2025. május 13., kedd

Ajánlatok az akciós elektronikai cikkek vásárlásához

Okostelefonoknál, tableteknél, SSD-knél, monitoroknál az itt említett tényezőket is figyelembe vehetjük az idei év végi és újesztendei akciós, leárazásokkal teli ünnepi szezonban

Okostelefonvásárlási tippek

Ismét szintet léptek az okostelefonok, így a tavaly még középkategóriás tulajdonságokat már belépőszinten is elérjük. Egyre több gyártó alumínium készülékházban kínálja termékét, elterjedt az ujjlenyomat-olvasó is, és a full HD felbontás sem számít luxusnak. A középkategória sokat lépett előre a kamerarendszerek területén, és a központi egységek is fejlődtek. Mobiltelefonban a csúcsot 2017 végén a speciális kijelzők jelentik PC-vel összemérhető számítási teliesítmény és gigabites LTE mellett. A független készülékekben általános a dupla SIM, és sokszor kezdőszettet (tok, powerbank, extra kábel) is kínálnak ajándékba. A legtöbb telefon már képes gyorstöltésre, de ehhez általában külön töltőt kell vásárolni. A szolgáltatók előszeretettel leértékelik az előző generációs készülékeket.

A kameráikat tekintve már belépőszinten is megjelentek a dupla kamerás megoldások. A második lencse általában teleobjektív, más mobilokon színszűrő nélküli a másodlagos érzékelő, ezzel javítható a képminőség. A hálózati modul terén a Wi-Fi ac-hez érdemes ragaszkodni, LTE-ből pedig a Cat6 (300/50 Mbit/s) az ideális. A legújabb készülékekben már Bluetooth 5 is van az NFC, GPS és FM rádió mellett.

A biometrikus azonosítás; az ujjlenyomat-olvasó hasznos, ragaszkodjunk hozzá, emellett prémium kategóriában írisz- és arcfelismerést is kapunk. Az ujj legtöbbször a készülék hátuljára kerül. A részleges fémház elvárható a belépőszinten is, a teljes alumíniumborítás azonban még nem jelenti azt, hogy egyben vízálló a készülék. A kijelzőt is védeni kell, ebben a Corning Gorilla Glass kiváló. A kijelzőt tekintve Full HD felbontásnál alább már ne adjuk. A kis mobilok 4,7-5,2 colosak, az általános az 5,5 col. A prémium készülékek egyedi képarányú, lekerekített kijelzősek és Super AMOLED-panelt használnak. A SoC, a RAM és a tárhely tekintetében, a magok száma helyett a fejlettséget érdemes figyelni. A Snapdragon 835 a csúcskategória, alatta a 6-os széria számít jónak, illetve az egyedi fejlesztésű SoC-k közül a Kino960 és az Apple All. 2018-ban pedig már Windows 10-zel működtetett Snapdragon 845-ös platformú készülékek is várhatóak. A csatlakozók terén a dupla SIM és az mSD-bővítőhely hasznos. Új készüléket inkább már válásszunk USB Type-C-vel, gyorstöltés funkcióval, viszont az analóg jack egyre kevesebb csúcstelefonon található meg.

Belépőszinten kiemelkedik a XIAOMI MI A1 alumíniumházú, ujjlenyomatolvasós, takarékos, de erős SoC-t tartalmazó és dupla kamerás Xiaomi olcsó telefonja, amelynek képességei egy-két éve még csúcskategóriásnak számítottak.

A középkategóriában kiemelkedű HUAWEI HONOR 9-cel gyakorlatilag a Huawei P10-et kapjuk meg elegáns, tükörfelületű házba csomagolva, felső kategóriás SoC-kal, rengeteg extra szolgáltatással és nagyon jó kamerarendszerrel.

A prémium kategóriában jeleskedik a SAMSUNG GALAXY S8. Sok, drága telefon van a piacon, de a Galaxy S8 még mindig az egyik legjobb: erős belső, tökéletes kijelző és tonnányi extra szolgáltatás elfogadható áron.

Táblagépek jellegzetességei

Meglepő, de még mindig nagy a kereslet a táblagépek iránt. A tartalomfogyasztásra, játékra ideális eszközök világában megtorpant a fejlesztés, de lehet jó készüléket találni. A SoC-k terén nem sokat erősödtek az újabb modellek azonban takarékosabbak és tovább bírják egy töltéssel. Belépőszinten még mindig a HD-kijelző az általános, de a friss Android OS-re itt is odafigyelnek. A csúcskategóriában az Apple és a Samsung osztozik a piacon, ám az Apple népszerűbb választás. A 2017-es iPad gyors, fejlett, és üzemideje is kiváló.

Belépő és közép kategóriában csakis az Android rendszerű készülékeket keressük! Fontos a friss rendszer, a legalább 2GB rendszermemória és a 16 GB tárhely. Kijelzőválasztáskor rosszul mutat az alacsony felbontás 7-10 colos méretben, ezért minimum 1280x800-hoz ragaszkodjunk. Egyeduralkodó az IPS-panel, a drágább példányok pedig a stylus érintőképernyőt is kezelik. Tabletben különösen fontos az erős központi egység, és nem árt legalább 2 GB RAM sem. A tárhely szinte biztos, hogy kevés lesz, ezért számoljunk mSD-kártyával és/vagy felhőtárhellyel. Ha tartalomfogyasztásra vásárolunk mobileszközt, a hangzás különösen fontos. Előny, ha a hangszórók felénk szólnak, és nem a hátlapon vannak, és elég hangosak. A fém készülékház masszívvá teszi a tabletet, a Gorilla Glass védi a nagy kijelzőt, ám mindezek ellenére is érdemes tokban tartani a Táblagépet. Elavult Androiddal ne vegyünk tabletet, mert az újabb appok már nem támogatják. Legalább az Android 6 vagy még inkább az Android 7 platformmal szállított modelleket részesítsünk előnyben. Az LTE-modem komoly felárral jár, viszont Wi-Fi-ből igyekezzünk minél gyorsabbat választani a sok netes tartalom streamelése miatt. A Wi-Fi ac ma már a belépőszin-ten is elérhető. A csatlakozókat figyelve MicroUSB- és/vagy USB Type-C-port minden androidos tableten van, de USB 3.0-s adatátvitelre csak a drágábbak képesek. Egyes modelleken videokimenet is található.

A belépőszintűek közül kiemelkedik a LENOVO TAB3 8" amelyet olcsó, erős központi maggal, 2 GB RAM-mal és 16 GB tárhellyel láttak el. Az üzemidő kifejezetten jó, ám a prémium szolgáltatások hiányoznak.

A középkategóriás HUAWEI MEDIAPAD T3 9,6" kifejezetten nagyméretű tablet takarékos SoC-kal, elegendő RAM-mal és tárhellyel. Üzemideje nagyon jó, de a kijelző csak HD felbontású.

A prémium osztályban az APPLE IPAD WI-FI, 2017-es modell emelkedik ki, nagy felbontású kijelzővel, erős SoC-kal, jó GPU-val és a legújabb iOS rendszerrel. Példásan jó üzemidővel és hálózati részszel bír, de belső tárhelye sajnos nem bővíthető.

Solid State Drive egységek

Évek óta "titkos" hozzávalónak tartják az SSD-t, és nem véletlenül: bármilyen PC-t azonnal, külön szoftver telepítése nélkül képes jelentösen felgyorsítani. Ma már az ára sem elérhetetlen, bár az utóbbi egy évben nem csökkent túlzottan. Kapacitásával még mindig akadnak gondok a 0,5-1 TB-os modellek nagyon drágák, viszont sebességben előreléptek a gyártók. A SATA6G-t lassan felváltja az M.2-foglalat és az NVMe szabvány, bár a három-négyszeres gyorsulásért ma még felárat kell fizetnünk és a kompatibilitásra is jobban oda kell figyelni.

Ha modern gépppel rendelkezünk, válaszszuk az M.2 NVMe SSD-t a jobb teljesítmény és a kisebb méret miatt, de ekkor a hűtésre ügyelni kell. A 2,5 colos, SATA6G SSD-k között a 240-256 GB-os modellek a legnépszerűbbek, és ma már a TLC-technológia is megbízható. A csatlakozást tekintve a SATA6G még mindig a legelterjedtebb, de a sebességet visszafogja, ezért modern PC-be érdemes a kicsit drágább M.2 NVMe-t választani, ami ötször nagyobb sávszélességet kínál. Memóriachipjeit tekintve a legtöbb SSD ma TLC NAND flashchipekkel érkezik, amelyek csak trükkökkel képesek gyors adatírásra. Az MLC tartósabb, ellenben drágább megoldás. Méretükben a 2,5 colos SSD-k vastagsága kivétel nélkül 7 mm, az újabb notebookokhoz azonban már túl nagyok. Az M.2 SSD-k általánosan 80 mm hosszúak de az ultrabookokba a kisebb, 42 mm-es modellt szerelik be. A tárhelykapacitást figyelve a gyárilag feltüntetett tárhely nem elérhető teljes mértékben - minden SSD-ben eltérő méretű a tartalékzóna, így a formázott kapacitás 5-60 GB-tól kevesebb is lehet. Általánosan három év garanciát kapunk minden SSD-re, de a felső kategóriás modelleknél már az ötéves garanciális időszak sem ritka. Ennél többet csak szerverkategóriás modellekhez kapunk. Az egyedi kezelőszoftver hasznos extra, emellett adatmentő, rendszerköltöztető applikációkkal kedveskednek a gyártók. Ezeket utólag tölthetjük le a cég weboldaláról.

A szekvenciális olvasás és írás mellett fontos a kisméretű fájlok véletlenszerű kezelése és az IOPS érték is, amely megmutatja, mennyi műveletet hajt végre az SSD másodpercenként.

A belépőszintűek között kitűnik a KINGSTON UV400 240 GB-tos termék amely olcsó, mégis gyors és megbízható, SATA6G-n kapcsolódik jó szekvenciális teljesítménnyel, de csupán közepes IOPS-szel és 4K-sebességgel.

A középkategóriában kitűnik WD BLACK PCIE 512 GB amely az egyik legolcsóbb, mégis gyors és megbízható NVMe SSD akár 2 GB/s szekvenciális sebességgel, egyedi szoftverrel és öt év garanciával.

A prémium modellek között a SAMSUNG 960 EVO 512 GB a leggyorsabb, ma kapható NVMe SSD kiváló strapabírósággal és szuper IOPS-teljesítménnyel. A Samsung egyedi technológiáival még tovább fokozható a teljesítménye.

Monitorvásárlási ajánlattippek

Hosszú évekig tartó kényszerpihenőt követően végre felélénkült a monitorpiac, és egymás után érkeznek a hírek az egyre jobb példányokról. A belépőszinten észrevehető a változás, rossz képminőségű, nagy fogyasztású TN-panelek kikoptak a piacról, helyüket a sokkal jobb, modern AH-IPS-, VA- és PLS-panelek vették át. Általánosan még mindig a 24 colos képátló az elterjedt, de új monitorból már sokan választják a 27 colos modelleket A full HD felbontás túl kicsi, a logikus továbblépés ekkora méretben a WQHD, ennél nagyobb kijelzőnél pedig már a 4K, illetve a 21:9-es képarány. Sajnos az OLED-monitorokra (pláne a megfizethetőkre) még jó darabig várnunk kell.

Csakis új, modern modelleket vegyünk számításba. 24 colhoz ideális a full HD felbontás, de 27 colon ez már inkább csak játékra ideális. Irodai munkára és szerkesztéshez a 27-32 colos 4K-monitorok közül válasszunk megfelelőt, gamergépekhez pedig a 120-144 Hz-es frissítés lehet az elsődleges szempont. A paneltípus kiválasztásánál talán már végre elfelejthetjük a TN-technológiát, az IPS/PLS- és a VA-panelek kiváló színhűséget és jó betekintési szögeket kínálnak, ma már gyorsak és fényerejük is jó. A csatlkozók között a HDMI-bemenet kötetező, nagyobb felbontáshoz pedig a Displayport is szükséges. A D-Sub és a DVI viszont lassan teljesen eltűnik. A legújabb monitorokon már HDMI 2.0 és DP 1.4 található. A felbontást és képátlót tekintve a legnépszerűbb a full HD felbontás, de 27 colon a WQHD (2560x1440) az ideális. A 4K-s, 3840x2160-as pixelszám 30 colos képátló felett már nem igényel szoftveres nagyítást. Az USB 3.0 hubnak és a beépített hangszórónak is hasznát vehetjük. Egyes monitorok talpába zsinór nélküli töltőt is építenek, és windowsos szoftverrel is megváltoztathatjuk a beállításokat. A modern IPS/PLS-panelek már 4 ms-os válaszidőre képesek és az input lag is alacsony. A 60 Hz helyett megjelenik a 72-75 Hz, a gamermonitoroknál pedig a 144-165 Hz az általános. Gyors, egyszerűen átlátható és könynyen kezelhető menükkel érkeznek a legújabb monitorok. Az ötállású joystick bevált ezen a téren, valamint megjelent a profilok támogatása. Keskenyednek a kávák, illetve a dizájnos talpak jellemzően stabilak. A drágább monitorok forgathatók és magasságuk is állítható.

Belépőszinten az LG 27MP59G-P kiváló képminőségű, IPS-paneles monitor gyors, fejlett vezérléssel és 75 Hz-es frissítéssel. A tetszetős külsőbe csomagolt modell emellett a FreeSync-technológát is támogatja.

A középkategóriában az ASUS DESIGNO MX27AQ elegáns, ideális méretű, 27 colos IPS-monitor WQHD (2560x1440) felbontással, rejtett kávával, sok bemenettel és Bang & Olufsen hangrendszerrel.

A prémium osztályúak közül kitűnik a SAMSUNG U32H850 az OLED-paneles, óriási képátlós és 4K felbontású monitor, gyönyörű képminőséggel. A dizájnos talp mindenféle mozgást enged, nem hiányzik az USB-hub, illetve a PbP és a PiP üzemmód sem. (Gamestar nyomán)

Magyar ember Magyar Szót érdemel