló és -átméretező, valamint számos olyan funkció, amelyeknek csak ritkán vesszük hasznát. Kissé átláthatatlan a menürendszere, de megszokható.

Elsősorban azoknak ajánljuk az ingyenes Explorer++ fájlkezelőt, akiknek nincs szükségük kétpaneles fájlkezelőre, de szeretnének az Intézőnél praktikusabb alkalmazást használni. A program leghasznosabb funkciója, hogy megkönnyíti a mappák közti fájlrendezést.

A többi alkalmazástól eltérően a Double Commander Windows mellett Linux és macOS alatt is használható. Funkcionálisan körülbelül ugyanazt nyújtja, mint a Total Commander, és kezelése is nagyon hasonló. Azok számára mindenképp megér egy próbát, akik nem kedvelik a Multi Commandert.

Kétpaneles fájlkezelő, kissé fapados felülettel. A Nomad.NET a kétpaneles fájlkezelők legfontosabb funkcióival szolgál, nem stresszeli kismillió funkcióval a felhasználóit. A hétköznapi használat során fontos eszközök mind megtalálhatók benne, így a legtöbb helyzetben bőségesen elegendő a tudása.

Időnként előfordul, hogy a Windows nem engedi valamely állomány törlését, mert állítólag egy alkalmazás éppen használja. A PC újraindítása általában megoldja a problémát, de ha mégsem, akkor a fileAssassin alkalmazással feloldhatjuk a zárolást. Kártevők eltávolításakor különösen hasznos lehet.

Amilyen egyszerű, annyira hasznos lehet a Visual Subst alkalmazás. Segítségével bármely, a számítógépünkön megtalálható mappát társíthatjuk egy használaton kívüli meghajtó betűjeléhez. A szoftverrel gyorsabban és kényelmesen elérhetjük az egymástól távol lévő, gyakran használt mappáinkat.

Jegyzetelők diákoknak

Sokféle információt kell észben tartaniuk a diákoknak, segítségül érdemes rendszeresíteniük egy jegyzetelőalkalmazást. A Microsoft OneNote az egyik legjobb megoldás; az összes fontos jegyzettípust támogatja, szabadon lehet benne kijelölőt használni és rajzolni a felületén, ráadásul a népszerű platformokon mind elérhető. A Windows 10-be

már beépítették, rendelkezik webes felülettel, külön alkalmazásként pedig a régebbi Windowsokra, Macre, Androidra, iOSre is telepíthető. A különféle eszközökön futó verziók automatikusan szinkronizálják a tartalmakat egymás között, például az okostelefonon felírt jegyzet a számítógépen is megjelenik.

Azoknak, akik nem kedvelik a OneNote-ot, érdemes kipróbálniuk a szintén sokfunkciós Evernote-ot. Webes felületről, továbbá Windows-, macOS-, Android- és iOS-kliensekkel használható a szolgáltatás. Ingyenes változata ugyan limitált funkcionalitású, ám még így is felülmúlja sok rivális tudását.

A Google Keep egy többféle feladatra felkészített jegyzetelő. Legérdekesebb funkciója, hogy a teendőlistákat több személy is kezelheti egyszerre, például egy bevásárlólistán lévő elemeket szimultán több felhasználó is kipipálhat vásárlás közben a saját mobiljáról. Web, Android, iOS platformokon érhető el.

Nem mindenkinek van szüksége jegyzetelőre, a mindennapok során egy szimpla teendőlista is megfelelhet a helyzet kézben tartására. A Microsoft To-Do – lánykori nevén Wunderlist – jó megoldást jelenthet. A webes felület mellett modern Windows 10-, Android- és iOS-appokkal rendelkezik.

Csak Androidon elérhető jegyzetelő a Timetable, amely – ahogy már a nevéből is sejthető – egy órarendkezelő program. Egy darabig persze eltart felvinni a tanórákat, de ezt szerencsére évente maximum kétszer kell megtenni. Képes arra, hogy az órák ideje alatt magától elnémítsa a telefont.

Webszolgáltatások

Tönkretette régóta használt alkalmazásodat a fejlesztő? Kiderítenéd, hogy egy fizetős programnak létezik-e ingyenes alternatívája? Az AlternativeTo webszolgáltatásban érdemes kezdeni a kutakodást, amely kifejezetten az efféle problémák megoldására szakosodott.

Rossz szokásaink megnehezíthetik hétköznapjainkat, ráadásul nem is biztos, hogy tudatosul bennünk, mekkora kárt okozunk saját magunknak. A Jststrt szolgáltatásban önfejlesztési célból követhetjük hétköznapi rutinjainkat és szokásainkat.

A GameSessions szolgáltatásból fizetős játékok demóverzióit tölthetjük le, majd telepítésük után egy megadott ideig játszhatunk velük. A próbaidő lejárta után a rendszer felajánlja a játék bérlésének vagy megvásárlásának lehetőségét. Egyedi és hiánypótló szolgáltatás.

Játékok

Taktikai, első személyű lövöldözős játék, méghozzá a hardcore fajtából: az Arma 3 ingyenesen játszható verziója az Argo, közvetlenül a Bohemia Interactive jóvoltából. Egyjátékos és többjátékos módokat is kínál, nincsenek benne mikrotranzakciók, de van hozzá egy 10 eurós támogatói csomag. Ez kizárólag kozmetikai jellegű előnyöket kínál, plusz a izetős játékosok hozzáférést kapnak egyes privát szerverekhez is.

A Phantom Dust eredetileg 2004-ben jelent meg az első Xboxra, azonban most Windows 10 és Xbox One platformokon is játszhatóvá vált. Egyjátékos és többjátékos módokat is kínál, műfajilag nehezen behatárolható. A játékosok harmadik személyű nézetben irányítják a karakterüket, rombolható arénákban kell harcolniuk, azonban fegyverek helyett „varázslatokat” használnak. A Hearthstone-ban tapasztalthoz hasonlóan a varázserőt gyűjthető kártyás módszerrel szerezhetik be.

Eredetileg havidíjasnak indult az NCSoft MMO-ja, ám mára teljesen ingyenesen játszható lett a WildStar, ráadásul nem pay-to-win. A hasonló játékok többségétől eltérően irányítása és harcrendszere is inkább arra hasonlít, amit a harmadik személyű lövöldözős játékokban láthatunk, ebből fakadóan a harcok a szokásosnál nagyobb iramúak és akciódúsabbak. Graikája stílusos, nem veszi magát túl komolyan a játék, kezelőfelületét azonban szokni kell. Egy próbát mindenképp megér, főként, ha sok szabadidővel rendelkezünk.

Amennyiben szükség lenne egy ingyenes vírusirtóra, érdemes kipróbálni a Kaspersky Freet. Ugyanaz a védelmi motor dolgozik benne, mint a fejlesztő izetős termékeiben, csak kevesebb funkcióval rendelkezik. (A PC World nyomán.)

Magyar ember Magyar Szót érdemel