A világ legerősebb konzoljának nevezte a Microsoft az Xbox One X újdonságot. Az első Xbox One után megjelent Xbox One S vékonyabb és mégis erősebb, a most már kapható Xbox One X pedig brutálisan erős, 6 TFLOPS számítási teljesítményre képes, a hatalmas teljesítményugrás révén pedig bátran kaphatott volna eredetibb nevet is, mert, a teljesítményi részarányt szemlélve sokkal többre képes az előző változathoz viszonyítva, mint két egymást követő generációs termék között figyelhető meg, ezeknek pedig eltérő nevük szokott lenni, hogy ne tévesztjük össze.
De, lám a régi Xbox One-hoz viszonyítva az új termék nevében csak egy X-szel több, valójában jelentősen erősebb annál. A konzolpiac jövője, a konzolok megjelenésének menetrendje e szerint megváltozhat, búcsút mondhatunk egy-egy konzolgenerációnál a megszokott, öt-hat éves termékciklusoknak, mert az Nvidia már minden évben magasan megugorja az előző évben saját maga által felállított grafikus teljesítményrekordot, tehát borítékolható, hogy egyetlen hardverváltozattól sokkal jobb jelenik meg egy év elteltével, ám legfeljebb két éven belül, vagyis egyetlen konzolkonfiguráció sem képes lépést tartani öt-hat év alatt a legújabb trendekkel és játékokkal, amelyek részint a menő személyi számítógépekről átkonvertált verziók, és érdekességként, eltérő konzolokon játszva eltérő minőségben, részletességgel tárulnak a tévékészülékén át a felhasználó szeme elé. A fejlesztők egyetlen konzolváltozatra ritkán fejlesztenek játékot, inkább számítógépről igazítják át különféle konzolokra a mesterművüket, bár, ha egyetlen céleszközre fejlesztenének, könnyebben tehetnék, viszont, a többplatformos egyszerre történő fejlesztés révén a későbbiekben kiegészíthetik, továbbfejleszthetik, és akár eltérő grafikus elemekkel új terméket készíthetnek az egyszer már sikeres képsor, animáció, játék alapjait felhasználva.
A Xbox One-ban megbújó erő mai viszonylatban kevés, de kevés volt már a PlayStation 4-hez viszonyítva is, ám a full HD felbontást és a 60 fps-es képfrissítést joggal várják el a játékok kedvelői már 2013-tól, a Microsoftnál azonban mertek nagyot álmodni és az attól négyszer nagyobb 4K felbontást célozták meg. Van aki nem érti, hogy mai napig a magas képfrissítés helyett miért a magasabb felbontásra koncentrálnak a grafikus komponensek gyártói, ám a laikusok tetszését ezzel jobban meg lehet nyerni. A képfrissítési képkockaszám lényegében mindegy mekkora, csak legalább 30 alá ne sülyedjen, ám az Xbox One-nal a full HD felbontás 1080 vízszintes vonala helyett mégis csak 900-zal szolgál legtöbb játék, bár csak nagyon közelről szemlélve lehet különbséget tenni a PlayStation 4-en futó címekkel összevetve. A PlayStation 4 Pro tavalyi megjelenése után a Microsoftnak még nagyobb erőbedobással kellett válaszolni, mert a PS4 Pro konzol teljesítményével, látványvilágával és játékélményével sokkal meggyőzőbben teljesít még ma is, mint az Xbox One X-től gyengébb Xbox One és Xbox One S. Aminek meg is lett az eredménye. Európában háromszor többen játszanak PlayStation 4 változatokon, mint Xbox One konzolokon. A Microsoftnak össze kellett szednie erejét és az új, rekordteljesítményű Xbox One X konzoljukat úgy alakították ki, hogy megfeleljen az első Xbox One változat erényeinek: A megbízható Blu-ray-lejátszó az Xbox One X-ben a 4K UHD HDR-filmekkel is elboldogul, a HDMI ki- és bemenet révén külső képsorokat is feldolgozhat és a visszafelé kompatibilitás garantálja az előző konzolváltozatok címeinek futtatását jobb képfrissítéssel és akár nagyobb felbontásban is. A korábbi termékek erényeit kiegészítve, a friss Xbox One X minden idők legnagyobb teljesítményével bír, a nappalik legerősebb eszközévé lépett elő, bár a 6 TFLOPS teljesítményt már egy 80 ezer dinár alá árazott személyi számítógéptől is elvárhatjuk, az új konzol pedig mégis bőven a 80-as címke fölé lett árazva, tehát, aki alkotói munkával foglalkozik, annak továbbra is megéri inkább a számítógép, még akkor is, ha ahhoz történetesen egy monitoros kijelzőre is szükség van, a konzolhoz pedig nincs (és billentyűzet és egér is csatolható rá), feltéve ha a tévén éppen nem az aktuális műsort néznénk.
Az Xbox One X-nek nevezett konzolt Project Scorpioként fejlesztették, és kisebbre formálták, mint a korábbiakat, ami megtévesztő lehet bolti vásárláskor. Zajtalan működésével szinte hangtalanul, nem zavarhatja még a vele együtt háló szunyókálókat sem.
4K-s pompa, de kevés a tár
Hiába a sok menő új játék által ámulatba ejtő 4K felbontás támogatása, amikor ezek a játékok temérdek helyet foglalnak el a konzol merevlemezén és az Xbox One X-nek továbbra is csak 1TB-os HDD-je van, vagyis, nem sok játék férhet el rajta. Az 1TB a 2018-os év elejéhez közelítve már csak belépőszintnek számít, főleg, ha tudjuk, hogy az olyan AAA játékok mint a Forza Motorsport 7 ennek a tárhelymennyiségnek több, mint 10 százalékát elfoglalják, ám az újonnan tervben levő játékok, amelyek 4K felbontású videófilmekkel jelennek meg, nem győzik beérni még 150 GB-tal sem, jelenleg egy ilyen, a Quantum Break 178 GB-ra rúg.
A 4K felbontás minőséges műveléséből látszik, hogy az alkotó mérnökök remekművének a magas számítási teljesítményt jelző 6 TFLOPS értéke révén sokkal szebbek a képsorok. Konzolos viszonylatban a TFLOPS-ban kifejezett sebességi érték szebb képeredményt sejtet mint számítógépen, mert az alkalmazások megjelnítőmechanizmusának direkt hozzáférése van a grafikus feldolgozóegységhez konzolon, számítógépen pedig közbe van iktatva még a grafikus kártya működtető rendszerprogramja is, ami a gyorsasági verseny diadalát az azonos hardverelemekkel szerelt számítógép és konzol sebességi versenyén csaknem mindig a konzol felé billenti. Ez főleg a képsorok minőségén látszik meg, kár, hogy némely televíziókészülékeken ez a minőségtöbblet nem szembetűnő, ám a konzolt számítógépes képernyőre is rá lehet csatolni, a szebb képsorok megszemlélése céljából, vagy összehasonlításképpen egy számítógépes grafikus kártya képsorával.
Az Xbox One konzolokban a CPU-val közös tokban egy AMD Sea Islands kódnevű, második generációs Graphics Core Next GPU teljesített szolgálatot. Ez nem a legfrissebb megoldás ami a piacon elérhető, a 768 árnyaló (shader) egység csupán 914 MHz-en üzemel, ami nem elég sem a full HD, sem a 4K-ban való helytállásra. Az Xbox One X új gépben már Polaris alapokra épített AMD GPU található, amely jelentősen jobb teljesítményt garantál. Az árnyalók számát több mint megháromszorozták, már 2560 egység számolja a képkockákat 1172 MHz-en, ami további jelentős teljesítménynövekedést jelent. A processzor nem fejlődött ilyen mértékben, ám szintén érezhető az előrelépés. Az AMD Zen alapokra épülő Jaguar chipje nyolcmagos processzor, hibátlanul teszi a dolgát. Gyártástechnológiai váltás után 28 helyett már 16 nm-en készítették, meglátszik a mérsékelt fogyasztáson és hőtermelésen. A Ryzen processzorcsalád kifejezetten jól szerepelt PC-s fronton és mégsem ezt alkalmazták a konzolban, ahol kevésbé van szükség titkosítási, tömörítési és egyéb szélsőséges feladatokra, a processzornak egyetlen dolga van: hogy jól futtassa a játékokat. Az Xbox One X-be már sokkal fejlettebb, DDR5-ös memóriát építettek a gépbe amely 6,8 GHz-en működik, 384 bites adatbuszt használ, ami a megnövekedett textúrák miatt nem volt elég a teljesítmény felpumpálására, ezért a kapacitást is megnövelték. 8 helyett rögtön 12 GB érkezik, méghozzá 326 GB/s-os sávszélességgel, amiből 9-et használhatnak fel a játékok, az operációs rendszer és a többi folyamat pedig csak 3-on osztozkodik.
Játékok: Újak és régiek
Hiába lapul a tévénk alatt a világ legerősebb konzolja, ha nincs játék, amely képes lenne kihasználni hatalmas erejét. A Microsoft exkluzív játékai, a Forza sorozat, a Gears of War játékok vagy éppen a Halo széria mellett temérdek egyéb cím is profitál az Xbox One X képességeiből. A visszafelé kompatibilitásnak hála már nagyjából 400 Xbox 360-as játék elérhető Xbox One konzolon, amelyek tehát még szebbek Xbox One X-en. Nagyobb felbontásban, magasabb és stabilabb képfrissítéssel futnak az előző konzolgeneráció válogatott sikercímei is, ám némely játékok még külön One X-frissítést is kapnak, ennek köszönhetően valódi 4K felbontáson lehet nosztalgiázni velük. Sebességük és töltési idejük is javul így a One X-en. Az Xbox One-címek közt egyszerű megtalálni azokat amelyekhez érkezett valamiféle frissítés, ezek révén könnyen kiválaszthatók azok amelyek képessé váltak kihasználni az új One X konzol számítási teljesítményét. Ezeket a játékokat az Xbox One X Enhanced jelöléssel látták el, fejlesztőik kifejezetten a One X hardveréhez méretezték a sebességet és a felbontást, így ezek 4K-látványt tárnak elénk - mindehhez persze szükség van egy 4K-tévére is, ami még mindig nem a legolcsóbb mulatság. Azoknak nem kell elkeseredniük, akiknek csak 1080p-s kijelzőjük van, mert az eredeti Xbox One-on sok játék még erre a felbontásra sem volt képes. Az Enhanced címek pedig gond nélkül megbirkóznak a full HD-vel is úgy, hogy közben hiba nélkül tartják az ígért képfrissítést. Javul a töltési idő, részletesebbé válnak az effektek. Bizonyos Xbox One X Enhanced címkével ellátott játékokhoz a 4K mellett a HDR is választható erre alkalmas tévével. A felturbózott látványon túl tehát adott e lehetőség is. Több mint 150 cím elérhető Xbox One X Enhanced toldalékkal, a jövőben pedig az összes nagyobb új cím számíthat erre. A Microsoft játékait felvértezték ilyen frissítéssel. A Middle-earth: Shadow of War is azok közé a címek közé tartozik, amelyek küszködtek egy keveset az eredeti One-on. Nos, a Microsoft új konzoljának esetében erről már szó sincs. Sőt, részletesség és látótávolság szempontjából is a játék bajnokká vált, állandó 30 fps-sel működik, ám bámulatos effektekkkel csodásan néz ki. A 4K-s textúrák is hatalmas ugrást jelentenek az alap Xbox One-hoz képest. A Gears of War 4 az Xbox One X Enhanced frissítés óta 4K felbontás és látványos HDR mellett szebb tükröződést, effekteket és részletesebb textúrákat nyújt. Játékosa eldöntheti: 4K-t vagy jobb teljesítményt szeretne. Ha utóbbit, akkor a felbontás 1080p-s lesz, de a részletesség és az effektek sokkal szebbek, a képfrissítési ráta pedig 30-ról 60 fps-re ugrik és meg is tartja azt. A Halo Wars 2 is 4K-ban pompázik, ráadásul a valós idejű stratégia második részéből a HDR-támogatás sem maradt ki. Xbox One X konzol minden játékot 4K-ban kezel, majd ezt lekonvertálja 1080p-re, ha szükséges. Ez azt eredményezi, hogy full HD-ben is éles és tiszta textúrákat láthatunk. Biztos, hogy minden régebbi játék, amelynek sebessége néha 30 fps alá esett, most stabil, ha pedig lehetősége van, egyből 60 fps-n fut.
Hűtés, összehasonlítás, jövőkép
A fejlett gyártástechnológia, az energiagazdálkodás és az optimalizált felépítés ellenére az Xbox One X chipje sok hőt termel. Tápegysége ezúttal egy belső megoldás, de a konzol méretét nem növelték. A konzol hűtését egy egyedi, eddig csak csúcskategóriás videokártyákon és szerverekben látott technológiával az úgynevezett hőkamrás, vagyis Vapor Chamber-technológiával oldották meg. A chipek hősapkájával érintkező vákuumos blokkban folyadék tárolódik, amely hő hatására elpárolog, majd a hidegebb részek felé vándorol, ahol leadja a hőt, és visszacsorog a chipek közelébe. A hűtőblokkot pedig könnyedén lehűti egy méretes, de csendes ventilátor, így még komoly terhelés alatt is csendben, érezhető melegedés nélkül végzi a dolgát.
A DFC Intelligence elemzése alapján az Xbox One X konzolból csak 17 millió darabot adnak majd el 2021-ig. Ennek egyik oka az árazása, illetve az, hogy egy olyan szűk rétegnek szól, akik szeretnének magas minőségű grafikát játékaikban, de nem akarnak felsőkategóriás PC-t venni. A piac tehát nem túl nagy, ráadásul a Nintendo Switch és a PlayStation 4 Pro nagyon erős konkurenciát jelent. A Microsoftnak egyedül a szoftverrészleg segíthet. A DFC számításai szerint az Xbox One-ra érkező exkluzív címek nem fognak nagy hatást gyakorolni a One X eladásokra, grafikailag nem igazán fogják kihasználni az Xbox One X képességeit. Ráadásul a full HD-ról 4K-ra váltás nem olyan forradalmi, mint amilyen korábban a full HD-ra való ugrás volt. Valószínűtlen, hogy a következő öt évben a Microsoft ismét letarolja a piacot, mint az Xbox 360 idején tette. Ahogyan azt sem lehet teljesen kizárni, hogy grafikus szépségük révén a direkt Xbox One X-re fejlesztett játékok elsöprő sikert arathatnának kellő támogatással.
Az Xbox One X és a PlayStation 4 Pro versenyén rengeteg a hasonlóság a Microsoft és a Sony terméke között. Bár mindkét konzol a 4K játékra hajaz, más szerepet töltenek be, árazásuknak köszönhetően. A hardver erőssége szempontjából az Xbox One X győz. Erősebb processzor, másfélszer akkora grafikus teljesítmény, másfélszer akkora memória, HDR-támogatás. A játékok érezhetően jobban futnak, a 30/60 képfrissítés stabil, és a töltési idők is jelentősen rövidebbek, mint a konkurenciánál. A konzol ára és a jelenlegi nem túl bő exkluzív játékfelhozatalon kívül semmi sem szól az Xbox One X ellen. A multiplatform címek minden kétséget kizáróan One X-en a legszebbek és a leggyorsabbak. Microsoft elemzések szerint az idei karácsony nagy nyertese az Xbox One X lesz. (Ipon.hu és Gamestar nyomán)
