2024. április 30., kedd
KORONAVÍRUS SZERBIÁBAN

Csütörtökön dönthet a szigorításokról a kormány

A szerbiai Gyógyszerügynökség megkezdi a Pfizer/BioNTech védőoltás bejegyzésének a folyamatát

A kedden kilátásba helyezett, de egyelőre nem „törvényesített”szigorúbb  járványügyi korlátozások egyelőre még hatályba sem léptek, ám Mirsad Đerlek, az egészségügyi minisztérium államtitkára már újabb, értelemszerűen még rigorózusabb korlátozások alkalmazását helyezte kilátásba. Legkorábban hét–tíz napon belül lehet értékelni az eddig foganatosított intézkedések eredményét, és ha úgy mérik fel, hogy azok nem váltották be a hozzájuk fűzött reményeket, azaz további szigorra van szükség, meghozzák a megfelelő döntéseket – közölte a Szerbiai Rádió és Televíziónak nyilatkozva az államtitkár. Đerlek értékelése szerint a napi esetszám jelenleg annyira magas, hogy igen nehéz lesz stabilizálni a helyzetet. Đerlek azon az állásponton van, hogy amennyiben mindenki tiszteletben tartja a hamarosan elfogadandó korlátozásokat, belátható időn belül annak eredménye is lesz.

A kedd óta elmondottak értelmében a köztársasági kormány feltehetően csütörtöki ülésén fogadhatja el a köztársasági egészségügyi válságstáb javaslatait, amelyek pénteken léphetnek hatályba. Ha ez megtörténik, holnapután 17 órakor bezárnak az éttermek, a kávéházak, a fogadóirodák, a játszóházak és a játéktermek, továbbá a plázák, valamint az éjszakai klubok, de a butikok is, és hétfő hajnali 5 óráig zárva maradnak. Ezek a létesítmények a tervek szerint az elkövetkezendőkben hétköznaponként 17 óráig tarthatnának nyitva. Az új, országos intézkedések a fodrászatokat és a szépségszalonokat, valamint az edzőtermeket, az uszodákat és a spa-központokat is érintené, ezek hétköznaponként 5 és 17 óra között tarthatnának nyitva, hétvégén pedig egyáltalán nem működnének.

Amennyiben a kormány megszavazza a válságtörzs javaslatait, hétvégenként, illetve hétköznaponként 17 óra után kizárólag az élelmiszerüzletek – ezek 21 óráig –, valamint az üzemanyagtöltő állomások és a gyógyszertárak tarthatnak nyitva, valamint engedélyezik a házhoz szállítást. Mindehhez kapcsolódóan Branislav Tiodorović epidemiológus az SZRTV-ben vendégeskedve közölte, hogy a javaslatok elfogadása esetén a korlátozások két hétig maradnának hatályban, azt követően pedig felülvizsgálnák, indokolt-e meghosszabbítani hatályukat.

JÁRVÁNYHELYZET AZ OKTATÁSI INTÉZMÉNYEKBEN

Az iskoláskor előtti intézményekben 126 gyermek és 1357 alkalmazott fertőződött meg a koronavírus új típusával – számolt be a Batut Közegészségügyi Intézet kimutatására hivatkozva az aktuális mutatókról Branko Ružić oktatási miniszter az SZRTV Upitnik című műsorában kedden este. Az iskoláskor előtti intézményeknek összesen 30 200 alkalmazottja van – derült ki a beszámoló folytatásában. Ami  az általános iskolákat illeti, az 524 000 diákból 2321 fertőzött, a megközelítőleg 70 ezer alkalmazott közül pedig 2882. A középiskolák 245 000 diákja közül 2151 fertőzött, a 35 400 alkalmazott közül pedig 1164 – tette hozzá Branko Ružić, megállapítván, hogy ezek a számok hűen tükrözik, hogy az iskolákat nem lehet azok a helyek közé sorolni, ahol kifejezett a vírus terjedése.

7919 FERTŐZÖTT – 52 ELHUNYT

A mai járványügyi jelentés értelmében egy nap alatt 22 069 koronavírustesztet végeztek el, ebből 7919-nek az eredménye volt pozitív. A pozitivitás aránya 35,88 százalék. Lélegeztetőberendezésen 270 személy van. Az említett 24 óra alatt 52 páciens hunyt el a betegség szövődményeinek  következtében, ezzel 1704-re növekedett az elhunytak száma; a halálozási arány 0,89 százalék. Kórházban 7611 pácienst kezelnek.

A legtöbb fertőzést Belgrádban jegyezték (2228), Újvidéken 411 volt az esetszám, Pancsován 228, Szabadkán 114, Nagybecskereken 109, Palánkán pedig 92.

VAJDASÁGBAN VÁLTOZATLANUL RENDKÍVÜLI

A tartományban a Vajdasági Közegészségügyi Intézet értékelése szerint Újvidéket követően továbbra is Pancsován, Nagybecskereken, Nagykikindán, Zomborban, Szabadkán és Mitrovicán a legválságosabb a helyzet. Az intézet mai jelentése értelmében előző nap Vajdaságban 1842 új fertőzést jegyeztek, ebből 465-öt Újvidéken. Az aktív fertőzések száma 28 559, a közegészségügyi intézet becslése szerint azonban jóval több a fertőzött. Újvidéken 9203 aktív fertőzést tartanak nyilván, Pancsován több mint 2800-at, Nagykikindán és Szabadkán egyaránt több mint ezret.

Fotó: Ótos András

Fotó: Ótos András

A Vajdasági Klinikai Központban 405 Covid-pácienst kezelnek, közülük 27-van lélegeztőgépen, a többi páciens java része viszont oxigénterápiára szorul.  A péterváradi Katonai Kórházban 32 Covid-pácienst helyeztek el.

ROSSZABBODNAK A MUTATÓK

A szociális védelmi rendszer bennlakásos intézményeiben szintén kedvezőtlen a járványhelyzet. Egy héttel ezelőtt 782 fertőzött lakót és 470 fertőzött alkalmazottat tartottak nyilván, tegnap azonban 1570 volt a fertőzött lakók és 652 a fertőzött alkalmazottak száma.

A vajdasági bennlakásos létesítményekben 649 fertőzött lakót (kedden 583) és 278 fertőzött alkalmazottat (kedden 249) tartanak nyilván, hét nappal ezelőtt számuk még 147, illetve 148 volt. 

A napokban – panaszaikkal az N1 tv-hez forduló alkalmazottaknak és szülőknek köszönhetően – kiderült, hogy a veterniki értelmi fogyatékos gyermekeket gondozó otthonban nagyjából 150 lakó és 50 alkalmazott fertőződött meg. Az illetékes titkárság annyit erősített meg, hogy a tartományi járványügyi szakértőik még a múlt pénteken megkezdték tesztelni a lakókat és az alkalmazottakat, ám a tesztelés nem fejeződött be, így egyelőre nem közölhetnek részleteket a fertőzöttek számával kapcsolatban. A fertőzöttek állapota nem súlyos, így a létesítmény négy épületének egyikében különítették el őket a többiektől – tették hozzá. Az említett létesítménynek 550 lakója és 275 alkalmazottja van.

A POLITIKAILAG EL NEM KÖTELEZETTEK AZ ORVOSOKBAN BÍZNAK

A Demostat felmérése szerint ha kezelőorvos javasolná a koronavírus elleni védőoltást, a polgárok 46 százaléka felvenné, 31 százalékuk viszont semmilyen körülmény között nem oltatná be magát. A  közvélemény-kutatást értékelő szakértők szerint egyértelmű összefüggés figyelhető meg a megkérdezettek politikai beállítottsága és a védőoltással kapcsolatos álláspontja között. Kiderült, hogy a politikailag el nem kötelezettek bíznak a leginkább az orvosok véleményében, 44 százalékuk venné fel a vakcinát. A Szerb Haladó Párt támogatóinak az 51 százaléka akkor bólintana rá, ha azt az orvosok ajánlanák, míg 17 százalékuk akkor, ha Aleksandar Vučić pártelnök. Az SZHP szavazóinak a 11 százaléka semmilyen körülmény között nem egyezne bele, hogy védőoltással immunizálják. A júniusi választásokat bojkottáló politikai csoportosulások támogatóinak 40 százaléka semmilyen körülmény között nem venné fel a vakcinát, 34 százalékuk akkor, ha azt a szakma, 2 százalékuk pedig akkor, ha az államfő ajánlaná.

A Pfizer megkezdi a védőoltás bejegyzését

A B92 hírportál értesülései szerint az amerikai Pfizer gyógyszergyár szerdán átadta a szerbiai Gyógyszerügynökségnek a BioNTech német gyógyszerfejlesztő vállalattal közösen kidolgozott védőoltás bejegyzéséhez szükséges dokumentációt. Verica Jovanovićnak, a Batut Közegészségügyi Intézet igazgatójának a szavai szerint fontos, hogy az említett védőoltás alkalmazását Nagy-Britanniában már jóváhagyták, hiszen „az említett ország egészségügyi hatóságai igencsak megbízhatóak és körültekintőek”.

Halál a váróteremben

A vranjei Covid-rendelőben a vizsgálatra várva ma elhunyt egy 66 éves páciens. A Večernje novosti értesülései szerint a férfi a váróteremben ült, többször is megpróbálta magára felhívni a figyelmet azzal, hogy rosszullétre panaszkodott,  majd egyszer csak holtan bukott le a székről. A helyi egészségügyi központ annyit erősített meg az SZRTV-nek, hogy a pácienset fia hozta be a rendelőbe a karjaiban. Az ügyeletes egészségügyi dolgozók azonnal megvizsgálták és megkezdték a szükséges vizsgálatok végzését, de a férfi nem sokkal később elhunyt – közölte az egészségügyi intézet.