Zlatibor Lončar egészségügyi miniszter hétfőn megbeszélést tartott a koronavírus elleni immunizálás koordinációs csoportjának tagjaival, amelyen az e heti oltási tervet elemezték. A tervek szerint a héten az egészségügyi dolgozók, valamint a szociális védelmi intézmények, illetve a gerontológiai központok felhasználói és alkalmazottjai kapják meg az oltást. Mirsad Đerlek bejelentése szerint csak ezen a héten 11 000 személy kapja meg a vakcinát. Ma 19 500 oltóanyag érkezett a Pfizer-BioNTech gyártótól.
Đerlek a Tanjug hírügynökségnek adott nyilatkozatában elmondta, az elkövetkező időszakban az immunizáció kapcsán egy hétre, tíz napra szóló tervet készítenek. A héten mindennap végzik a tervezett célszemélyek oltását, kivéve a pravoszláv karácsony napján (január 7-én). Így a hét végéig 11 000 embert oltanak be, azzal, hogy az oltóanyag felét az egészségügyben dolgozók kapják meg, a másik felét pedig a gerontológiai központoknak és a szociális intézményeknek adják.
Szerbiában a napokban folyamatosan csökkent az újonnan bejegyzett fertőzöttek száma. A legújabb hivatalos adatok szerint Szerbiában az elmúlt 24 órában 11 202 személyt teszteltek, közülük 2715 az új fertőzött. Egy nap alatt 39 páciens hunyt el, illetve 259 beteg szorul mesterséges lélegeztetésre.
A legtöbb esetet továbbra is Belgrádban jegyezték, összesen 699-et, míg Újvidéken 265, Nišben 131 új fertőzöttre bukkantak. Kragujevacon 87, Pancsován 65, Kraljevón és Šabacon 57-57 új esetet jegyeztek. Vranjén 50-nel nőtt a fertőzöttek száma, Mitrovicán 47-tel, Szabadkán 41-gyel, Nagybecskereken 34-gyel, Valjevón pedig 33-mal, de kisebb mértékben az ország többi városában is nőtt a betegek száma.
A szociális intézményekben, így az idősotthonokban és felnőttek otthonaiban is nőtt a fertőzöttek száma, a tegnapi adatok szerint 1730 felhasználó és 764 alkalmazott kapta el a kórt.
HAMAROSAN SZPUTNYIK V
Az egészségügyi minisztérium várhatóan a következő 24 órában dönt a Szputnyik V orosz védőoltás engedélyeztetéséről, és rövid időn belül Szerbiában is megkezdik az oltást ezzel a vakcinával.
Az ország a napokban vehetett át 2400 adag orosz vakcinát, aminek biztonsági ellenőrzését már elkezdték a Torlak Intézet szakemberei. Az ellenőrzéssel kapcsolatban Sergej Boljević, Oroszországban praktizáló orvos az N1 televíziónak adott nyilatkozatában elmondta, az oltóanyag biztonságos, nincs nemkívánatos mellékhatása, ugyanakkor arra is rámutatott, hogy a vakcinát eddig még nem ellenőrizték gyerekeken és állapotos nőkön.
Predrag Kon epidemiológus korábban tett nyilatkozata alapján legalább 1,5 millió embernek meg kellene kapni a védőoltást ahhoz, hogy 60 százalékos nyájimmunitásról lehessen beszélni. Ám ahhoz, hogy a vírust teljesen legyőzhessük, több mint 80 százalékos kollektív immunitásra van szükség, vagyis az hozná meg a legjobb eredményt, ha mindenki, aki igényt tart rá, megkapná a védőoltást, vagyis mintegy hárommillió lakosnak be kellene oltatnia magát.
COVID-ÚTLEVÉL
A kollektív immunizációnak jelentősen nagyobb szerep jut, mint korábban bármikor, hiszen várhatóan a külföldi utak is ehhez kötődnek majd. Aleksandar Seničić, a YUTA Idegenforgalmi Ügynökségek Nemzeti Szövetségének igazgatója a Tanjug hírügynökségnek adott nyilatkozatában elmondta, hogy az oltás felvétele nem lesz a COVID-útlevél kiváltásának egyedüli lehetősége. Rámutatott, a világ országainak többsége, illetve a repülőtársaságok is foglalkoznak ezzel a kérdéssel, és várhatóan nemcsak az oltás felvétele, de a PCR-tesztek elvégzése, a szerológiai és a gyorstesztek is lehetőséget nyújtanak majd az útlevél kiváltására, ami várhatóan elektronikus formában válik elérhetővé, egy személyes QR-kódon keresztül.
ELBOCSÁTÁSOKKAL KEZDŐDHET AZ ÉV?
Zoran Drakulić, a Szerb Privrednik Üzleti Klub elnöke arra hívta fel a figyelmet, hogy a koronavírus-járványnak a legsúlyosabb hatásai az év elején várhatók, ugyanis az év első három hónapjában lehet az eddigi legnagyobb mértékű elbocsátásokkal számolni. Ezt a jelenséget csupán újabb gazdaságélénkítő intézkedésekkel lehet elérni, ám szavai szerint ezúttal már az államnak szelektívebb lépésekre kell elszánnia magát, hiszen nem minden gazdasági szektor és nem minden vállalkozás, vállalat igényel ugyanolyan mértékű támogatást.
A Nova S-nek adott nyilatkozatában elismerően nyilatkozott a Szerb Nemzeti Bank intézkedéseiről, miszerint azzal, hogy lehetővé tette a hitel-visszafizetési kötelezettségek elhalasztását, és ezekben a nehéz időkben sikerült a referenciakamatot egy százalékra csökkentenie, a hazai gazdaság számára olcsóbb hitelfelvételt eredményezett, így könnyítve a gazdasági terheket.
