2026. március 3., kedd

Mrkonjić: Nem váltom le Drobnjakot

A leváltás kezdeményezésében több indokot is felsorakoztattak a Putevi Srbije igazgatójának menesztése mellett

Milutin Mrkonjić közlekedési miniszter kedden végre nyilatkozott a Drobnjak-ügy kapcsán és kifejtette, hogy nem járul hozzá Zoran Drobnjak, a Putevi Srbije közvállalat megbízott igazgatójának a leváltásához, mert szerinte semmi nem indokolná ezt a lépést, írja a B92. A közlekedési minisztériumban rend van, mondta Mrkonjić, majd hozzátette, hogy egyeseknek több időre van szükségük, amíg belejönnek a rájuk bízott munkába.

Velimir Ilić építésügyi miniszter is megszólalt a témában, mondva, hogy ha esetleg a kormány napirendjére kerül, akkor Drobnjak leváltása ellen fog szavazni.

– Drobnjakkal mindig is kiválóan együttműködtem, soha nem voltak problémáink. Az építésügyi minisztériumnak jelenleg semmi közös munkája nincsen a Putevi Srbije közvállalattal. Nem értem, hogy mi a gond, a szóban forgó vállalat a közlekedési minisztériumhoz kapcsolódik. A Putevi Srbije körüli állítólagos problémákkal nem foglalkoztam. Már hat éve semmi közöm a szóban forgó vállalathoz – közölte Ilić.

Emlékeztetésképpen, Saša Mirković, a Szerb Haladó Párt tisztségviselője, a közlekedési miniszter lemondófélben lévő tanácsadója múlt pénteken nyújtotta be a közlekedési tárca vezetőjének a Drobnjak leváltásáról szóló kezdeményezést. Mirković, aki három hónappal ezelőtt nyújtotta be lemondását a tanácsadói tisztségre, állítólag öt dologgal indokolta meg Drobnjak leváltásának szükségszerűségét.

– A Putevi Srbije hatáskörébe tartoznak az első- és a másodrangú utak. A vállalatnak biztonságos közlekedési feltételeket kellene biztosítania ezeken az utakon. Ehhez képest a Putevi Srbije több sürgős, valamint számos rövid-, valamint hosszú távú intézkedést mulasztott el megtenni. Ez közúti balesetekhez vezetett. A balesetek némelyike végzetes kimenetelű volt. A Putevi Srbije mulasztása miatt bizonyos útszakaszokon nem a megfelelő útjelző táblák tájékoztatják a gépjárművezetőket. Ha pedig már megtörtént a közúti baleset, a Putevi Srbije szakemberei általában nem vizsgálják felül, hogy a baleset esetleg az út állapota, vagy egyéb hatáskörükbe tartozó tényező miatt történt-e meg. Drobnjak számos lépésével és döntésével aláásta Szerbia, valamint a Putevi Srbije tekintélyét. Amikor ugyanazon az útszakaszon néhány nap leforgása alatt két gépjármű is belehajtott a kivilágítatlan oszlopokba és három személy megsérült, egy pedig életét veszítette, Drobnjak a következőképpen fogalmazott: „És mi van, ha sötét volt? Még egy vak is látta volna az oszlopokat.” Drobnjak ezzel súlyosan megsértette az áldozatokat. A törökországi és az nyugat-európai országok közvéleményét szintén felháborította, amikor egy másik sajtónyilatkozatában a Törökországba utazó vendégmunkásokat okolta az autópálya-fizetőállomásokon jellemző torlódások miatt – olvasható sajtójelentések szerint a leváltás kezdeményezésének indoklásában.

A belgrádi média szerint az is hozzájárult a leváltás kezdeményezéséhez, hogy a Putevi Srbije igazgatója tetemes reprezentációs összegeket különít el, valamint olyan útszakaszok karbantartását is elrendeli, amelyek nem a közvállalat hatáskörébe tartoznak.

Drobnjakot 2007-ben, a második Vojislav Koštunica kormány idejében Velimir Ilić javaslata nyomán nevezték ki a Putevi Srbije élére. Azóta két alkalommal bűnvádi és több alkalommal szabálysértési feljelentést tettek ellene. Drobnjak összefüggésbe hozható az Oliver Dulić-üggyel is, a Szervezett Bűnözéssel Megbízott Ügyészség április elején hivatali visszaélés miatt emelt mindkettőjük ellen vádat.

Maga az érintett semmi okot nem lát leváltására, mondva, hogy mindig is a törvényekkel összhangban járt el. Drobnjak szerint politikai motiváció áll a leváltási kísérlet mögött.

A vonatkozó szabályok értelmében a beérkezett javaslat mentén tárcavezetőként Mrkonjićnak kellene egy kormányülésen javasolnia Drobnjak leváltását.  

Magyar ember Magyar Szót érdemel