2024. május 9., csütörtök

Környezettudatos pedagógusok

Szakmai továbbképzés Magyarkanizsán

A Regionális Szakmai Pedagógus-továbbképző Központban már a múlt héten is, és a napokban is színvonalas továbbképzéseken vehettek/vehetnek részt a pedagógusok. Kedden a környezettudatosság témakörében tartottak képzést, melyre huszonnyolc tanító és tanár érkezett. Az előadók olyan neves szakemberek voltak, akik a téma szakavatott képviselői, akiktől sokat tudtak tanulni és majd azt továbbtanítani a diákoknak, hogy belőlük is környezettudatos felnőttek válhassanak. Dr. Gligor Gellért, a biotechnika tudományok doktora, Sugár György, okleveles technológus-mérnök, Bjanka Čuturilo, okleveles környezetvédelmi elemző és Mihályi Lilla, MA környezetvédelmi mérnök érkeztek Magyarkanizsára, hogy a Regionális Szakmai Pedagógus-továbbképző Központban megtartsák közérthető, a tanításban is alkalmazható példákkal tűzdelt, mégis magas színvonalú előadásaikat. Jerasz Anikó, az intézmény igazgatója örömének adott hangot a rendezvény sikerességének okán.

A környezettudatosság volt a keddi összejövetel témája (Puskás K.)

A környezettudatosság volt a keddi összejövetel témája (Puskás K.)

– A mai szakmai összejövetel a Környezettudatosság címet viseli, mely kulcsfontosságú a pedagógusok számára is. Ez már a kilencedik a sorban, melyet intézményünk szervez a tanévkezdés előtt, és ebben a formában, mint tribün ez az első, melyet akkreditáltatni tudtunk. Külön örülök annak, hogy ilyen neves szakembereket sikerült megnyernünk, hogy a képzésünk előadói legyenek. A jelenlevő pedagógusok átfogó ismeretet kapnak arról, hogy hogyan tudják a környezettudatosságot beépíteni a mindennapokba, ezáltal meg is tanítani a diákok számára. A környezetünket érintő változások nemcsak minket, hanem a jövő generációit is érintik, ezért közös a felelősségünk, hogy tegyünk a fenntarthatóbb jövőért. A pedagógusok személyes példamutatása is különösen jelentős a felnövekvő generáció környezettudatosságra nevelése és szemléletformálása szempontjából. A továbbképzés a Vajdasági Pedagógiai Intézet által akkreditált és egy pontot ér, melyre elsősorban községbeli pedagógusok érkeztek, de szomszédos településekről is vannak résztvevőink. Miután a környezeti nevelésnek nincs sajátos kitüntetett tantárgya, ezért más tantárgyakba épül be, a tanórákba építve különböző pedagógiai helyzetekben tudják megvalósítani ezt a tevékenységet a tanárok. Segédtankönyvek is természetesen vannak, de egy kreatív pedagógus minden órába be tudja csempészni a környezettudatosságra való nevelést – mondta Jerasz Anikó.

Az összejövetelen pedig számos ötletet is kaphattak a pedagógusok arra, hogy hogyan épülhet be mindez egy történelem, rajz, vagy éppen magyar órába is akár.

Dr. Gligor Gellért, a Regionális Hulladéktároló és Hulladékgazdálkodási Kft. igazgatója, a biotechnikai tudományok doktora tartotta az első előadást kedden délelőtt.

– A szakmai összejövetel a hulladékgazdálkodásra helyezi a hangsúlyt, melyen olyan fontos témát járunk körbe, mely napjainkban megkerülhetetlen és elengedhetetlen a környezettudatos élet szempontjából. A globális környezetvédelmi témáktól a propaganda-fogyasztás-hulladék hármasán át körbejárjuk ezt a problematikát. A környezettudatos gondolkodás kialakításában a pedagógusoknak nagyon nagy szerep jut, ezért fontos, hogy ők is jól tájékozottak legyenek. Saját tudásunkat és tapasztalatainkat át szeretnénk adni a pedagógusoknak, hogy a következő generáció felé is ezt a tudásmennyiséget átadják – mondta Gligor Gellért, aki szerint már az óvodás korban meg kell kezdeni a környezettudatos gondolkodás kialakítását.

Sugár György, okleveles technológus-mérnök előadása is lebilincselte a hallgatóságot, melynek meghallgatása után minden bizonnyal tudással gazdagabban és még felelősségteljesebben távoztak a pedagógusok.

– Az előadás témája az iszapkezelés a szennyvíztisztítás során. A szennyvízből kivont anyagok nagy része valamilyen úton-módon az iszapba kerül, ezért fontos azt megfelelően kezelni. Az újkori szennyvíztisztítók esetében az iszap is nagyon nagy hangsúlyt kap. A pedagógusok is a szennyvíztisztításról, de természetesen a víz fontosságáról is szót kell, hogy ejtsenek, az előadás során pedig erről még többet hallhattak, amit tovább adhatnak majd a tanórákon a diákoknak – mondta Sugár György, aki azt is elmesélte, hogy milyen folyamatokon mehet át az iszap. –A rothasztott, préselt iszapot a regionális hulladéktárolóba szállítjuk, ahol nyersanyagként használhatják fel. Szabadkán ártalmatlanítjuk a veszélyes iszapot, sőt elektromos áramot is elő tudunk állítani – tudhatták meg többek között a pedagógusok.

A magyarkanizsai Regionális Szakmai Pedagógus-továbbképző Központban szerdán a zenei tribün előzi meg a tanévkezdést, így az intézmény sokrétű szakmai továbbképzésének köszönhetően a pedagógusok még több elméleti és gyakorlati tudással felvértezve, szakemberektől tanulva adhatják tovább a gyermekeknek ismereteiket.